fbpx

FIVE Points Bratislava – Piaty bod no s prvotriednou kvalitou

V bývalých priestoroch štúrovskej kaviarne v Bratislave dnes funguje úplne iný podnik. Hoci Štúr (pred tým Shtoor) na svojej web stránke stále uvádza adresu Panská 23 ako jednu zo svojich prevádzok, nahradil ju nový koncept.

14585679_10206034997428960_15394592_oZa všetkým stojí Mayo Galuška (9grams coffee) a Barbora Franeková (magazín Top Fashion), ktorý sa rozhodli dať tomuto miestu novú dušu. Koncept bistra, ako by som toto miesto nazval, je tvorené jednoduchým dizajnom. Po vstupe do prevádzky vás ako prvý upúta bar, ktorý sa rozprestiera do písmena L. A síce by sa zdalo, že bude tvoriť akési gro podniku, nie je tomu celkom tak. V strede miestnosti sa nachádza schodisko, ktoré pravdepodobne vedie do momentálne rozbiehajúcej sa predajne kávy a kávových pomôcok. Okolo schodiska sú vkusne rozmiestnené stoly, a dlhý vyvýšený (barový) stôl je prichystaný pre zákazníkov aj pri veľkých výkladových oknách.

Bolo na prvý pohľad jasné, ktoré miesta sú ,,tie najlepšie“ na sedenie. Blízko okna, ako vo výklade, s úžasným výhľadom na rušnú ulicu bratislavského Manhattanu, sa jednoducho káva pije najlepšie. A ten Manhattan nespomínam len tak! Panská ulica ho vďaka polohe, filozofii a ponuke, aspoň teda podľa autorov projektu, pripomína. Z prvého pohľadu mi nebolo až tak jasné, kam presne štýl podniku zaradiť. No keď som si prečítal text webu, uistil som sa v tom, že toto miesto patrí k dobe spred 100 rokov. Jednoducho k dobe Gentlemanstva.

…ak si k tomu pripojíte štýl praženia našej pražiarne, ktorá preferuje American style roasting a dobu spred 100 rokov, dobu Gentlemanov, kde slovo znamenalo viac ako zmluva, iný názov pre kaviareň ťažko nájdete.

Dvaja baristi a dve čašníčky na scéne. Pár miest prázdnych, ale to človeka, ktorého atmosféra po otvorení dverí upúta, neodradí. Návštevu som začal single origin espressom, ktoré bolo naozaj veľmi dokonale vyvážené. Priateľka si dala cappuccino a keďže ja tento typ nápoja moc nemusím, mám tak vždy po ruke osobu, ktorá ho vyskúša. No a to vraj bolo veľmi dobré. ,,…mliečkové, také aké mi chutí,“ zhodnotila jednou vetou, ktorej celkovú dedukciu si už treba asi len reálne vyskúšať na mieste.

Bol čas obeda a tak si naše žalúdky pýtali svoje. Vyskúšali sme preto Club Sandwich. Nie malá porcia sendviču, ktorá bola plná rôznych ingrediencií od vajíčka, syru, slaniny,… – naozaj toho bolo dosť a človeka to zasýtilo. Čo nám však dosť chýbalo bola akási denná ponuka jedál s polievkou, niečo čo pripomína klasický obed. Naozaj som sa pobavil, keď som prišiel domov a na facebookovom profile prevádzky som našiel odkaz, že v stredu, len pár dní po našej návšteve spúšťajú Ponuku dňa. Telepatia asi naozaj funguje. 😀

A tak teda si už v týchto dňoch môžte v prevádzke pochutnať na Ponuke dňa, ktorá bude inšpirovaná Amerikou. No nie tak doslova, ale do tejto kategórie spadá. Budú to vraj jedlá z celého sveta, ktoré sa niekedy stretli s pôvodnou indiánskou kuchyňou. No a sezónnosť nebude chýbať taktiež. Každý piatok bude v ponuke iba vegetariánske jedlo, nevylučujú ani obmenu pre vegánov.

A hoci sa zdá, že podnik je špecializovaný len na kávu, v ponuke sú zastúpene taktiež aj vína a pár klasických cocktailov. Nié, barom by som toto miesto nenazýval. Je to jednoducho bistro, v ktorom dokážete sedieť po celý deň. Od rána až do večera.

// ZAUJÍMAVOSŤ: Veľmi ma upútala ponuka v menu s názvom coffee sets, cez ktorú tak fajnšmekri alebo laici môžu vyskúšať chuť rôznych typov káv. Taká malá vlastná degustácia. //

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.