fbpx

Skvelé drinky – káva&tonik | cascara&tonik

V druhej časti seriálu Leto s kávou vám predstavím dva nápoje. Budú pozostávať z troch zložiek, pričom tá hlavná bude v oboch prípadoch tonik a ľad.

nikon 010Káva&Tonik

Espresso na ľad, espresso so zmrzlinou či espresso&tonic sú známe nápoje. Áno aj posledný spomenutý nápoj, espresso&tonic, si v poslednom období našiel medzi návštevníkmi kaviarní svoje nenahraditeľné miesto. Dokonalé espresso si však väčšina domácností dovoliť nemôže. Preto som sa rozhodol vytvoriť iný variant, kde som espresso nahradil filtrovanou kávou.

Klasicky som si pripravil aeropress. Samozrejme, experimentovaniu sa medze nekladú a vyskúšať sa tento variant dá aj s chemexom, v60-tkou či akoukoľvek inou metódou alternatívnej prípravy kávy. Po samotnej príprave som kávu nechal vychladnúť. Následne som si vytiahol z mrazničky čerstvo zmrazený ľad. Je naozaj potrebné dať do pohára dostatok ľadu, aby sa vám rýchlo neroztopil a zároveň aby udržiaval výsledný nápoj po celý čas vychladený.

Snažím sa čitateľov previezť jednoduchou prípravou bez zbytočne vyhodených peňazí za profesionálne barové a kaviarenské príslušenstvo. Ľad teda nepripravujem v profesionálnom výrobníku. Kupujem klasické sáčky na ľad, ktoré nájdete v drogériách či iných obchodných reťazcoch.

nikon 004

Rovnako dôležitý je aj čerstvý tonik. Ten, ktorý vám zostal na kuchynskej linke z párty pred týždňom už svoje čaro stratil. Zaobstarajte si teda novú fľašu. Pred tým, ako tonik nalejeme do pohára, vylejte za pomoci zadržania ľadu prebytočnú (rozpustenú) vodu. Následne nalejte do polovice objemu pohára tonik. Ak ste pridali naozaj dostatok ľadu, ten sa vám nerozpustil a vy budete môcť pripravenú a vychladenú kávu vyliať do pohára práve cez tento ľad. Vylievajte pomaly a dôkladne, aby sa vám vytvorili dve vrstvy. Hotovo! Drink Káva&Tonik je hotový 🙂

nikon 041Cascara&Tonik

Slovo cascara je v podstate španielskym výrazom pre škrupinu či kôru. Káva je ovocie. A práve cascara je toho dôkazom. Šupka, ktorá sa usuší je tak vhodná na prípravu nápoja. V závislosti od krajiny pôvodu, spracovania či spôsobu prípravy, poskytuje cascara rozsiahlu paletu chutí. Pripravíme si teda základ nášho ďalšieho nápoja. Na jednu porciu som v tomto príprade použil 20g kávovej čerešne. Tú som zalial vodou s teplotou 95 stupňov Celzia. Cascaru som následne luhoval 7 minút, pričom v polovici tohto procesu som ju dôkladne premiešal. Následne som oddelil nápoj od kávovej čerešne. A v čom vôbec celý tento nápoj pripravovať? Ja som zvolil aeropress ale vhodný je rovnako aj french press. Výsledný nápoj som nechal vychladnúť. Rovnako ako pri našom prvom dnešnom pripravovanom nápoji som pohár naplnil ľadom, vylial z neho prebytočnú rozpustenú vodu a nalial do polovice pohára tonik. Vychladenú cascaru som následne do pohára nalieval cez ľad, aby sa vytvorili dve vrstvy. Nápoj som nakoniec dekoroval kúskami usušených šupiek cascary.

nikon 032

Experimentovanie je druhou vlnou prípravy nápojov. Ak sa rozhodnete zmeniť pomer toniku a cascary či kávy alebo už samotnú kávu, či cascaru pripravíte z iného množstva, môžte tak dostať úplne iný chuťový nápoj. Je to len na vás a vašich chuťových preferenciách. Hrajte sa 🙂

V oboch prípadoch prípravy nápojov sme dostali chuťovo zaujímavé drinky. Či vám budú chutiť, je už subjektívny názor. No v letných a horúcich dňoch vás osviežia a naladia do ďalších aktivít.

Na zdravie!

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.