fbpx

Gastro na festivale Pohoda v roku 2022

Užívam si atmosféru Pohoda 2022 s čapovanou treskou v ruke

Fanúšikovia tradičného festivalu na trenčianskom letisku sa po dvoch rokoch pandémie nevedia dočkať návratu. Festival však už dávno nie je len o kultúre, dopĺňa ho aj skvelá gastronómia. Poďme sa na ňu pozrieť spoločne, aby vám neuniklo to najchutnejšie z Pohody.

V roku 2017 a neskôr aj v roku 2019 som sa rozhodol napísať články s mojim skromným výberom gastro zážitkov, ktoré vás čakali na vtedy aktuálnom ročníku Festivalu Pohoda. Po dvoch rokoch pauzy sa pohoda uskutoční 7. – 9. júla na tradičnom mieste, na letisku v Trenčíne.

Tak ako sa ľudia tešia na opätovnú kultúru sa aj slovenské prevádzky rozhodli pripraviť si špeciálne ponuky jedla, kávy či nápojov. Poďme sa teda pozrieť, čo na Pohode môžete ochutnať tento rok.

Pevne verím, že sa na Pohode objaví aj partička, ktorá ponúkala neskutočne úžasnú talianskú pizzu.

Jedlo, aj dobré nápoje idú ruka v ruke

Začnem asi stálicami, ktoré sú na Pohode už nejaký ten rok. Asi nikto z nás by si nevedel predstaviť neskoré ráno bez čapovanej tresky v rožku, ktorú aj tento rok na Pohode zabezpečení ich partner Ryba Košice. Tá si pre návštevníkov okrem klasiky pripravila aj free ochutnávky nových rybacích šalátov. Nájdete ich s novým dizajnom pri vstupe od Opatoviec, tak ich určite neprehliadnite. Československé raňajky doťuknete Kofolou, ktorá sa ako gastro partner vracia na trenčianske letisko. Okrem nej sa bude čapovať aj Vinea, Rajec či mnou obľúbený nápoj Targa Florio (ten bude v plechovke).

Ďalšou stálicou je Lunter. 100% rastlinné výrobky z najkvalitnejších surovín nájdete v jedlách alebo nátierkách. Novinkou budú Lunter Tofu kocky, ktoré budú opekať do chrumkava a podávať ako snack do ruky. O tradičnom Lunter hot-dogu s tofu párkom ani nemusíme hovoriť. Sadnite si do kľudnej zelenej oázy a ochutnajte grilované tofu so zemiakovým šalátom, tofu guláš, tofu koložvársku či jaternicu alebo bolonské špagety (samozrejme tiež tofu).

Tohtoročnou novinkou sú aj retro food-trucky Hey You inšpirované érou hippies. Spájajú v sebe WineCar s bublinkami v plechovke, ale aj iné vína zo svätojurského vinárstva ViaJur a FoodCar s bohatými raňajkami a ďalšími streetfood jedlami.

Ďalšou pre mňa namakanou časťou Gastro Pohody bude Herbert & Hiadlovec farmárska zóna na Pohode 2022. Nový koncept farmárskej zóny v spojení sirupov Herbert a Farma Hiadlovec prinesú jednu spoločnú vec: produkty bez chémie. Zeleninová a bylinková záhradka, skvelé limonády a syr Hiadlovec, ktorý som ešte nemal možnosť ochutnať, ale odporúčali mi ho snáď všetci ako slovenskú alternatívu k parmezánu, ktorú si zamilovali aj Francúzi. A keďže ide o farmarskú zónu, čakajú vás tu aj diskusie s pestovateľmi a farmármi.

Na Pohodu zavítajú aj ďalšie skvelé prevádzky ako napríklad Bao Brothers so svojimi typickými žemličkami a rukopisom top kuchára Michala Konráda. Raňajky zase obohatia Pierre Baquette. Nedostal som sa však k informáciám, či na tohtoročnej Pohode budú aj La Donuteria či Buchtáreň. Organizátori však určite zabezpečia dostatok sladkých stánkov.

Káva, pivo, víno

Pohoda je jediné výletné miesto, kam si neberiem žiadny balíček kávy. A nie je to potrebné ani tento rok, keďže svoj stánok v Gastro zóne bude mať aj Goriffee. Dopočul som sa, že tu budú podávať špecialitu – Colombiu Monteblanco Citric. Ide o experimentálny proces, kedy sa najprv fermentujú citrusové plody s kvasinkami po dobu 190 hodín. Následne sa kávové čerešne vhodia do tejto tekutiny plnej kvasných organizmov a v uzavretých nádržiach sa káva fermentuje ďalších 180 hodín. Tento chuťový profil vám prinesie one-and-only Goriffee, ktorých nájdete v zóne B2.

Ak by ste chceli siahnúť po niečom tvrdšom, môžete si vybrať z piva alebo vína. Okrem pivných špeciálov uvaril partner Pohody – Urpiner aj unikátne festivalové pivá. No a ak by ste hľadali pravdu vo víne, odporúčam návštíviť stánok Chateau Topoľčianky – vychladené Frizzante, šumivé Noirsecco, ružový Cabernet alebo sladká Pálava. Hľadajte vínny stan.

Voilá, to je tohtoročná Pohoda. A určite sledujte môj instagram, kde vám množstvo skvelých gastro zážitkov budem mapovať počas konania tohto festivalu (a napíšte ak tam budete, dáme pivo/tresku/víno/kofolu/kávu…).

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.