fbpx

3 (+1) body, ktoré mi ukázala Bratislava

Dnes sú to tri mesiace, čo som sa ,,presťahoval“ do Bratislavy. Počkajte, nevysvetľujte si to zle! Stále som Bojničan, som na to patrične hrdý, no tri mesiace študujem a pracujem v Bratislave. Hlavné mesto ma však naučilo vysporiadať sa s vecami, ktoré som dovtedy nemusel riešiť. Ktoré to sú?

Pátranie po stopách pitnej kávy mi netrvá dlho

Áno, kaviarní je v Bratislave ako maku. O to lepšie pre kávičkára/kávomilca. Odosobnime sa teraz trocha od prehnaného degustačného (hejterského) vnemu, ktorý nám pri každej káve vždy v inej prevádzke káže zamyslieť sa nad tou stotinou pri extrakcii naviac, ktorá spravila z kávy nápoj s názvom ,,už nikdy viac“.

Bratislava má naozaj mnoho skvelých kaviarní, priestorov či len obyčajných výdajní (espresso barov). Väčšinu naozaj nájdete len v srdci Starého mesta, no nájdu sa aj také, ktoré zdobia okrajové časti. Vy tak máte možnosť nespadnúť do rutiny a striedať rozličné štýly kaviarní či dokonca pražiarní z celého sveta.

Ak sa chceš dobre (a veľa) najesť, nehľadaj v priehradke na mince.

Cena jedál je tu značne vyššia. Ale to vraj aj štýl života a výplaty. Pre zárobkovo činného IT-čkara to nie je žiadny problém. Horšie sa na tom majú študenti. V Starom meste sa buď musíte naozaj pýtať na každú prevádzku niekoho, kto je tu už dlhšie alebo skúšať a riskovať. V okrajových častiach centra je to opäť o čosi lepšie, aj keď v poslednom čase som sa stretol a skúšal sa zamyslieť nad tým, prečo sa porcie fast food jedál ponúkajú v množstve ,,nech sa ti zmestí do dlane“. Väčšina z nich sa preto radšej rozhodne cestovať trištvrte hodinu do študentského mesta Mlyny, akoby mala vyhodiť čo i len o euro naviac. Alebo, niektorí si radšej navaria v stiesnených podmienkach internátov. No a čo! Aspoň nám tu vyrastie gramotná generácia vo varení 🙂

Len toľko z pohľadu študentov, ktorých je v tomto meste nespočetné množstvo…

Pripomenúť si maminkinu kuchyňu je snáď asi ani nemožné

Všade podniky, ktoré sa inšpirovali Austráliou, Anglickom, Amerikou, Áziou či Afrikou (no, tou asi nie, ale ako ďalšie slovo na A sa hodila 😀 ). Doslova sú tu však podniky, ktorých majitelia cestovali všade. A čo niečo zo Slovenska? Pár slovenských reštaurácií, ktoré to aj patrične využili a svoje ceny nadhodili nehorázne vysoko, to tu ešte nezachráni. Už teda chápem, prečo väčšina vysokoškolských študentov cestuje víkend čo víkend domov, aj keď cesta im tam a naspäť dokopy zaberie trištvrte dňa. Zlaté Venzy a ÍtendMíty, ktoré to a k o tak ešte držia a pripravujú bohatú ponuku denne čerstvých jedál s finančnou dotáciou pre študentov. Áno dotácia – to je vlastne dôvod, ktorým sa vrátime k predchádzajúcemu bodu. Aj vďaka nej si preto v týchto podnikoch postojíš v rade na obed niekedy aj polhodinu.

(+1): Kávu so sebou vypi pre istotu ešte pred cestovaním

Naozaj jeden z podstatných bodov! Take away ani žiadne KeepCup poháre tu nehrozia. Nié, nehrozia, pretože akokoľvek tieto vynálezy ľudstva môžu byť dobré, pri cestovaní s nimi tak ohrozuješ nie len sám seba, ale hocikoho iného naokolo. Polovica vodičov tu jednoducho v bratislavskej MHD nevie jazdiť. Tá druhá polovica si žiaľ myslí, že šoférujú svoje súkromné auto a sú v ňom sami…

K tomu preplnené spoje (hlavne keď je zlé počasie). Azda jedinou výhodou oproti menším mestám a pre ľudí práve z týchto lokalít je, že nemusíte bežať na zastávku. MHD chodí v priemere každých 5 minút, čo je naozaj dosť často na to, aby ste si pri pokojnom kráčaní vypili tú spomínanú kávu so sebou.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.