fbpx

Majstrovstvá Slovenska v príprave kávy Aeropressom

Hneď ďalší víkend, pár dni po súťaži v Nových Zámkoch, ma čakal cesta do Bratislavy. Konal sa tu Slovak Aeropress Championship – národné kolo súťaže v príprave kávy cez alternatívnu prípravu – aeropress.

Slovak Aeropress Championship 2015
Slovak Aeropress Championship 2015

Registrácia prebehla už niekoľko týždňov vopred a bola naozaj veľmi veľmi rýchla. Celé sa to uskutočnilo vyplnením formuláru na internete, ktorý bol zverejnený na minútu presne (ako aj bolo vopred avízovane), ale z dôvodu veľkého náporu ľudí sa po 45 sekundách registrácia aj skončila. Jednoducho, kto nemal rýchle prsty, nemal šancu.

Celá akcia sa konala v štýlovom bratislavskom podniku Urban House. Lepšie miesto asi organizátori ani nemohli vybrať. Bolo nás presne 27 súťažiacich a súťažilo sa v trojiciach. Z každej trojice postúpil jeden do semifinále, kde sa utvorilo 9 nových trojíc. Z nich už vzišla finálová trojka. Títo ľudia následne obsadili prvé, druhé a tretie miesto, no a samozrejme, víťaz postúpil do celosvetového finále ktoré sa konalo v Seattle.

Súťaže v aeropresse sú oproti tým klasickým baristickým (espresso/cappuccino/voľný drink) oveľa voľnejšie. Až na časový limit, rovnakú kávu pre všetkých súťažiacich a rovnaký druh použitia alternatívnej prípravy nie ste obmedzení v receptúre alebo v štýle prípravy. Súťaźiaci si vymyslia pred súťažou (niektorí až počas prípravy alebo počas súťaženia) svoju receptúru (množstvo kávy, hrúbku mletia, typ a teplotu vody, …) a snažia sa tak vytvoriť ten najlepší chuťový profil. Dostať z nej všetko to najlepšie.

V prvom kole sa mi podarilo byť z trojice najúspešnejší a tak som sa dostal do semifinále. Tu sa však moja cesta skončila a do finále postúpili predsa len tí lepší. Slovákov nakoniec reprezentoval v americkom meste Lukáš Záhradník. Celá skupina kávomilcov sledovala na internete, ako sa Lukášovi za veľkou mlákou darí. A on? On to jednoducho vyhral a stal sa celosvetovým šampiónom v príprave kávy cez aeropress za rok 2015. To je pre Slovensko veľká pocta! Jednoznačne mu aj ja touto cestou gratulujem a som rád, že porota v Urban House vybrala toho najschopnejšieho.

Ale vrátim sa k slovenskému kolu. Časopis Standart spravil úžasnú akciu. A to by sa nestalo, keby Ondrej Petrus, ktorého všetci poznáme ako vášnivého baristu z nitrianskeho Záhiru, nebol takou tou hlavou tejto súťaže. Človekom, ktorý mal na starosti všetko. A keď sa k tomu pridali ďalší milovníci kávy ako Dominik z Urban House, ľudia z Green Plantation a KeepCup do ktorých sme tlačili kávu, nemohlo z toho vzísť nič iné ako krásne strávená nedeľa. Lebo to, že sme sa tam stretli všetci ľudia milujúci kávu, spoznali sme sa alebo videli po dlhom čase, porozprávali sa, to prevýšilo a úplne vytlačilo akúkoľvek súťažnú rivalitu. Lebo všetci sme robili to, čo milujeme.

Fotogaléria:

foto by www.dominikszombath.com

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.