fbpx

Lovestream s Áčkovými menami pohorel, v Európe ešte konkurovať nemôže

Toto leto som sa vybral na niekoľko veľkých festivalov, aby som zistil, v akej forme vedia zvládnuť všetky sľuby, ktoré už niekoľko mesiacov v podobe marketingových aktivít ponúkajú svojim potenciálnym návštevníkom. Lovestream som najprv nemal v pláne navštíviť, neskôr sa mi dostala možnosť prísť na letisko vo Vajnoroch a pozrieť sa aj na tento, teraz už najväčší slovenský hudobný festival.

Pri podujatiach, ktorých história nie je bohatá na predchádzajúce ročníky som veľmi opatrný. O to viac v prípade, ak má byť podujatím niekoľkodňový festival s Áčkovými menami svetovej hudobnej scény. Len nedávno sa kvôli nedostatočným podmienkam rozhodla kapela Johnnyho Deppa (Hollywood Vampires) nevystúpiť vo Zvolenskej Slatine, neskôr po preložení ani v Banskej Bystrici. Začiatkom leta sa pre fiasko organizátorov neuskutočnil ani Orion festival, v Dolnom Hričove, kde boli ťahákmi mená ako Chuck Norris, skupina Alphaville, Kabát či Paľo Habera & Team.

Lovestream si svojou skúškou prešiel minulý rok. Na futbalový štadión do nášho hlavného mesta v roku 2022 priniesol veľké svetové hudobné hviezdy ako Dua Lipa, Red Hot Chilli Peppers, Lost Frequencies či Zara Larsson. Kapacitne však dosiahol maximum a tak sa pre tento rok rozhodol presunúť o pár kilometrov ďalej, na letisko v bratislavskej časti Vajnory. Trávnatá voľná plocha si vyžaduje produkčne a organizačne oveľa väčší dôraz na detaily a je nutné vybudovať akési mesto v meste, v ktorom ľudia nájdu všetko, čo potrebujú pre tri dni na festivale.

Organizátori po minulom ročníku pripravili kapacity na parkovanie, miesta na stanovanie, viac stánkov s jedlom nápojmi a hlavne veľké pódiá, na ktorých sa cez víkend ukázali špičkové mená. V piatok večer sa headlinerom stal Martin Garrix, aktuálne TOP 1 svetový DJ (podľa djmag.com v roku 2023). Priniesť takéto hudobné meno si vyžaduje množstvo dôvery. Je jasné, že hudobníci, ktorí sa na festivaloch objavia necestujú vždy iba kvôli jednému konkrétnemu podujatiu, ale ťahajú koncertnú šnúru v okolitých krajinách. Produkčné tímy si tak môžu meniť rôzne skúsenosti, ale napríklad aj náklady s prepravou. To čo je však v rukách organizátora je zaplatenie hudobného vystúpenia, ktoré sa podľa rôznych zdrojov pri Garrixovi, ako dídžejskej svetovej špičke pohybuje od 500 do 750 tisíc dolárov za jednu show.

Čo deň, to úplne iný počet návštevníkov

Z veľmi širokého hľadiska tvorí hlavný príjem organizátorov festivalu niekoľko zdrojov. Sú to hlavne predaj vstupeniek, prenájom plôch predajných stánkov, sponzorské príspevky a niekedy aj predaj merkantilu. Poväčšine ide o interné údaje, ktoré sa nezverejňujú ani do médií. Dostupné sú len finančné výkazy ziskov a tržieb, ktoré každý ľahko nájde na internete.

Lovestream okrem spomenutého Martina Garrixa navštívili aj Hardwell (43. najlepší DJ sveta ’23 podľa djmag.com), The Killers, Alt-J, Jason Derulo, Alvaro Soler, Michael Patrick Kelly či nedeľný headliner Imagine Dragons. Každý z nich má cenu, ktorá sa pohybuje v stotisícoch dolárov za odohraný koncert. Je preto veľmi náročné niekoľko takýchto umeleckých mien zhromaždiť za jeden víkend, o to viac patrí organizátorom poklona, že ani jeden z nich nevypadol zo zoznamu ako sa to napríklad tento rok zo zdravotných dôvodov stalo speváčke Ellie Goudling na ostravskom Colours of Ostrava.

Svetové mená, znamenajú aj vysokú návštevnosť, čo sa odráža na tržbách a ziskoch organizátora. Piatková účasť návštevníkov festivalu Lovestream má niekoľko výkladov. Napríklad oficiálny profil Polície SR v Bratislavskom kraji hovorí o 11-tisícovej návštevnosti, Denník N však vydal titulku, kde hovorí až o 20-tisícoch návštevníkoch. Nedeľa však patrila medzi najnáročnejšie, pretože sa do areálu dostalo až 60 000 návštevníkov, čím sa Lovestream stal z pohľadu návštevnosti najväčším hudobným festivalom na Slovensku.

Kritika zo strany návštevníkov a nedostatočná nedeľná organizácia

Už po mojom príchode na letisko vo Vajnoroch som si všimol malé nedostatky – to je ale samozrejmosť, z vlastnej skúsenosti organizácie niekoľkých eventov v minulosti dobre viem, že nikdy nič nepôjde na 100 %, o to viac však organizátor musí rátať s mnohými variantmi – od premenlivého počasia, výpadkov elektriky, vody, technickými záležitosťami, meškaním letov jednotlivých interprétov, ale aj s množstvom premenných, ktoré sa dejú nielen v areáli, ale aj mimo neho.

Služba organizátora kultúrneho podujatia vzniká už v domácnostiach návštevníkov – tí si niekde musia vstupenku vopred zakúpiť, na festival či iný koncert sa musia prepraviť, zaparkovať, čo najrýchlejšie a bez zbytočných obáv sa presunúť k bránam areálu, no a následne v areáli musí návštevník ako klient získať všetko čo potrebuje k plnohodnotnému a nerušenému zážitku. Hovoríme napríklad o spevnenej ploche pred pódiami (ak sa event koná v otvorenom prostredí – „open air“), infraštruktúre toaliet, zabezpečenej pitnej vode nad rámec produktov k zakúpeniu, ale patrí sem aj dostatok ponuky rôznorodého jedla, alkoholických/nealkoholických nápojov, stabilná telefónna sieť prípadne wifi signál, technologické zabezpečenie platieb, informačný stánok organizátora a iné.

Lovestream v tomto maximálne pohorel. Pristavil niekoľko cisterien s pitnou vodou, ktoré však pre šesťdesiattisícový dav v 30 stupňoch Celzia nestačili. Voda sa počas nedele nestíhala zo skladov dopĺňať ani do predajných stánkov a tak som dostal v jednom stánku informáciu, že čistá voda ani ľad aktuálne k dispozícii nie je. A keď už sme pri stánkoch, tie vás prekvapili aj 40-minútovou čakacou dobou na kúpu nápoja či jedla, mnohí ľudia, dokonca hovoria o vypredaní jedál, oslabenej ponuke v nedeľu oproti iným dňom či zdvihnutí cien v tretí deň festivalu. Nie som naivný. Organizátora akcia môže baviť, môže z nej mať aj dobrý pocit a radosť, avšak stále ide o podnikateľský zámer a tak je jeho cieľom hlavne zarobiť. Nesmie sa to však diať takýmto „ľahkým“ a okatým spôsobom, ako to spravili počas nedeľného festivalového dňa.

Je dobré vopred myslieť na všetko. Napríklad zabezpečiť si dostatok partnerov, ktorí svoje produkty budú ponúkať nad rámec predaja, rozdávať a propagovať ich. Treba však komunikačnou stratégiou stanoviť, čo je zdarma, čo je promo aktivita a čo si človek musí zakúpiť. Dobré je aj premyslieť si, či do areálu môžu ľudia prichádzať s vlastnými nealkoholickými nápojmi. Dlhé roky toto nepovoľovali ani dva veľké festivaly Pohoda a Grape, tento rok však z nároku upustili a myslím, že to odľahčilo nápor na cisterny s pitnou vodou.

A ak už hovoríme o kúpe produktov na festivale, musí sa tu prejaviť užívateľská nenáročnosť – to znamená, že návštevník musí byť v čo najmenšej miere nútený premýšľať akým spôsobom musí ku kúpe prísť. Lovestream sa rozhodol pre modernejší variant, teda v celom areáli festivalu nebolo možné platiť hotovosťou. Je to Európsky štandard, v tom by nebolo nič zlé. Ale nabíjanie náramku, z ktorého sa dalo platiť, zbytočná nutnosť sťahovania aplikácie naviac, v ktorej si viem pozrieť zostatok svojho nabitého konta či poddimenzované „zmenárne“, kde som si zo svojej kreditnej/debetnej karty mohol presunúť finančné prostriedky na spomínaný náramok, vyvolávajú v mysliach návštevníkov zbytočné obavy a nutnosť zaoberať sa vecami, ktoré nikto počas festivalovej atmosféry nechce riešiť.

Po skončení nedeľného headlinera, ktorým bola americká pop-rocková hudobná skupina Imagine Dragons sa dav pochopiteľne rozhodol presunúť von z areálu. Pri tomto presune som si všimol, že množstvo brán je pre aktuálne nachádzajúci sa dav v priestore festivalu jednoducho nedostatočný. Ocitli sme sa upchatí medzi ľuďmi a čakali, kým všetci prejdu bránou smerom do Vajnor. Množstvo brán je priamo úmerné aj množstvu únikových východov. Ak ste niekto videli známu mini sériu na Netflixe, ktorá spracováva zážitky festivalu Woodstock ’99, určite viete, že stačí malý problém, ktorý v ľuďoch vyvolá paniku. Lovestream mal obrovské šťastie, že sa v areáli nič zle nestalo. Neviem si ani predstaviť aká davová psychóza by nastala, ak by napríklad začalo niečo horieť. Ľudia majú v takýto situáciach, kedy sú naviac povzbudení alkoholom oveľa rýchlejšiu tendenciu zľaknúť sa a urobiť nepremyslené kroky vo vidine záchrany vlastného života, nehľadiac na tie ostatné.

Dôležité sú aj premyslené dopravné tepny z veľkých podujatí

Východom z areálu sa však zodpovednosť organizátora nekončí. Právne možno áno, ak však chcete festivalový ročník robiť aj o rok, je nutné opäť myslieť spokojnosť zákazníka a službu, ktorú ste mu predali. A ten sa po koncerte potrebuje dopraviť bezpečne a čo najrýchlejšie domov. Lovestream sa spojil s niekoľkými regionálnymi firmami. Napríklad spoločnosť Slovak Lines (s ktorou mám dlhodobú spoluprácu; poznámka autora) pristavila špeciálne festivalové autobusy, ktoré návštevníkov dopravili na AS Nivy. Dopravný podnik Bratislava zase prepojil autobusy s električkami na Zlatých pieskoch – kapacitne však autobusy nestíhali prepravovať ľudí k električkám. A tak sa väčšina rozhodla ísť cca 2,5 km trasu pešo.

Ak sa rozprávame o pešom návštevníkovi, ktorý je plný pozitívnych dojmov zo skvelého koncertu, musí organizátor myslieť aj na túto jeho psychickú stránku – je menej ostražitý, môže byť naviac posilnený alkoholom čo znižuje reakčnú dobu osoby. Ľudia takto presúvajúci sa väčšiu diaľku po ceste môžu spôsobiť dopravný kolaps, prípadne aj väčšie problémy a sú náchylnejší na zranenia. Organizátor a obec, v ktorej sa podujatie koná je nútená dostatočne vopred pripraviť v spolupráci so záchrannými zložkami či políciou dopravnú štúdiu – ktoré cesty budú akým spôsobom obsluhované, či stačí svetelná signalizácia alebo je nutné povolať do služby dopravných policajtov, ktorí budú riadiť premávku na základe aktuálnej situácie. Ale patrí sem aj to, či a ktorá cesta bude uzavretá alebo ako oddeliť cestu využívajúcu motorové vozidlá od potenciálnych účastníkov, ktorí by sa na ňu nemali dostať. Cesta II. triedy spájajúca prístupovú cestu do Vajnor a Zlaté piesky (Cesta na Senec) v tomto prípade nebola nijako zabezpečená. Pritom ide o cestu, na ktorú schádzajú vozidlá priamo z diaľnice D1, a na ktorej je povolená maximálna rýchlosť až 80 km/h. Opäť možnosť, ako jednoducho mohlo prísť k nešťastiu návštevníkov.

Dav kráčajúci po skončení festivalu smerom k električkám. Blokujú dopravu a cestnú infraštruktúru.
Návštevníci odchádzajúci smer Zlaté piesky, blokujúci cestné komunikácie

Netreba zabúdať ani na parkovanie. Ak sa festival rozhodne ponúkať parkovanie za určitú sumu, musí rátať s tým, že vynaliezaví návštevníci budú hľadať iné možnosti – napríklad parkovanie pri supermarketoch zadarmo, ako to bolo aj v tomto prípade. Potom sa dopravná situácia komplikuje ešte viac a stane sa presne to, čo v nedeľu, že sa mnohí návštevníci nemohli 3 hodiny dostať z oblasti preč. Opäť je tu otázka, čo by sa dialo, ak by sa vyskytla nejaká kritická situácia…

Zhrnutie festivalu Lovestream

Lovestream svojim presunom z futbalového štadióna spravil dobre. Vytvoril v Bratislave niečo, čo tu chýbalo a čo si množstvo milovníkov hudby veľmi prialo. Dokonca našiel priestor, kde je to možné spraviť vo veľkom – konkurenčne podobnom množstve návštevníkov, ako v zahraničí. Je to však stále mladý festival, ktorý viac ako na zárobky sa musí zamerať na produkčno-organizátorskú problematiku. Darmo budú komunikovať pripravenosť špeciálnych šatní pre umelcov, keď segment, ktorý festivalu zarába bude z nedostatočnej pripravenosti nespokojný. Darmo sa bude hrdiť graficky spracovanými mapami, keď rozmiestnenie niektorých dôležitých segmentov v areáli bude v realite iné. No a v neposlednom rade, organizačný štáb nemôže byť upätý len na svoju dokonalosť. Ak chce z tejto značky urobiť veľké meno, musí ihneď začať spolupracovať s políciou, záchrannými zložkami, dopravnými zložkami a hlavne analytikmi, ktorí im vedia výborne poradiť s prepočtami a navrhnúť krízové situácie, ktoré môžu kedykoľvek nastať.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.