fbpx

Bratislava sa tento týždeň úplne zblázni. Prepadnú ju najlepší barmani!

Slovak Bar Show, ktorá sa bude tento rok konať úplne prvýkrát v srdci slovenska, v Banskej Bystrici, rozpúta ešte pred jej samotným začiatkom veľký bratislavský ošiaľ. Do tých najlepších barov hlavného mesta totiž zavítajú účastníci – prednášajúci Barovej Show a postavia sa za bar ako hosťujúci barmani.

Dá sa tak v jednoduchosti povedať, že skoro všetci Slováci pracujúci v zahraničí na pozíci barman sa tak zhromaždia už 6. septembra, teda najbližšiu stredu v Historickej radnici mesta Banská Bystrica. Perfektne tak túto situáciu využili najlepšie bratislavké bary, keďže samotní účastníci sa musia zo svojich pôsobiacich miest dopraviť na Slovensko oveľa skôr. Niektoré z nich si tak zabookovali barmanov na guestbartending, teda hosťovanie známeho barmana za svojim barom. Poďme sa spolu pozrieť na prehľad miest, ktoré deň pred konaním (5. septembra) najväčšej barovej show na Slovensku, nemôžete vynechať:

(miesta sú uvedené abecedne)

Antique American Bar

adresa: Rybárska brána 2

Ikona slovenskej barovej scény. Človek, ktorý ukázal, že kvalita sa dá tvoriť  aj v menšom meste plnom študentov, akým je Nitra. Hoci nie ľahká cesta s podnikom mimo námestie ho priviedla k stavu, kedy sa môže radiť ako ukážkový podnikateľ s konceptom typického american baru na Slovensku. Ľuboš Rácz, majiteľ Záhir coffee & drinks v Nitre a mentor vlastnej slovenskej vzdelávacej inštitúcie Barkultur, sa predstaví deň pred Slovak Bar Show v Antique American Bare v Bratislave. Pod názvom For The One Night Only tak môžeme očakávať drink menu zostavené z toho najlepšieho, čo na Slovensku dostanete pod pojmom cocktails. Prémiové destiláty, domáce zložky a na Slovensko až netradičný servis, ktorý tento človek vytvára u nás, pre nás. Tešiť sa na vás bude od 21:00 hod.

Pri tomto podniku však nekončíme. Hoci ostatné cocktail bary si pripravili guestbartending iba jednodňový, Antique American Bar svojich hostí a nadšencov prekvapil a po skončení prvej slovenskej barovej show v Banskej Bystrici sa tí stále ,,koktejluchtiví“ budú môcť premiestniť do Bratislavy na guestbartendigové predstavenie Erika Lörincza, head barmana American baru Hotela Savoy v Londýne. Pri Erikovi sme si už zvykli na ukážku jedinečnosti cocktailov zo staršieho obdobia, ktoré sa snaží vždy niečim netypickým vylepšiť na dnešný obraz. Vo svojich drinkoch prináša jednoduchosť, no pri tom chuťovú rovnováhu surovín, a v tom tkvie krása celého jeho výtvoru. Ak sa teda budete cítiť stále málo ,,ukojení“ barovou atmosférou z Banskej Bystrice, odporúčam vám navštíviť podnik v centre Bratislavy, kde sa 6. septembra od 21:00 hod. prenesie kus skvelej atmosféry z American baru hotela Savoy v Londýne.

 

Cuba Libre

adresa: Laurinská 11

Na Laurinskej ulici v Bratislave to bude žiť o čosi viac. Guestbartending tu budú viesť až v dvoch podnikoch. Prvým je Cuba Libre, kde sa 5. septembra za barovú dosku postaví Adam Hrapko. Slovák, ktorí už tretí rok pôsobí v známom bare Hijackers by Zuma Dubai, si so sebou na pomoc zoberie aj kolegu Alexandra Cuculescu. Ak chcete vyskúšať drinky od Slováka pracujúceho v bare, ktorý je v TOP 10 najlepších svetových barov podľa Tales of The Cocktail, zastavte sa od 21:00 hod. do 23:00 hod. v Cuba Libre Bratislava. Čakať vás budú cocktails svetovej kvality.

 

Old Fashioned Bar

adresa: Laurinská 14

To, že vchod tohto baru musíte na Laurinskej ulici nájsť, vedia tí lepší cocktailoví nadšenci. Patrí totiž medzi dva speakeasy bary, teda tie s tajným vstupom, za ktorého bránami vás čaká prekvapivý dizajn s vysokým nadštandardným cocktails menu. 5. septembra sa do priestorov tohto baru dostane Bystrík Uko. Je známym vyznávačom klasických cocktails, ako daiquiri či negroni. A ako pre jeden rozhovor uviedol, ,,Atmosféra je to prvé, čo si všimnem.“ – Old Fashioned Bar na Laurinskej sa mu bude určite veľmi páčiť. Majitelia tohto baru si na celom zariadení a samotnej atmosfére podniku, ktorú dotvára dominantný bar stojaci uprostred, dali veľmi záležať. Preto by ste v tento deň, od 20:00 hod. do 02:00 hod. nemali toto tajomné bratislavské miesto vynechať.

 

Sky Bar & Restaurant

adresa: Hviezdoslavovo námestie 7

,,Keď sa spoja top barmani pracujúci v jednom meste, toto je výsledok“, uvádza oficiálna facebooková udalosť. Maroš Dzurus, Slavomír Kytka a Tomáš Ricciardi, všetci pracujúci v nórskom Osle (postupne: Himkok Bar, ex The Thief Bar, Bettola Bar) sa predstavia v asi najznámejšom slovenskom bare v gusetbartending show s názvom Nothern Lights.

Maroš, ktorý Slovensko reprezentoval v súťaži BEEFEATER 24 BARTENDER COMPETITION 2013 v Londýne, Slavomír, ktorý otváral bar v 5-hviezdičkovom hoteli v novovybudovanej časti Osla a dodnes tam pôsobí ako Head bartender či do tretice Tomáš, pôsobiaci ako Bar Manager v Bettola Bare. Ich cesta viedla cez mnoho podnikov, od kubánskych, speakeasy či hotelových barov. Sú tak najlepšími zástupcami pre prínos čerstvého ,,barového vzduchu“ zo severskej krajiny, ktorej vládne aquavit. Uvidíme, čo títo páni spáchajú v našom hlavnom meste. Bude to však zmes trendov a vysokého štandardu, na ktorý sa môžete tešiť už 5. septembra, od 21.00 hod. do polnoci.

 

Toto sú tri miesta, ktoré by nebolo vhodné vynechať. Je tak už dopredu isté, že Bratislava bude aj vďaka banskobystrickej Slovak Bar Show žiť barovými hviezdami ako nikdy predtým. Práve títo ľudia, ktorí sa v jeden večer postavia za barovú dosku predstavia dlhoročnú prácu, ktorou sa prezentujú a reprezentujú Slovensko v zahraničí.

Tieto mená však nie sú konečné. Je viac než isté, že práve guestbartendingy v Bratislave prilákajú do barov aj ďalšie zvučné mená z odboru, ako napríklad Stanislava Vadrnu, Martina Žufánka, Tonyho Velicha alebo Martina Záhumenského ako zástupcu kvalitnej gastronómie z pohľadu jedla. Ak sa budete veľmi snažiť, všetkých ich nájdete. A možno k ním pribudnú i ďalší, pretože 5. septembra sa už dlho povráva o veľkej party barových hviezd pracujúcich v zahraničí, ktorí sa budú sústrediť na jednom mieste, v jednom meste.


Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber podobných!

Nie, nebudem vás otravovať blbosťami. Iba vždy, keď uznám za vhodné, dám vám vedieť o novom článku na mojom blogu. A ak vás to bude otravovať, jednoducho sa z odberu odhlásite. Nič viac a nič menej. To je fér, nie?

[mc4wp_form id=“1784″]

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.