fbpx

BENTIANNA style evening by Róbert Šajtlava

Róbert Šajtlava a Bentianna Style Evening
Róbert Šajtlava a Bentianna Style Evening

 

Po vyštudovaní hotelovej akadémie absolvoval stáž v jednom z najprestížnejších nemeckých barov Shepheards v Kolíne nad Rýnom. Ďalšie skúsenosti získal v niekoľkých baroch, z ktorých tie najznámejšie sú Paparazzi Cocktail Bar & Ristorante či Lemontree & Sky Bar v Bratislave. Tam sa zrodila spolupráca s Josephom Benjim Benianom a odvtedy sa meno Roba Šajtlavu spája s formulkou ,,zrodená v prírode, kráse a tichu“. Pretože taká je dnešná Bentianna.

 

Bentianna - premium quality natural product
Bentianna – premium quality natural product

Príbeh Bentianny sa vďaka Benediktínskym mníchom začal rozvíjať ešte v dávnych dobách. Práve títo mnísi za múrmi kláštora v Tatrách objavili zdravý elixír, ktorého základnou zložkou boli horec a med. V okolí zbierali a pestovali rôzne bylinky, ktoré tak v nápoji vedeli vhodne použiť. O dlhých šesť storočí neskôr sa pôvodná receptúra elixíru spojila so skúsenosťami a inšpiráciou Josepha Benjiho Beniana a vznikla tak dnešná podoba Bentianny. Tá okrem spomínaného horca, medu a dvanástich bylín obsahuje aj hroznovú šťavu a víno z tokajskej oblasti. A práve s týmto jedinečným likérom sa ambasádor Bentianny – Róbert Šajtlava predstavil počas leta v niekoľkých vybraných podnikoch na Slovensku. Chcel hosťom priblížiť fakt, že Bentianna sa nielenže dobre pije samotná, ale v spojení s inými destilátmi a nealkoholickými zložkami vytvára novú jedinečnú chuť v cocktailoch.

Vďaka jednému z guestbartendingov navštívil 21. augusta prievidzský podnik Jantár Club. Diskotékový bar sa tak zázračne premenil na úžasné cocktailové nebo. Ako avízoval Drink list večera, on a cocktaily sú tu len pre nás. A presne tak tomu aj bolo.

.
.

O dvadsiatej hodine sa tento charizmatický barman postavil za bar a s ochotou, ľudskosťou a jednoduchosťou vytváral drink za drinkom, čo predstavovalo jednu veľkú magickú súhru. Nemal problém vyjsť mimo baru k hosťom a predstaviť im jednotlivé drinky, ktoré pre nich v tento večer pripravil. V nich predviedol, že Bentianna sa dá spojiť napríklad s americkou whiskey a v spojení s voňavou mätou a kúskom orientu vo forme ďatlí tak vytvárala drink s názvom Lost & Found Julep. Ďalším zaujímavým stretnutím tohto prémiového a prírodného likéru bolo spojenie s karibským rumom, domácim medovým maslom a juhoamerickými Tonka fazuľkami. V spojení s limetovou šťavou hostia ochutnali výnimočný drink Roaring Swizzle. Iný, ale opäť nezameniteľný, bol Pineapple Bentianna Cobbler. Tu sa samotná Bentianna spojila s domácou spicy ananásovou marinádou, ktorú si pripravuje sám. Všetko to doplnil sódou a čerstvé lesné ovocie dotvorilo ten pravý zážitok. Róbert pripravil aj úpravy klasických drinkov a tak vznikli napríklad zo známeho Martini cocktail drink Bentianna Martini či z Manhattanu zase Ben & Candy, ktorý sa servíroval s prekvapením – dekoráciou v podobe cukrovej vaty.

Samozrejme nechýbala Bentianna On The Rocks – hostia si tak mohli vychutnať čistú prírodnú chuť horca, medu a byliniek s jemným dotykom ľadu a plátkom citróna.

Už nie len Bratislava, Nitra a iné veľké mestá hosťujú na svojich guestbartendingoch známych barmanov či ambasádorov značkových destilátov a likérov, ale už aj Prievidza oživuje atmosféru miešania cocktailov vo svojich baroch. Jasným príkladom je aj tím Jantár Clubu, ktorý tak do svojho mesta prináša kus novej elegancie pred i za barovým pultom.

Robovi ďakujeme za návštevu, tešíme sa na opätovné stretnutie s ním aj na budúce a taktiež veríme, že podobných akcií bude čoraz viacej.

Bentianna

photos by Lukáš Vážan /www.lukasvazan.com/ a Concordia Salus – Drinkology Journal

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.