fbpx

Vianočný punč. Viete vôbec čo pijete?

Každoročné schyľovanie sa k Vianociam nás núti vybehnúť do známych slovenských i zahraničných miest a navštíviť typické vianočné trhy. Každého zaujme niečo iné – stánky s tovarom na predaj a možnosť tak narýchlo kúpiť darčeky, kultúrny program pri pódiu či len stretnutie sa s priateľmi pri svietiacom stromčeku. Ale skoro každý zakotví aj v oblasti, kde sa točia tie najväčšie peniaze na vianočných trhoch. V gastro zóne.

Rôzne variácie jedál, dezertov a taktiež aj nápojov. A práve PUNČ je jedným z tých nápojov, ktoré sú v ponuke každého druhého stánku. Za posledný rok, teda od vianočných trhov v roku 2017 až dodnes som si všimol, že mnohí predajcovia nemajú ani len poňatia o tom, čo predávajú. Hovorme presnejšie o punči – áno vedia, že punč je alkoholický nápoj, pri ktorom s množstvom pitia rastú aj tržby a zisky stánkarov, no nevedia, čo to punč naozaj je a čo by dobrý punč mal obsahovať.

História

Gentlemani pijúci punč z bowle setu - William Hogarth
Gentlemani pijúci punč z bowle setu – William Hogarth

17. storočie, presnejšie rok 1632, bol tým rokom, kedy sa punč doviezol z Indie do Anglicka. A to nie len tak, pre nič za nič! Práve z tejto krajiny pochádza. Prezrádza nám to aj samotný názov. Punč alebo teda v hindskom jazyku ,,pánč“znamená ,,päť“. V jednoduchosti, päť surovín: kyslé, horské, sladké, silné a slabé. A v tomto znení je dôležité povedať, že veľký význam udáva aj miera použitia týchto surovín. Možno ste pili punč na vianočných trhoch a hovorili ste si, že je moc kyslý, necítiť v ňom alkohol, alebo je horký a nedá sa piť.

Z filmov aj historických udalostí je známe, že punč bol nápojom večierkov a osláv. Podával sa v špeciálnych širokých nádobách – bowle set, čo ho podľa mňa radí k honosným a spoločenským nápojom

Kyslosť je v punči spôsobená (pochopiteľne) kyslou prísadou. Je naozaj dôležité dbať na pomer kyslej zložky, pretože ak sa raz pomýlite a do veľkej nádoby, kde sa chystáte pripravovať punč nadávkujete viac kyslého ako by ste mali, cukrom to moc nezachránite.

Horkosť je daná horkou prísadou, teda nejakým bitters. Je to na alkohol veľmi bohatá surovina, ktorá sa vytvorila macerovaním rôznych kôr či korenín za dlhší čas. Bitters sa vo všeobecnosti dávkujú po kvapkách a to hlavne pre ich silu v jednotkách alkoholu a samozrejme horkosti, ktoré dostali z macerácie.

Sladkosť je pre všetkých asi tá príjemnejšia zložka. Všimol som si to aj ja, pretože presladenosť punču je najčastejšou chybou. Jednoducho veľa ľudí ma rado sladké a tak im často presladený punč vôbec neprekáža. V dnešnej dobe sa sladkosť (nie len v punčoch ale aj v drinkoch) dá dosiahnúť množstvom spôsobov. Cukrový sirup, med, vanilkový cukor, peľové sladidlo či iné náhradné sladidlá ak by sme sa rozprávali o vytvorení nápojov pre alternatívnu spoločnosť, ktorá si možno práve kvôli zdravotným komplikáciám nemôže dovoliť tie najzákladnejšie typy.

Sila – dostávame sa k tomu najdôležitejšiemu, prečo si väčšina ľudí punč na trhoch kupuje. Pre silu alkoholu, ktorý chcú pocítiť. Mysliac si, že sa zahrejú, aj keď väčšina vie, že je to mýtus. Ak vytvárate kvalitný punč, použiť správny alkohol je veľmi dôležité! Osobne sa prikláňam k rumom, no vôbec by som nebol proti experimentovať napríklad aj s brandy či whisk(e)y. To je už však tiež na väčšiu polemiku, pretože nie všetky rumy, whisk(e)y či brandy chutia rovnako…

Slabé – slabým sa rozumie niečo, čo v sebe nemá alkohol. Teda môže to byť voda, ovocné šťavy, zeleninové šťavy, čaje alebo čokoľvek iné, čo samozrejme skvalitní nápoj a správne doplní očakávanú výslednú chuť. Dávajte si pozor! Táto zložka vie spraviť tiež viac škody ako osohu. Ak ste pripravili skvelý nápoj, poslednou zložkou ho viete pokaziť a spraviť ho nekonzumovateľným. Napríklad aj veľkým množstvom práve tejto nealkoholickej zložky, ktorá by tak mohla zakryť skvelý charakter dobrého spiritu.

Veľkou chybou je tiež neustále držanie punču v nádobách na bode varu. Ak sa vám nápoj, ktorého súčasťou je alkohol neustále varí, táto zložka sa vám z nápoja postupom času vyparovaním vytráca. Preto si na toto dávajte pozor. Rovnako by som neodporúčal servírovať punč do umelohmotných pohárov, aj keď na trhoch je to tá najlacnejšia a najlepšia voľba. Plastový pohár, ktorý obsahuje teplý punč spôsobuje uvoľňovanie nežiadúcich látok z umelej hmoty. A to by ste predsa piť nechceli. Papierové poháre sú lepšie, aj keď tu by sme sa zase vedeli rozprávať o ekológii a životnom prostredí. Čo ma najviac zaujme, ak je cena punču síce o čosi vyššia, no za to ho dostanete naservírovaný v krásnych hrnčekoch (mug), ktoré nie sú zdraviu škodlivé a ešte vám naviac dotvoria atmosféru servírovaného nápoja.

Snažte sa teda dobre si vybrať stánok, ktorému venujete celý váš večer a kus svojej výplaty. Nemalo by vám byť jedno, či a z čoho na druhý deň preležíte opicu. Snažte sa dbať na kvalitu a odlišovať dobré od zlého. Ocenia to aj samotní predajcovia – tí, ktorým predajnosť pôjde, sa radi vrátia aj o rok. A tí druhí budú hľadať možnosti, ako sa zlepšiť. Nezabudnite tiež v stánku povedať svoj feedback, ktorým tak môžete vylepšiť kvalitu podávaného sortimentu. Chutilo vám? Bolo to na vás až moc sladké? Povedzte to! Možno sa niečo zmení už na druhý deň.


Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber podobných!

Nie, nebudem vás otravovať blbosťami. Iba vždy, keď uznám za vhodné, dám vám vedieť o novom článku na mojom blogu. A ak vás to bude otravovať, jednoducho sa z odberu odhlásite. Nič viac a nič menej. To je fér, nie?

[mc4wp_form id=“1784″]

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: