fbpx

Danubius Gastro 2014

31. januára 2014 som sa zúčastnil veľtrhu Danubius Gastro v bratislavskej Inchebe. Rekordných  75 012 návštevníkov, 369 vystavovateľov a mnoho sprievodných programov – taká je štatistika tohto ročníka.

Pre mňa asi prvý ročník, kedy som obehal skoro všetky stánky a všetkých vystavovateľov. Už spočiatku som sa zameral skôr na vystavovateľov a baristiku ako na barmanskú súťaž. A to z jedného jediného dôvodu, ktorý je zasvätencom barmanského remesla na Slovensku dobre známy. Z pohľadu na vystavovateľov sa veľtrh nijako závažne nezmenil. Stálymi vystavovateľmi boli KARLOFF s. r. o. a ich Tatratea, ktorý predstavili novú edíciu svojho nápoja končiaceho sa percentom alkoholu nie dvojkou, ako tomu bolo do dnešného dňa, ale sedmičkou. A tak podľa nich vznikol čajovo-bylinný likér vyrobený na prírodnej báze. No nemohol som neochutnať! TATRATEA 37% HIBISCUS & RED TEA bol podľa mňa jednoducho dobrý alkohol. Dobrý na rannú opicu. Sladký s jemnou dochuťou po tradičnom Tatranskom čaji z prvej série. Ale naozaj musím povedať, že sladká chuť, ktorá bola cítiť na začiatku sa vydarila a naozaj predstavovala ibištek. Až som bol milo prekvapený ale piť to celý večer, to asi nie.

Nové produkty firmy OLD HEROLD neboli k dispozícii na ochutnávku. Škoda.
Nové produkty firmy OLD HEROLD neboli k dispozícii na ochutnávku. Škoda.

V ďalšom stánku svietila firma OLD HEROLD. Poznáte. Koniferum Borovička. No v stánku svietili s úplne inými (okrem tradičných) liehovinami. Zázvorovka, Orechovka, Arabika. Všetko likéry a k tomu prírodné. Nemám k tomu čo povedať, keďže okrem vystavných fliaš ochutnávku neposkytovali a ani po odprosení ju neposkytli. Nalievali iba borovičku. Zobral som si aspoň leták, kde na formáte A4 opisujú každý jeden nový ponúkaný produkt. Ešte som ho ani nečítal, asi ma to neláka, keď som to nechutnal.

 

Okrem toho, že som sa zastavil na minútu na St. Nicolaus Cup a zdvihol sa mi žalúdok som zašiel ešte do pár stánkov, ktoré mi ho vrátili naspäť. Reč je o baristike. Toľko kávy som si na Danubius Gastro za moje predošle zúčastnené ročníky vôbec nevšimol. Baristická súťaž, bola na profi úrovni. Musetti stánok zase ponúkol talianske hviezdy baristickej scény – Chiaru Bergonzi (dvojnásobná šampiónka Talianska v Latte Art) a k nej zakladateľa štýlu Latte Art Luigiho Lupiho. Chiara bola charizmatická a očarujúca. Stála za pultom a učila slovenského baristu ako správne speniť mlieko a nakresliť to najzložitejšie do lahodného espressa. Luigi robil presne to isté ale venoval sa slovenským baristkám. Ako pekne rozdelené :-))

Pre mňa jednoznačne top minúty strávené na veľtrhu. Okrem toho ma však prekvapila aj firma Coffeein, ktorá mala asi najmenší stánok na výstavisku. Ako sama na svojej fan page písala, keby bola súťaž o najmenšieho vystavovateľa, vyhrala by to. Bol tam milý pán, ktorý mi dal hneď ochutnať ich kávu. Vraj ju pražia na Slovensku. Chutila. Až natoľko, že ich chcem zahrnúť do jedného ďalšieho projektu.

Danubius Gastro rozhodne nepatrí medzi top akcie, na ktoré sa tento rok teším (alebo som sa tešil) ale jednoznačne ponúka mnoho vystavovateľov a ak človek naozaj za niečim ide, čo si možno aj vopred vyberie, má sa kde zdržať a stráviť celkom príjemný deň. Len si svoju trajektóriu po výstavisku treba naozaj dobre premyslieť.

 

 

 

 

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.