fbpx

So šálkou kávy vypijem aj pol litra vody…

Niekedy sa pozastavíte nad drobnými vecami. Poznáte to. Také, ktoré by ste si inokedy nikdy nevšimli, no všimnete si ich až vtedy, keď už sa snažíte sami seba smerovať na čo najlepšiu cestu a chcete vychytať všetky detaily.

Naposledy, keď som si pripravoval svoj (skoro) každodenný Aeropress som si všimol, že počas jednej kávy vypijem aj pol litra vody. V reštauráciach/kaviarňach/baroch ponúkajúcich a ako tak kvalitne servírujúcich kávu dostanete ledva to deci vody, niekde dokonca ani to. Pri tom voda je pri káve, aspoň si to ja myslím, základ. Okrem toho, že sa tu môžem oháňať tým, že káva dehydruje a voda to nejako tak vyrovná je tu aj iné vysvetlenie.

Dnes už nie je ničím výnimočným nájsť v jednom meste aspoň jednu prevádzku, kde ponúkajú kvalitnú kávu a personál je naozaj vyškolení. Tým nemyslím len to, že Vás obsluhuje barista, ktorému patrí 10 diplomov, za ktoré si zaplatil, ale že je to naozaj človek venujúci sa káve (povedal by som že) od hlavy až po päty. Pýtate sa, že aký to je človek? Jednoducho taký, ktorého práca baví, nepríde za barový pult len s tým, že si odkrúti večer, zarobí na hosťoch veľké prachy a príde domov a doma si pripraví nejakú kávu z pultov hypermarketov. No a ak práve takýto personál stretnete v podniku, kde ste si prišli oddýchnuť pri šálke kávy, verte, že presne vie ako správne pripraviť kávu, aby bola dobre zomletá, utlačená, či dokonca sám dbá na to, aby z espresso stroja vychádzala správne zohriata voda. Nehovoriac už o speňovaní mlieka, ktoré neraz vie pokaziť kvalitu aj tej najdrahšej kávy. Sú to detaily, na ktoré sa obyčajný hosť väčšinou vôbec nepozerá. No a ak ste si objedali tú úžasnú kávu, ktorú tak všetci ospevujú, mali by ste dostať pohár vody, pretože je dôležité ,,vyčistiť“ si ústa pred tým, ako idete piť niečo dobré a odporúčané. Je to dôležité, ak chcete pochopiť všetky tie chute, o ktorých hovoria ľudia naokolo. Ak popri káve aj čo to malé/drobné konzumujete, je tu opäť dobré mať nejaký ten dúšok vody, aby ste si neutralizovali chute. No a načo voda po káve? Vraví sa, že káva farbí zuby. Tak tomuto som sa ešte nevenoval ale počul som to z úst aj veľkých baristov, takže niečo na tom asi pravdy bude. Ak dodržíte túto hlavnú zásadu pri pití kávy, ak si vypýtate pohár vody tam, kde ho ku káve nedostanete, až vtedy budete môcť pochopiť zmysel kávy. Pretože ten nie je len o tom, že káva je horká a ak ju vydržím vypiť celú, nabudí ma na celý deň.  Je to hlavne o chuti, sami zistíte že tá, či tamtá káva Vám chutí/nechutí. Zistíte že každá má svoju chuť či je horká, sladká, chutí po ovocí, či gaštanoch, tmavej čokoláde alebo inej typickej surovine. A navyše si týmto spoznávaním cvičíte chuťové bunky. Ak sa chuti kávy budete venovať dlhšie zistíte, že chilli, ktoré ste doteraz v jedlách cítili tak, chutí úplne inak. Zistíte, že to víno Vám chutí a to zase nie a prečo? Jednoducho kvôli chutiam, ktoré trénujete.

Tak trénovaniu chuti zdar a zase raz niekedy nabudúce ;-))

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.