fbpx

,,Nie je dôležité vyhrať ale zúčastniť sa“

,,Nie je dôležité vyhrať ale zúčastniť sa“ – fráza tak často používaná a tak často vyslovená snáď na každej súťaži rôzneho druhu. Ale platí táto fráza naozaj vo všetkých súťažiach?

V júni tohto roku to bude presne polrok, čo sa budem aktívne venovať barmanstvu. Za toto krátke obdobie som sa pripravoval už na dve súťaže (z toho jedna – tá posledná, ktorá sa konala len nedávno, 18. a 19. apríla – trvala dva dni, čiže dve súťažné kolá). Počas poslednej súťaže došlo na jeden úžasný rozhovor medzi mnou a osobou, ktorá sa barmanstvu venovala, venuje a mám pocit, že aj venovať naďalej bude, dlhé roky. Tieto roky zasvätila príprave mnohých žiakov – začínajúcich barmanov. Smerovala na mňa s otázkou ,,…prečo dnešní žiaci odboru hotelová akadémia nechcú chodiť na barmanské súťaže do Bratislavy alebo iných väčších miest a prečo, ak tam aj idú a zvíťazia, hanbia sa za víťazstvo?“ Veľmi dobre poznala odpoveď na svoju otázku ale chcela to počuť odomňa a vedieť, či mám rovnaký názor, či viem o tejto problematike alebo som len ,,ten začínajúci barman“, ktorý len mieša, mieša, mieša, … a o nič iné sa nezaujíma. Keďže som už dávno túto tému preberal s iným človek, ktorý Vám pri slove barmanstvo povie okamžite z hlavy niekoľko stovák drinkov a zážitkov z tejto sekcie života, presne som vedel ako odpovedať. Prečo by malo žiakov baviť chodiť na barmanské súťaže do väčších miest (alebo skôr na väčšie a známejšie barmanské súťaže na Slovensku), keď už dopredu vedia, že majú viac ako 80% možnosť získania prvého miesta?

Sám seba sa pýtam ako je možné zorganizovať súťaž na konci ktorej sa odmenia desiatky žiakov ako prvé miesto, ďalšie desiatky ako strieborné či bronzové. Keď si obyčajný občan pozrie noviny a vidí v nich ako bol študent odmenený prvým miestom na tej a tej súťaži povie si fááájn, máme to my v okrese šikovného študenta. Ale keby si ten občan zoberie noviny z viacero rôznych okresov, kde sídlia stredné odborné školy bude sa diviť, že na stránkach po jednej a tej istej súťaži uvidí niekoľko víťazov.

Prečo toto kompetentní ľudia (človek) pre mladých študentov robia/í? Prečo? Prečo? Prečo? Predsa súťaž – akákoľvek, nie len barmanská, je o tom, že prvý traja umiestnení sú najlepší a tí ďalší musia porozmýšľať, čo spravili chybne, kde sa pomýlili A ČO NA SEBE MUSIA DO BUDÚCNA ZLEPŠIŤ! Bohužiaľ sú žiaci rôznych gastroškôl na Slovensku, ktorí ,,techniku“ hodnotenia týchto známych barmanských súťaží nepoznajú a tak sa len radujú z víťazstva. Tí druhí, ktorí na to bohužiaľ (alebo vďaka Bohu) prišli sú z toho sklamaní a nebaví ich ďalej a v ďalších rokoch pokračovať v súťažení.

Tento článok možno nebol napísaný zrozumiteľne, no celú chybu so všetkým čo k tomu patrí treba hľadať iba v jednej organizácii … SkBA. Mal som tú česť byť na barmanskom kurze pod vedením ich ,,lektora“ a pred, počas aj po kurze som bol uchvátený z toho, čo mi bolo ukázané a čo som sa nové naučil. Keby nebolo hore vyššie spomenutých dvoch osôb nezistil by som, ako mi ten kurz bol na ,,dve veci“, ako som sa to, za čo som vyhodil 110 euro mohol naučiť niekde inde za menšiu cenu alebo ako som sa za tú vyhodenú sumu mohol s niekym iným naučiť oveľa viac. Nebudem tu kydať hnoj na organizáciu a prezidenta tejto organizácie. Nie som ešte barman, nepohybujem sa v barmanskom svete dlho takže si to nechcem, no hlavne nemôžem dovoliť verejne vyhlasovať. No viem o osobe, ktorá si svoj názor na túto skupinu, ktorej súčasťou je jeden človek, spravila. Je to všetko zmapované v dvoch jeho článkoch, tak si ich prečítajte ak Vás to zaujíma:

ČO SA SPÝTAM PREZIDENTA? 1. ČASŤ

ČO SA SPÝTAM PREZIDENTA? 2. ČASŤ

A ja, keby len môžem, rád by som sa pána prezidenta SkBA spýtal, prečo z barmanských súťaži spravil cirkus Humberto do ktorého chodí aj tak o 100% viac návštevníkov, ako sa chce na súťaž pod značkou SkBA prihlásiť začínajúcich barmanov poznajúcich túto slovenskú, barmanskú problematiku.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.