fbpx

Vyjadrenie na článok o praxiach alebo ospravedlnenie (?)

Článok, ktorý som zverejnil pred pár dňami o praxiach absolvovaných počas môjho štúdia na strednej škole vyvolal naozaj veľký rozruch. Sám seba sa však pýtam prečo tomu tak je?

Mrzí ma že ľudia zo školy ho nepochopili. Videli sa v ňom a cítili sa byť dotknutí. Pritom ja som na nich vôbec nenarážal. Neriešil som ich, ani školu. Riešil som ľudí, s ktorými sme boli v kontakte na praxiach. Boli to manažéri, čašníci, kuchári, … . No žiadny učiteľ. Pretože ako som písal v samotnom článku: ,,…musím uznať, podnadpis má pravdu. Väčšinou troj až štvorhviezdičkové hotelové zariadenia (wellness, kongres hoteli). Lenže tak, ako sa daná prevádzka prezentuje pred podpisom zmluvy, sa v 99% prípadov nespráva počas roka aj voči žiakom.“ A toto je presne časť, ktorou som školu spomenul. Nič viac, nič menej.

Áno tak to bolo. Reálne sa to však inak riešiť nedalo. Jednoducho nebolo možné aby vedenie školy ,,držalo za ručičky“ žiakov počas celého obdobia vykonávania praxe. Je to nereálna vec, a preto boli žiaci odkázaní sami na seba a tým pádom veľakrát manipulovaní personálom v hoteloch.

Vzdávam hlboké ospravedlnenie všetkým, ktorých sa článok dotkol. Učiteľom, vedeniu školy aj všetkým ostatným.

Za posledné dva dni mi chodili nie najpríjemnejšie správy o tom, aby som sa uvedomil. Aby som sklopil uši alebo také, ktoré hovorili že toto si škola, ktorá mi veľa dala naozaj nezaslúži. Dokonca sa objavili aj statusy s popisom, aby som nezabudol, že práve vďaka škole som sa dostal tam, kde som.

,,Milá škola. Ak existuje inštitúcia, ktorú som svojimi rečami predával pri všetkých mojich úspechoch, za ktorú som sa nikdy nehanbil, si to práve ty. Nikdy v živote by som nebol schopný uraziť ťa. Bola si pre mňa najlepší výber a prežitie veľkého množstva času. Dodnes neľutujem, že som sa rozhodol študovať práve teba a tvoj odbor hotelová akadémia. Naučila si ma samostatnosti i komunikáciu s ľuďmi. Naučila si ma dokonca predať sa. Bez teba by som možno ani nezačal písať tak vo veľkom, ako sa to deje v tomto období. Nevenoval by som sa gastronómii a ani káve. Dala si mi veľa a ja ti za to naozaj úprimne ďakujem…“

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.