fbpx

Drip Coffee Festival prekvapil

Vízia, propagácia programu, ticho. Nič viac sa po celý rok nešepkalo medzi kávomilcami. Drip Coffee Festival má za sebou svoj prvý ročník. Ticho organizátorov, ktorí sa v začiatku nechceli ani predstaviť prinieslo bohatú úrodu.

23. septembra sa v naozaj krásnych priestoroch Elektrárne Piešťany konal prvý ročník čisto kávového festivalu. Mesto, ktoré je známe kvalitnou hotelovou akadémiou tak hostilo slovenských pražiarov. Všetci mali rovnaké podmienky a žiaden z nich nebol o nič viac vyzdvihnutý. A tak to bolo správne.

Staručičke priestory vytvorili nezameniteľnú atmosféru. Hoci vonku prevládalo upršané počasie, náladu na kávu si našlo asi dve stovky ľudí. Ochutnať tak mohli drip, teda filtrovanú kávu, od deviatich slovenských pražiarní. Za ich pultom stáli samotní majitelia – pražiari, ktorí sa tak mohli pred potenciálnymi zákazníkmi ukázať v plnej sile.

PRÍZEMIE PLNÉ VÔNÍ

Hneď po uvítaní šarmantnými hosteskami, verím že milovníčkami kávy, nasledovali kroky hosťa do najväčšej miestnosti celej budovy. Nachádzali sa tu Filter bary všetkých zúčastnených pražiarní a jeden Espresso bar.

,,Pred Dripom bolo mnoho vecí neistých a nezverejňovali sme ani mená nás organizátorov. Nechceli sme aby niekto hodnotil skôr ako sa niečo udeje.“ // Adrian Krišák, organizátor festivalu

Organizátori pripravili pre každého jedného zúčastneného úplne rovnaké podmienky. Všetci mali k dispozícii stôl, no a čím sa chceli predviesť, bolo už čisto na nich. Prevládali tu spôsoby prípravy kávy ako Hario V60, Kalita či Batch Brew. Pôvodné prostredie vytvorilo neopakovateľnú atmosféru, pripomínajúcu skôr zahraničné eventy.

Ochutnať kávu ste tu mohli od deviatich slovenských pražiarní, ako Diamonds Roastery, Concept Coffee Roasters, Čierna Perla, Goriffee Roastery, Illimité coffee roasters, Káva Onrejka, Poetry Coffee, CoffeeIn či Green Plantation. Tiež sa tu nachádzal jeden jediný Espresso bar. Obsluhovali ho úplne nezávislí baristi pracujúci v prevádzkach na Slovensku a zároveň bývalí študenti blízkej Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch. Káva sa tu striedala, rovnako IBA od zúčastnených pražiarní na festivale, asi v polhodinovom intervale.

Tuli vaky, ale aj skvelé koláčiky od Concept bakery dotvárali atmosféru festivalu a navodili skôr oddychovú atmosféru, pri ktorej sa aj celoročne vyťažení baristi mohli aspoň nachvíľu zastaviť, porozprávať sa s kolegami a zrelaxovať.

PREDNÁŠKY ÚPLNE PLNÉ ĽUDÍ

Prednášky sa konali o poschodie nižšie v kapacitne menšej miestnosti. Nezmestili sa tam vždy všetci, veď len na Cuppingu slovenskej specialty scény, ktorú viedli baristi z Urban House, sa zúčastnilo okolo 100 ľudí. Možno aj to by sa dalo brať ako jediné negatívum, z ktorého, pevne verím, sa organizátori poučia a do budúcna nájdu väčšiu miestnosť.

Okrem cuppingu sa ľudia na mínus prvom poschodí mohli dozvedieť niečo aj o Zložení vody. Workshop viedla Diamonds roastery. Jeden z organizátorov festivalu, Adrián Krišák, si zas zobral na starosť Koncept extrakcie, brew ratio a TDS, teda zaujímavú a stále jednu z veľmi málo poznanej časti kávovej prípravy na slovenskej scéne.

Home Brewing predviedol najlepšie metódy prípravy kávy doma a zúčastneným poskytol množstvo cenných informácií, ktoré ich navedú na lepšiu šálku kávy aj v nekaviarenskom prostredí, v pohodlí svojho domova.

AHOJ. VOLÁM SA DOMINIK A BUDETE MA NENÁVIDIEŤ.

Aj Slovensko má svoje baristické hviezdy. Patria k nim všetci tí, ktorí každoročne reprezentujú našu krajinu na Majstrovstvách Slovenska či dokonca Masjtrovstvá Sveta v baristike. Potom sú tu však aj ľudia, ktorí stáli za rozvojom výberovej kávy v našej krajine, no až tak sa o nich nevedú mediálne informácie. Jedným z nich je aj Dominik Novák. Barista, ktorého kávová púť začala na hotelovej akadémii v Nových Zámkoch, pokračovala v pražiarni Green Plantation a rozvinula sa až do otvárania prvých slovenských specialty podnikov Urban House a Urban Bistro v Bratislave. Tu dlhé roky pôsobil na pozícii head baristu, neskôr sa presunul do Čiech, kde aktuálne aj žije. Stále zastáva post head baristu v prevádzke Myšák, patriacej gastro skupine Ambiente.

Dominik prišiel porozprávať o svojej pozícii. O head baristoch. O tom, ako ich berú ľudia, kolegovia, manažment, no hlavne o tom, ako by ich všetci brať mali. Jeho zaujímavá prednáška plná vtipu, no hlavne poučných (častokrát) dvojzmyslov prilákala množstvo ľudí a stala sa tak, podľa môjho názoru, tou najúspešnejšou tohto ročníka Drip Coffee Festivalu.

Koniec koncov, nech sa páči, pozrieť si ju možete v plnej paráde:

NA ZÁVER FÓRUM

Úplne na záver festivalu sa konalo Baristické forúm, Združili sa na ňom predovšetkým ľudia aktuálne pracujúci za espresso strojmi na Slovensku. Viedla sa dlhá diskusia o motívacii študentov stredných odborných škôl a hotelových akadémii, postupy ďalšieho smerovania kávovej scény na Slovensku a aj noviniek, ktoré sa u nás doma chystajú. Bolo to jedno z prvých oficiálnych fór pre túto komunitu, ktoré, verím, prinesie v ďalších mesiacoch zrelé ovocie na náš tanier.

A tak sa v krátkom evente ukázalo, že kávová akcia sa dá zorganizovať aj v menšom meste. Stačí na to pár hláv dokopy, myšlienku a hlavne chuť. Už teraz sa, a verím, že nie som sám, teším na ďalší ročník. Organizátorom prajem veľa úspechov, skvelé myšlienky do budúcna a hlavne úspešnosť v oblasti podpory aktivít, ktoré boli hlavnou témou záverečného Baristického Fóra.


Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber podobných!

Nie, nebudem vás otravovať blbosťami. Iba vždy, keď uznám za vhodné, dám vám vedieť o novom článku na mojom blogu. A ak vás to bude otravovať, jednoducho sa z odberu odhlásite. Nič viac a nič menej. To je fér, nie?

[mc4wp_form id=“1784″]

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.