fbpx

Osviežte sa kávou!

Vitajte v novom seriáli, ktorý vám toto leto prinesiem na mojom blogu. Vitajte v seriáli, ktorý vás naučí kávu si vychutnávať a nie ju len bezhlavo glgať. Pohodlne sa usaďte, začíname prvou časťou s názvom: Osviež sa kávou! Rozoberieme si postup prípravy aj s fotodokumentáciou.

Áno priatelia. Rovnako ako sa kávou dá nabudiť, dá sa ňou aj osviežiť! Nie je to vôbec zložité, a dokonca na to nepotrebujete predražené či profesionálne prístroje a nástroje.

Už od dávnych čias je známe, že káva je čierny mok (čierne zlato), ktorý sa podáva horúci. Z čias dávno minulých dokonca až tak horúci, že para stúpajúca z kávy bola jednoducho ukazovateľom ,,tej pravej a dobrej kávy“. Históriou sa teplota upravovala a dnes už vieme, že správne pripravená káva v kaviarňach nesmie popáliť. Ale stále má svoju istú teplotu, ktorá nás napríklad v sychravom počasí aj zahreje.

Keď som sa pred piatimi rokmi dostal k práci v gastronómi, pamätám si, že som jednému zákazníkovi na jeho vlastnú žiadosť pripravil kávu na bar bez servisu. Veľmi sa ponáhľal a po obslúžení dodal: ,,Prosím ťa, hoď mi tam kocku ľadu, pretože sa strašne ponáhľam a v tomto horúcom počasí by mi teplá káva nespravila dobre…“ – tak to bol môj prvý kontakt s vychladením kávy pre potreby osvieženia.

Ak si myslíte, že vám budem vysvetľovať ako si pripraviť vychladenú Nesku, nie ste na správnej webovej adrese. 😀 Ale mám pocit, že to chápete už zo samotného zaradenia blogu a minulých príspevkov. Zoberme si teda, že pripravujeme filtrovanú kávu.

Prvé, čo budeme potrebovať je ľad. Myslím, že v dnešnej dobe to vôbec nie je problém. Kúpite v drogérii alebo niekde v hypermarkete sáčky na ľad, nalejete vodu a do 24 hodín máte pripravený ľad na domáce použitie. To nám úplne stačí. 🙂

nikon 007

Ako druhý bod si pripravíme samotnú kávu. Akýkoľvek prístroj na prípravu filtrovanej kávy je v tomto prípade akceptovateľný! Pripravte ju precízne a ak neholdujete tretej kávovej vlne, nemusí to byť ani specialty coffee (výberová káva). No garantujem vám, že s jej použitím a degustáciou v studenej forme dostane káva úplne iný rozmer!

nikon 003nikon 002nikon 004

Tretí bod je úplne jednoduchý. Pred samotným ukončením prípravy kávy si dáme do nádoby ľad. Nezabudnite ľad niečim zachytiť a z nádoby vyliať vodu, pretože za tú dobu pokiaľ ste ho vybrali z mrazničky sa určite istá časť stopila. Následne sa snažte prípravu kávy ukončiť tak, aby ste samotný nápoj dostali do nádoby s ľadom. Čiže:

  • ak pripravujeme kávu formou aeropressu, kávu pretlačíme do nádoby priamo na ľad
  • ak pripravujeme kávu metódou pour over (V60, Chemex, Kalita), jednoducho ju pripravujeme na ľad už od začiatku (radím však pred samotným zaliatím prvých kvapiek nezabudnúť vyliať prebytočnú vodu zo spusteného ľadu!)
  • ak pripravujeme kávu cez french press, môže tu nastať istý problém, ktorý vyriešime jednoducho – kávu pripravíme a následne ju prelejeme do nádoby na ľad

do stredu

Wualá – káva je hotová!

Tak ako všetko, aj táto príprava má svoje pre a proti. Jednak získate krásny osviežujúci a lahodný nápoj, na druhej strane sa nekvalitným ľadom môže káva zbytočne zriediť vodou z tohto ľadu a tým hotový nápoj znehodnotiť. Keď som fotil pre tento článok prípravu, robil som aeropress z Colombie San Alberto (by Lot Sixty One coffee roasters). Musím povedať, že po predchádzajúcich prípravách vo vysokých exteriérových teplotách (a ešte vyšších interiérových – podkrovných) sa mi káva ľadom znehodnotila. No pri tejto odrode mi to jednoducho sadlo. Takže len taký malý dôkaz: negatíva nie sú vždy zlé.

Pekné horúce dni plné osviežujúcej kávy!

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

1 komentár

  1. No pekny clanok pan Saumuel, to som ani nevedela ze su take rozdiely v priprave kavy. Ale je to naozaj citit chutovo alebo dokonca aj vonou? A co si ako expert myslite o kavach na https://tvojakava.sk/ dobra kvalita alebo by som mala hladat inde? Dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.