fbpx

Uži si tohtoročnú (gastro) Pohodu! Prinášam 9+1 TOP prevádzok, ktoré nesmieš vynechať…

Druhý júlový víkend je už každoročne venovaný jednému z najväčších festivalov na Slovensku. Festival Pohoda 2019 otvorí brány už o niekoľko desiatok hodín a okrem kvalitného hudobného programu prinesie aj jeden z najlepších výberov stánkov s gastronómiou, ktoré môžete počas roka na Slovensku zažiť. Prinášam 10 TOP PREVÁDZOK, ktoré nesmieš tento rok vynechať!

Naposledy som podobný článok písal pred dvoma rokmi, kedy som robil odporúčania len na kávové stánky. Samotný festival však kvalitatívne (čo sa gastra týka, lebo na hudbu odborník nie som) ide každým rokom hore a preto som sa rozhodol priniesť môj výber stánkov, ktoré určite nevynechám. Mimochodom, bude to moja prvá reálna návšteva POHODY 🙂

A6 – BAO BROTHERS

Michal Konrád je známym pojmom slovenskej gastronómie. Po deviatich rokoch šéfovania kuchyni v bratislavskej reštaurácii Fou Zoo otvára svoj vlastný street food. Celý koncept Bao Brothers vychádza z ázijskej kuchyne. Základom “bao” je žemľa z kysnutého cesta, ktorá sa následne plní rôznymi plnkami (mäsová, rybia či zeleninová). Variácií môže byť niekoľko. Najtradičnejšie je s bravčovým bôčikom, omáčkou, arašidami, kyslou uhorkou a koriandrovou majonézou.
Podľa oficiálnej gastro mapy budú pripravovať aj vegánsku verziu.

zdroj: facebook Bao Brothers

A2 – Lunter Bistro

Značku Lunter asi netreba veľmi predstavovať. Ich skvelé nátierky či tofu zaplavili Slovensko priamo z Banskej Bystrice a to na všetky svetové strany. Po minulom ročníku POHODY, kedy sa predstavili s novým konceptom Lunter Bistro, prichádzajú na POHODU opäť.
Prinesie obľúbené raňajkové ovsené kaše, chia pudingy, teplé polievky a tofu praženicu (na tú sa teším najviac!). Z minulého ročníka festivalu prinesú Lunter hot dog. Prečo sú iní? Celková chuť jednotlivých jedál a ich výsledné prevedenie sa častokrát môže úplne v pohode porovnávať s mäsovými jedlami najvyššej kvality. Jedlo naviac prinesú v uzatvárateľných take-away obaloch šetrných k životnému prostrediu.

zdroj: facebook Lunter Bistro

A17 – Folks Food Truck

Ďalší TOP kuchár, ktorý presedlal na street food. Tomáš Tejbus pracoval ako šéfkuchár v jednom z najluxusnejších slovenských hotelov (Grand Hotel Kempinski High Tatras). Keď vytváral nový projekt pojazdného autíčka s jedlom (Folks Food Truck), vyhlásil: „Ideme sa vrátiť k chutiam, ktoré poznáme z detstva.“ A tak sa ponuka bude niesť v tomto znamení.
Osobne verím, že ich ponuku bude tvoriť legendárne Konfitované kačacie stehno s červenou kapustou v domácej lokši či pravé domáce šúľance.
Och, už sa neviem dočkať!

zdroj: facebook Folks Food Truck

K sladkému s B1.12 Buchtáreň a B2.1 La Donutéria

Tretí rok po sebe prichádza na POHODU Buchtáreň. Pre bratislavčanov žiadna novinka a veľmi rád ich vyhľadávam, keď mám mäsových jedál „plné zuby“. Vyrastal som na pravých parených buchtách s makovou posýpkou a preto ma veľmi prekvapila blízka kvalita k buchtám od mojej starkej. Buchtáreň však prichádza na POHODU s novinkou – vegánskymi buchtami, ktoré vraj chutia na nerozoznanie od tých klasických. No som zvedavý 😉

zdroj: facebook Buchtáreň

La Donuteria je niečo, čo si po skvelom mäsovom obede jednoducho musíte dať. Rovnako sú veľmi známym miestom pre bratislavského „gastro žrúta“, no pre tých menej znalých prinášajú niekoľko xy variácií donutov, od čokoládových po ovocné, s náplňou či len tak poliate.

PLNO SKVELEJ KÁVY A NÁPOJOV

Káva je niečo, bez čoho sa POHODA jednoducho nezaobíde. Ranné vstávanie si bez kávy asi málokto zo stanujúcich vie predstaviť a ak sa chcú udržať na nohách do neskorých nočných hodín počas koncertov, opäť sa povzbudzujú kávou.

Na tohtoročnej POHODE nájdeš hneď niekoľko stánkov. Nie všetky sú však podľa mňa kvalitatívne na jednej úrovni. Z môjho pohľadu nevynechám kávu v Kaffeehaus Goriffee (B2.26), pretože títo chalani vedia čo robia a navyše majú vlastnú praženú výberovú kávu. Nie len že dostanete skvelý produkt, ale ak máte záujem, tak aj informácie čo za výnimočnosť to vlastne pijete.

zdroj: facebook Kaffeehaus Goriffee

Keďže denne vypijem naozaj množstvo kávy, nezostanem pri jednom stánku. Zaujíma ma, ako sa s kávou počas festivalu vyhrá napríklad Brew Bar (SF.9), ktorý je vnímaný za priekopníka vo výberovej káve na Slovensku – bol to jeden z prvých podnikov (ak nie aj úplne prvý), ktorý začal tento typ kávy ponúkať. Navštíviť pôjdem aj pojazdné kaviarne Pán Králiček. Ich výhodou je, že budú rozmiestnení na niekoľkých miestach a teda tak kávu nedostanete len v gastro zóne ale aj inde.

zdroj: facebook Brew Bar

A13 – Cirkus Herberto na Pohode 2019

Nemýľte si názov, tu nejde o žiadny javiskový program. Takto sa oficiálne vola udalosť poskytovateľa skvelých sirupov Herbert. Na Pohode predstavia nie len svoje sirupy a skvelé limonády z nich, ale aj dva kávové bary v spolupráci s Fefe Café – espresso bar a coldbrew bar. Na oboch budú tiecť potokom výberové kávy od slovenských pražiarní. Na espresso bare vám budú pripravovať kávu od Rusty Nails coffee roasters – Brazil Piraju s chuťou jahôd a čokolády. Na coldbrew bare sa budú nalievať ich domáce coldbrew z Brazil Vale do sol od Concept coffee roasters. Ich skvelé coldbrew budú pripravovať s tonicom a kokosovým mliekom, ktoré musíte jednoznačne ochutnať! Ak by náhodou počasie protestovalo, na zmoknuté rána budú mať pripravený aj čerstvý Batch. Nie je to úžasné?

zdroj: facebook Cirkus Herberto na Pohode 2019

BONUS – SF.11 – Zigmundo v STREET FOOD ZÓNE

Popcorn na Pohode? To by bola nuda, keby to nebolo niečo výnimočné. Zigmundo je prvý slovenský gourmet popcorn. Guľôčky popcornu z prémiovej kukurice sa obalia skvelým domácim karamelom z pravého masla a trstinového cukru. Bez použitia oleja, bez konzervantov a umelých farbív, bez gluténu. Príchute aj s lyofilizovaným ovocím. Naozaj zážitok z kvalitného popcornu. Budú sa nachádzať v Street Food zóne, v ktorej okrem nich nájdete aj známy NYC Corner či každé ráno Farmarské raňajky.
Yes, toto musím vyskúšať!

zdroj: facebook udalosť Street Food zóna a Farmárske raňajky na Pohode 2019

Ak ste sa dočítali až sem, som veľmi rád. Toto je totiž môj vlastný výber gastro neba, ktorý môžete zažiť na tohtoročnej Pohode. Prikladám tiež mapu, po kliknutí na ňu sa vám zväčší a získate tiež popis všetkých ostatných gastro stánkarov.

Verím, že sa vidíme na Pohode. Tak dobrú chuť a na zdravie priatelia!

Gastro mapa POHODA 2019
celú gastro mapu aj s rozmiestnením jednotlivých prevádzok nájdete po kliknutí sem

VÝBER JEDNOTLIVÝCH POSKYTOVATEĽOV GASTRONÓMIE JE MOJIM SUBJEKTÍVNYM NÁZOROM A SO ŽIADNYM Z NICH, AKO ANI S ORGANIZÁTOROM FESTIVALU OFICIÁLNE NESPOLUPRACUJEM.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.