fbpx

Hostia

Jednoduchý názov článku. Pretože práve o nich článok bude.

Sú najdôležitejším článkom gastronómie. Vďaka ním sa živí početné množstvo populácie na svete. Vedia byť gurmánmi, priateľmi, ale aj nepriateľmi. A tí poslední z vymenovaného poradia sú najhorší. Hovorím presne o tých, ktorí vedia náladu čašníka zmeniť v priebehu pätnástich minút.

 

To že čašník má pred vstupom na pracovisko nechať všetky svoje problémy pred dverami podniku je absolútne normálne. Snažím sa to tak robiť vždy. Mám rád ľudí, ktorí sú nerozhodní a ja plný vedomostí o predávanom sortimente im môžem poradiť podľa toho, na čo presne majú chuť. No sem – tam, raz za čas sa objavia aj hostia, ktorí si myslia, že o nich musí byť postarané oveľa lepšie. Pri tom vždy sa snažím o každého hosťa postarať rovnako – čo najlepšie a najkomfortnejšie. Je zaujímavé ako sa ľudia vedia hrať.

Sú štyria, dve ženy a dvaja chlapi. Sadli do gaučového sedenia, objednávajú si šumivé víno známej slovenskej značky. Okrem toho však aj cappuccino, jednu colu a miešaný nealkoholický drink – taký, aby bol sladký (ale nie moc!). Po chvíli prinášam šumivé víno, cappuccino aj colu (nie však originál ale od iného výrobcu). Za servis šumivého vína sa majitelia hanbiť vôbec nemusia – najvyšší štandard – chladiaca nádoba s ľadom, vychladené poháre (pod každým servítka) a tiché otvorenie vína pred zrakom hosťa. Následné naliatie pomocou príručníka – to je už samozrejmosť. ,,Waw!“, zvolanie hostí. ,,Sem budeme odteraz chodiť vždy.“ Po chvíli prichádzam aj s drinkom – taký, aký si pán želal. Ovocný, nealko a trocha sladký. Pár minút na to prichádzam sa pýtať, či je všetko v poriadku. Vraj áno. O pár minút neskôr už prichádzajú prvé negatíva. Cola nie je originál ale iná značka. Drink je málo sladký a že by si dali ešte jednu fľašu sektu. ,,Samozrejme, prinesieme“, povedal som a cestou som okrem sektu priniesol aj malú nádobku s domácim vanilkovým cukrom – aby si pán dosladil svoj nápoj podľa svojej potreby. V tom prichádza smiech. Vraj čo je to za domáci vanilkový cukor. Hostia, ktorí si medzičasom všimli, že som ešte len študent začali hanlivo narážať na moju školu. Čo nás to tam učia, na čo tam chodíme a iné podobné otázky. Nasadzujem úsmev číslo päť a tvárim sa čisto profesionálne… .

Ale na čo profesionalita? Nie som typ, ktorý by zákazníka obslúžil a mal v paži. Zaujímavé slovo ale väčšina čašníkov na Slovensku tak reálne pracuje. Urobia si svoju prácu a viac neriešia. Aj keď nie je spravená dostatočne profesionálne. No ja, ja sa snažím robiť všetko tak, akoby si zákazník z podniku mal zobrať zážitok porovnateľný s dovolenkovou destináciou niekde pri mori v lete. A niekto Vás len tak zhodnotí mávnutím ruky, pritom absolútne nevie o čom gastronómia je aj keď mu práve v tú chvíľu bola podaná excelentne.

Pri slušnom opýtaní sa, v čom je teda problém, keď počuť od zákazníkov len negatíva, mi to bolo jednoducho vysvetlené. Vraj nevieme spraviť drink, a k tomu prinesiem cukor na dosladenie. Či si teda nevieme spraviť svoju prácu dobre, keď si on žiadal drink taký, aký si žiadal. Trocha ma to zarazilo. Pán, mimochodom krčmového typu, by asi spadol zo stoličky keby pochopil, že servis, aký mu bol poskytnutý, by široko ďaleko našiel len ťažko. Nepochopil to a to ani po vysvetlení, že v miske, ktorú som mu priniesol mu leží domáci vanilkový cukor, vyrábaný priamo v našom podniku. V iných podnikoch by mu dali asi balený cukor, ktorý dostať ku káve. Aj to asi v lepšom prípade, inde by sa naňho čašníčka pozrela, vyšpúlila oči že ,,čo to odo mňa chce?“ a viac by sa nezaujímala.

Škoda. Hostia by sa mali predovšetkým zamyslieť, či dnes do podnikov chodia jesť/piť alebo len kritizovať personál. Nehádžem do vreca všetkých. Áno, stále je viacej takých, ktorí mi za dobrý drink poďakujú a aj keď nie slovne, svoju vďaku vyjadria opätovnou návštevou.

A tak, ak sa dnes, zajtra či cez víkend chystáte navštíviť podnik, skúste sa zamyslieť nad štýlom obsluhy, ktorý dostávate. Či je naozaj nutné hneď kritizovať personál, ktorý si robí svoju prácu. Teda, ak si ju reálne robí.

 

Tento článok bol zverejnený niekoľko mesiacov po tom, čo sa reálne stal.

 

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.