fbpx

Tri druhy ovocia a vaša imunita sa vám poďakuje

Jeseň, zubaté Slnko a dozrievajúce strapce hrozna. Azda typickejšie pre toto ročné obdobie je už len padajúce javorové lístie a žlto-červená farba. Sezóna vína dorazila a Slovensko sa teší z vinobraní a burčiakovej sezóny.

OVOCIE JE ZÁKLAD

Jednou z vecí, ktorá sa viaže na toto obdobie sú aj pribúdajúce choroby, kýchajúci ľudia v mestskej hromadnej doprave a stále väčší počet PN-iek v práci a školách. Treba sa udržiavať v kondícii. Ale je naozaj riešením „pchať“ do seba vitamíny v podobe tabliet?

Už naši starí rodičia vedeli, že množstvo zeleniny a ovocia, ktoré dostanú zo svojej úrody im prinesie viac zdravia a vitálnosti. Nehovorím teraz o exotickom ovocí, ktoré dnes dostanete na pultoch všetkých supermarketov.

DOZRELO, TREBA TO VYUŽIŤ

Aj u nás doma stále platí veta: ,,Je to čerstvé, treba to využiť. Na čo budeš to či ono kupovať v obchode, keď to máš z prvej ruky bez pesticídov a čerstvé?“ Až priveľmi si v dnešnej dobe uľahčujeme život. Ženieme sa za všetkým, čo je jednoduchšie, rýchlejšie, k čomu nechováme žiadnu empatiu. Pritom aj v barmanských kruhoch sa už dlhodobo hovorí o využívaní existujúceho potenciálu rastlín, zeleniny a ovocia z nášho okolia.

SILA SEZÓNNEHO OVOCIA

Od mája do septembra (niekedy aj neskôr s čakaním na prvé mrazy, ktoré prinesú viac cukornatosti) prebieha zber rozličného ovocia, ktoré v sebe skrýva silu. Tak napríklad:

Hrozno: aktuálne sezónna plodina v sebe skrýva vitamíny skupiny B a C, minerálne látky ako vápnik, železo, horčík, ale tiež sacharózu, fruktózu, pektín a vzácne kyseliny. Vysoký obsah draslíka, ktorý hrozno obsahuje, vytvára dôležitú podstatu – pomáha organizmu nielen pri odstraňovaní odpadových látok, ale aj pri riadení srdcového rytmu a správnej psychickej kondícii.

Čerešne: síce silno májová plodina, ktorá sa však v tradičný slovenských domácnostiach zavára a uchováva na chladnejšie jesenno-zimno-jarné obdobia. Jej prednosťami sú horčík, železo, jód, fosfor, zinok, vápnik, draslík a kremík, a oblasť vitamínov dopĺňajú tie zo skupiny E, A, C a celá skupina vitamínov B.

Maliny: všetci si ich pamätáme z tých povinných rodičovských turistík horami, kedy sme ich oberali a boli šťastní, že po dlhej ceste sa naskytlo aspoň niečo sladké. A pritom tak jednoduchý ker na rast v sebe skrýva množstvo zaujímavých látok vhodných pre ľudské telo. Provitamín A, ktorý blahodárne pôsobí na oči a proti šeroslepote, sú prírodným prostriedkom pre vývoj zdravej kože, nechtov a vlasov, zlepšujú chuť do jedla a trávenie, … naozaj malý zlomok toho, čo v nich nájdete a čo spôsobia vášmu telu.

KDE TO VŠETKO NÁJSŤ?

Urobiť si rýchly research produktov na trhu a zistiť, ktorý je ten najvhodnejší a ponúka najviac prírodných látok je niekedy veľmi zložité. Nakúpiť každý jeden a ochutnávať – na to obyčajný konzument tiež nemá čas.

Sám som to vyskúšal. Stálo ma to veľmi veľa času a po zistení, ktorý je ten naj, som vlastne pochopil, že častokrát je to pri niektorých značkách len o krásnom obale a skvelom marketingu.

Red fruits – Červené ovocie obsahuje fenolové zlúčeniny, ktoré majú vysoký antioxidačný účinok. A práve Limeñita, ktorá sa na slovenskom trhu objavuje ako produkt ponúkajúci výlučne čerstvé výrobky, ponúka aj túto sezónnu variantu. Nájdete v nej šťavu zo 120 bobúľ červeného hrozna, 98 čerešní a 32 malín, starostlivo vyberaných s konečným dôrazom na studené lisovanie tak, aby sa vo výslednom nápoji stretlo najväčšie množstvo organických a životu-prospešných látok, ktoré dané ovocie (ako sme si hore vyššie popísali) obsahuje.

Je teda na vás, či sa vyberiete doslova „zožať svoju úrodu“ alebo budete len bezbreho plytvať peniazmi po rôznych placebo efektoch a jesť chemicky vyrobené vitamíny. Hlavne v čase, kedy sa všetci vracajú ku koreňom, tradíciám a tie jasne definujú, že čo sa raz vypestovalo na záhradách a poliach, to sa aj s dôrazom na pomoc telu vyrovnať sa s rôznymi chorobami vo veľkom používalo.

Tento článok bol vytvorený v rámci spolupráce s Limeñita / www.limenita.com


Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber podobných!

Nie, nebudem vás otravovať blbosťami. Iba vždy, keď uznám za vhodné, dám vám vedieť o novom článku na mojom blogu. A ak vás to bude otravovať, jednoducho sa z odberu odhlásite. Nič viac a nič menej. To je fér, nie?

[mc4wp_form id=“1784″]

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.