fbpx

Spojenie tých najlepších! Predstavujem nové vedenie SCA Slovakia

Specialty Coffee Asociation, ktorá na Slovensku funguje ako oficiálne zastúpenie celosvetovej SCA organizácie, má za sebou ďalšie voľby do orgánov. Do jej radov sa dostali aj nové mená, ktoré sú nádejným predpokladom dobrého fungovania pre ďalšie obdobie.

Poďme sa teda pozrieť, kto bude stáť na čele organizácie, ktorá každoročne organizuje Majstrovstva Slovenska v príprave kávy v kategóriách ako Barista, Latte Art, Coffee In Good Spirits, Cup Tasters alebo Brewers Cup.

Tomáš Callo – Národný koordinátor

Tomáš zostal v asociácii a bol zvolený na post národného koordinátora aj pre ďalšie obdobie pôsobenia. Jeho post je hierarchicky tým najvyšším, čo sa týka SCA Slovakia. Reprezentuje všetkých členov a ich požiadavky sa snaží plniť na národnej úrovni. Tiež dohliada na správny chod asociácie a je akýmsi nadriadeným pre ostatných koordinátorov.

Tomáš žije v Prešove, kde prevádzkuje úspešný kaviarensko-barový projekt Dublin Cafe. Už v samotnom podniku vidno, aký vzťah má majiteľ ku gastronómii, ku kvalite kávy i drinkov. Okrem toho zastával svoju pozíciu aj v predošlom období, kedy povýšil Majstrovstvá baristov na celospoločenskú úroveň, ku ktorej mohli nahliadnuť aj laici, a to obyčajným zúčastnením sa na tejto akcii. Aby tak bola akcia bližšie ku všetkým, v jeho predošlom období rozdelil súťaž na dve časti, do ktorých priradil jednotlivé súťažné kategórie. Tak sa mohlo súťažiť v Košiciach a neskôr aj v Piešťanoch. Akcia sa teda necentralizovala iba na Bratislavu, ako bolo zvykom v predchádzajúcich rokoch s iným vedením.

Ľuboš Končok – Koordinátor pre vzdelávanie

Ľuboš Končok je tvorca úspešnej juniorskej súťaže pre študentov – Junior Bartender Challenge zdroj: JBC

Novou tvárou vo vedení SCA je Ľuboš Končok, ktorého úspech na Slovensku sa dá opísať cez úspešné projekty v Banskej Bystrici. Naučil tak banskobystričanov vychutnať si skvelú kávu či remeselné pivo v podniku Leroy bar & café alebo zájsť na kvalitný drink do Piano cocktails & music na samotnom Námestí SNP v Banskej Bystrici.

Ľuboš zastupuje pozíciu koordinátora pre vzdelávanie a to právom. Je tvorcom projektu Junior Bartender Challenge, v ktorom dáva formou inovatívnej súťaže možnosť mladým nádejným talentom prejaviť sa a ukázať ich vnútornú kreativitu profesionálnej porote.

Michal Molčan – Koordinátor pre eventy

 

Michal Molčan a Tomáš Callo sú novými koordinátormi SCA Slovakia
zdroj: Martin Adamko

Tohto človeka asi v kávovom svete ani netreba predstavovať. Tvorca jedinečného celosvetového kávového printu – Standart Magazine, ktorý za minimálny čas spravil z malého Slovenska veľké meno, žne úspechy na celom svete. Za pomerne krátke obdobie rozbehol printové médium na Slovensku a v Čechách, o pár mesiacov už aj v ostatných častiach sveta, k dnešnému dňu presnejšie až v 52 krajinách.

 

Michal je rovnako tak aj tvorcom úspešného Standart festivalu v Bratislave, Prahe ale aj v susednom Rakúsku. Preto je jeho post na pozícii event koordinátora tým najsprávnejším miestom v asociácii. Ak sa teda rozhodnete zúčastniť nasledujúcich Majstrovstiev alebo iných udalostí pod hlavičkou SCA Slovakia, bude to práve on, kto sa spolu s ostatnými členmi postará o plynulý chod tejto udalosti.

Veronika Gálová Veselá – Koordinátor pre marketing a komunikáciu

Rovnako ani Veronika nie je neznámym pojmom v oblasti kávy na Slovensku. Úspešná baristka, ktorá sa v predchádzajúcich Majstrovstvách Baristov prebojovala až na celosvetové finále v kategórii Brewers Cup žije v Břeclavi, teda hodinu cesty od Bratislavy u našich Českých susedov. A hoci tam otvorila svoje nové baristické tréningové centrum, pomerne často ju môžete stretnúť v podnikoch alebo na rôznych akciách aj na Slovensku.

Jej bohaté skúsenosti so zahraničnými pražiarmi či dokonca farmármi z kávových plantáží jej pridávajú na skúsenostiach, ktoré môže ako koordinátor pre marketing a komunikáciu využiť v novozvolenom tíme SCA Slovakia.

Veronika Kečkéšová – Koordinátor pre členstvo SCA

Ako baristka pracovala v D-Coffee & Stuff v Nórsku, kde si po určitom období vyskúšala aj pozíciu manažérky. Tri roky sa baristike venovala aj v nórskom podniku Verdensspeilet a posledné roky pôsobí ako technický porotca pre SCA na Slovensku a v Maďarsku. Množstvo certifikátov, ktorých je držiteľkou (ako napríklad SCAE Sensory, SCAE Roasting, SCAE Brewing Skills a ďalšie) ukazujú, že ku káve má vybudovaný krásny vzťah.

Ako koordinátorka bude mať nastarosti celkovú komunikáciu s členmi SCA Slovakia.

 

Nový tím ľudí, ktorí boli zvolení len prednedávnom ukazuje, že zastúpené tak budú všetky potrebné koordinátorské pozície. V najbližších mesiacoch uvidíme, ako sa všetci zohrajú a čo prinesú pre baristov v podobe udalostí a ďalších aktivít. Veď už samotné vyhlásenie miest, v ktorých sa budú konať finálové kolá Majstrovstiev v príprave kávy – Dubai (Cezve/Ibrik), Amsterdam (Barista), Dubai (brewers Cup, Cup Tasters, Roasters Cup) a Belo Horizonte (Latte Art, Coffee in Good Spirit), hovoria o tom, že nie len samotná organizácia tých domácich, ale aj vysoké finančné výdavky budú v rukách riešenia práve týchto mladých ľudí milujúcich kávu. Držím im palce a verím, že sa v oblasti kávy blýska na lepšie časy aj na našom malom Slovensku.


Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber podobných!

Nie, nebudem vás otravovať blbosťami. Iba vždy, keď uznám za vhodné, dám vám vedieť o novom článku na mojom blogu. A ak vás to bude otravovať, jednoducho sa z odberu odhlásite. Nič viac a nič menej. To je fér, nie?

[mc4wp_form id=“1784″]

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.