fbpx

Ak chceš veľké presso, kúp si Aeropress

Názov článku je trocha čudný. Asi všetci kávomilci (cháp skupinu ľudí milujúcich kávu a šíriacich  dobrú osvetu o nej  absolútnym kávolajkom) poznajú výraz presso. Nie je to typické espresso, ktoré si človek vychutná niekde v Taliansku a ktoré ho má nakopnúť. Je to ten mega maxi brutál veľký bazén ,,kávy“ v šálke (napríklad v šálke na cappuccino). Požiadavku pripraviť veľké presso dostávajú profesionálni baristi a ľudia pracujúci za espresso strojom (ktorí majú zo súkromného študovania naštudované ako robiť pravú kávu) azda každý deň. A potom sa to rozdeľuje na tých, ktorí povedia ,,oukej, hneď to bude“ a tí druhí zase ochotne vysvetlia, že existuje len jedno espresso. Veď to už hádam každý pozná – že espresso je nápoj s objemom… . Nie o tom som tu chcel písať.

To že som sa minulé leto nakopol na kávovú kultúru a začal som ju vnímať z pohľadu trocha profesionálnejšieho, to už veľa ľudí vie. No vtedy som ešte nepoznal alternatívne metódy prípravy kávy. To sú tie, kedy si kúpite čerstvo upraženú kávu, príde Vám v tom super geniálnom ekologickom balíčku s uzáverom „otvor, zavri, nechaj aj na zajtra“, vy si nasypete požadované množstvo do mlynca, zomeliete a pripravíte si nejakým zakúpeným prístrojom, ktorý sa veľakrát podobá na domáce laboratórium, dobrú, chutnú voňavú kávu s nejakými typickými stopami, charakterizujúcimi danú odrodu.

zdroj: www.highlandercoffee.com
zdroj: www.highlandercoffee.com

Už tretí deň som čestným vlastníkom Aeropressu, jedného z prístrojov na prípravu alternatívnych metód kávy. Poviem Vám, je to super vecička. Prídem zo školy, nameliem kávu, zohrejem vodu, zalejem a stopujem extrakciu. Potom pretlačím vzduchom(=aeropress) a vychutnávam.

Názov článku som zvolil po tom, ako som videl obsah kávy, pripravenej cez Aeropress. Objem je podstatne väčší ako u espressa (teraz už nehovorím o presse ;-)). Takže by sa celkom (stále píšem iba o tom objeme!) podobala pressu. Čo sa o chuti dá povedať, je o jednu milardu (ešte to preistotu prepočítam, vyšlo mi akési malé číslo) lepšia ako slovenské presso. Takže rada pre „presíčkarov“. Máš rád kávu (to znamená, že ti chutí). Ak ti chutí, musí ti aspoň trochu záležať na tých zrnkách, ktoré precestujú pol zemegule aby prišli na Slovensko. Kúp si Aeropress, je to jednoduché, je to pre úplných lajkov, ktorým však záleží na tom čo pijú. Kúp si čerstvo upraženú kávu (ktorú dnes predávajú v každom väčšom meste, to garantujem), vlož do mlynca (ak nemáš, kúp aj ten, tiež záleží na tom, aký kvalitný je!) a poď dotoho. Obraňuj sa tým, že nemáš čas ale zaberie ti to len 5, max. 10 minút tvojho dňa. A teraz od väčšiny prišla reakcia: ,,stále píše len kúp, kúp, kúp…“ . Ale garantujem Ti, že kúpiš raz a budeš používať dlhé dlhé obdobie. Ani káva nie je taká drahá. 250g dnes stojí okolo 7-8 eur, z tohto balíka spravíš tak cca 5-8 porcií, kde Ťa jedna vyjde na niečo kolo 50 centov. Ešte stále ťa to nechytilo? Tak pozri videá na youtube od Green Plantation. To je pražiareň v Komárne na juhu Slovenska. Jedna z najlepších v Európe určite. Oni majú jasný cieľ. Budujú kvalitnú kávovú kultúru na Slovensku. Či už sa jedná o strojové kávy alebo alternatívne metódy. K tomu majú eshop, kde si mimochodom Aeropress aj kúpiš, pražia niekoľko odrôd kávy a to raz do týždňa, takže zatuchnutú spotenú kávu v balíku, stojacu v treťom regále supermarketu nečakaj.

Naozaj, skús to a uvidíš 😉

 

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.