
K tomuto článku ma inšpirovalo 2. vydanie časopisu STANDART, kde Tereza Balá v článku Barista na bojisku opisuje v jednej časti Kolik ty tak vypiješ za den kávy?.
Keď som čítal článok v Standart-e, začal som sa zamýšľať nad tým, ako fungujú kaviarne v mojom okolí. V jednej z nich pracujem a ostatné sem-tam navštívim keď sa chcem stretnúť s priateľmi. Zamyslel som sa ako je možné, že v jednej prevádzke dostanem horšiu a v inej lepšiu kávu. Niééé, teraz nehovorím o žiadnych modroznačkových kávach. Ani nejdem narážať (a urážať) na podniky ktorým sa bohužiaľ dobrá káva nedarí robiť (alebo preto nič nerobia).
Čo robí samotný personál počas dňa preto, aby ich najhlavnejšia predávaná komodita bola tou najlepšou? Neviem, čo preto robia iné prevádzky. No môžem zhodnotiť, čo my, v našej malej kaviarničke mimo centra Prievidze, robíme pre kvalitnú kávu. Jednoducho, pijeme ju. Ale čo to pitie kávy znamená? Pripraviť si espresso, ktoré ma nakopne aby som mohol ďalej pokračovať vo svižnom tempe svojej prace? Alebo dať si cappuccino a mať úžasný gastronomický zážitok z toho, že ma počas veľkého návalu aspoň niečo zasýti? Nie. Je dôležité vypiť si kávu v pokoji. Vystihnúť chvíľu, kedy nie je veľa hostí a dať si kávu počas dňa. Vnímať správanie mlynčeka, tampera, espresso stroja, vody, … a potom vnímať výsledný nápoj, jeho výzor, vôňu, chuť, teplotu, veľkosť, … . Áno tieto veci treba vnímať stále a pri každej pripravovanej šálke. Ale nie vždy, a to hlavne pri veľkom návale, sa to dá robiť detailne. Je to jednoducho mnoho faktorov, na ktoré treba mnoho skúseností. Či ani nie? Ak pijete pravidelne tú istú kávu a raz bude chutiť inak, bude vám to čudné. Sme naučení na nejaké svoje štandardy. A ak sa porušia, okamžite to vycítime. Preto, ak pracujem v prevádzke, mal by som sa naučiť ako chutí káva ktorú predávam.
Pijem kávu v prevádzke kde pracujem. Ale nikdy som ju nepil pre pôžitok nakopnúť sa do ďalších hodín v práci. Vždy som ju pil a aj pijem len preto, aby som sa presvedčil, že produkt ktorý vytváram pre zákazníka, predávam v tom najlepšom možnom stave. Robíme ,,revízie“ mlynčekov a espresso stroja veľmi často. Dbáme na to, aby všetko klapalo ako hodinky a ak sa čokoľvek stane, rieši sa to okamžite. Ale pripraviť si za plného chodu prevádzky jedno espresso denne by malo byť akousi povinnosťou. Ak tento článok číta personál kaviarní, skúste si z toho zobrať príklad a začať to praktizovať. Pracujete s druhou najpredávanejšou komoditou na svete (po rope). A naozaj to nie je ľahká práca. Zamyslite sa nad tým, či a čo robíte nesprávne a skúste svoje nedostatky vylepšiť. Uvidíte, že ak budete znalý toho, čo predávate a či to predávate kvalitne, váš samotný pocit z poskytnutého produktu hosťovi bude oveľa vyšší.
A tým sa zvýši aj servis kávy na Slovensku.