fbpx

Minútka pri káve: Menu, ktoré komplikuje

Je naozaj zaujímavé, ako sa podniky nestarajú o svoje menu. Pritom práve táto časť je vo veľkej miere jedna z prvých, s ktorou hosť prichádza do kontaktu. Ak samozrejme nerátam pozdrav s personálom.

K napísaniu tohto článku ma v poslednom bode ,,prinútil“ jeden podnik v Prievidzi, ktorý navštevujem naozaj veľmi sporadicky. Povedal by som, že až vôbec. Jednak nemám rád reštaurácie v nákupných centrách a v druhom prípade zastávam názor, že ak som hladný, chodím do overených prevádzok.

Sadáme si s priateľkou k stolu na ktorom je niekoľko ponukových lístkov s alko/nealko nápojmi, jedlami, denným menu či dezertami. Už len enormné množstvo papierov, v ktorých sa hosť musí istý čas zorientovať pôsobí zmätene. Nie to ešte vtedy, keď čašníčka pribehne do troch minút (za čo vyzdvihujem personál, že aj v skoro plnom podniku sme nečakali dlho), a ja som si ešte nestíhal prečítať čo tu vôbec majú. Ale presne o tomto som nechcel písať.

Zhodou okolností som mal chuť na horúcu čokoládu – čo je u mňa raz za letopočet. Hľadím teda na ponuku. Jeden papier mi vraví, že horúcu čokoládu tu majú. Super! Krok jedna – splnený. Okrem toho tam bola aj cena, čo je fajn. Vždy som rád, keď dopredu viem koľko a za čo platím. Krok dva ma priviedol k ďalšiemu papierovému menu, vyhradenému len horúcim čokoládam. Desať stranové menu s najrôznejšími typmi, od horkých, cez biele po mliečne s rôznymi obmenami čokolády z viacerých krajín,… . Pri každej samozrejme políčko na zaznačenie – či a ktorá sa v tomto podniku dá objednať. Ale v tomto menu, vyznačená nebola ani jedna.

A tam ma chuť na čokoládu prešla.

Na jednej strane mi trvalo asi desať minút prejsť všetkými rôznymi ponukami, ktoré sa týkali horúcej čokolády. Na druhej, keď sa už človek dopracoval k záveru, zistí, že asi teda ani žiadnu nemajú. I keď by ste mi mohli oponovať, že som sa nespýtal personálu, bál som sa. Čo ak by som si vybral nejaký druh, na ktorý by som mal chuť a prišlo by to často hovorené: ,,Nie nemáme“ alebo ,,Nóó spýtam sa…“? Udržal som svoje chute radšej na uzde a vydal sa za niečim sladkým do inej prevádzky.

Tip: Uľahčite hosťom prácu. Nezasypávajte ich zbytočne hŕbou papierových ponukových lístkov. Jednak to hosťa po čase omrzí, a na druhej strane to má aj ekonomický charakter. Len si predstavte, že ak máte kvalitne prepracované jednoduché menu, hosť si rýchlejšie vyberie a teda aj rýchlejšie skonzumuje. Tým pádom sa hostia častejšie striedajú a vaše tržby budú rásť. Nehovoriac o tom, že éra veľkej ponuky už Slovensko obišla. Čím menší výber produktov a prepracovanejšie zaujímavé menu, tým väčší dôkaz, že sa varí z kvalitných a čerstvých surovín.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.