fbpx

Vyšla na povrch, aby ukázala pravú krásu kávy. Nová kávová biblia je v slovenčine

Veľkolepé projekty vznikajú s istou podobnostou krivkou. Najprv počuť šum, že sa niečo chystá. Potom vidieť ľudí, ktorí na tom pracujú a na záver veľký boom, keď sa to dostane do reality. NEED FOR ESPRESSO: Underground, je mekkou kávového fanatizmu na našom malom Slovensku.

Držím v ruke úplne nový výtlačok malej knižky, ktorej hodnota je nevyčísliteľná. Historicky prvá kniha, ktorá o káve hovorí veci z oveľa hlbšieho jadra, ako jej konkurenčné predchodkyne. V neskorý podvečer si sadám na bar bratislavskej kaviarne a otváram ilustrovanú knižku nabitú kávovými informáciami tak, že by sa mohla stať výtlačkom roka v rámci cien za odbornú literatúru.

,,Slovensko sa prebúdza. Gastronómia vzrastá a veľký zásah robia práve mladí ľudia. Tí, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť sa ozívajú.“

Adrian Krišák, barista, chalan, hudobník a milovník kávy. Môj rovesník, hotelák z piešťanskej hotelky. Podpísaný na obale pod nápisom nového kávového festivalu Drip Coffee Festival. Ten organizuje tiež. Dva projekty so stopercentným nasadením a víziou nie priniesť niečo nové, ale ukázať to najpodstatnejšie všetkým baristickým milovníkom a hlavne začínajúcej mládeži, možno aj z hotelových škôl.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Need for Espresso: Underground (@needforespressounderground),

Napísať knihu s fotografiami pozbieranými z internetu je asi pár dňová záležitosť. NEED FOR ESPRESSO: Underground je však od začiatku až do konca ilustrovaná mladým talentom, Nikoletou Gajarovou. S kávou pracuje aj ona a to v piešťanskom Concept Coffee Roastery. To je to miesto, kde nadrzo ukážem prstom, keď sa ma niekto spýta: ,,Ukáž, čo robia mladí ľudia pre terajšiu gastronómiu!“. Nestavajú hotelové komplexy, neodchádzajú pracovať do zahraničia na lode a nepotrebujú pútať pozornosť len z toho dôvodu, že veci robia mimo hlavné mesto inak, ako je zvykom. Ale aj to je na tom fascinujúce.

114 strán sa zdá byť ako niečo, čo prečítate za hodinu a pol. Osobne som to vyskúšal. Ale keď som knihu otvoril na druhý deň, a potom na ďalší a ďalší, boli tam stále nové informácie. Raz sa zameriate na jedno a potom na druhé, tretie, štvrté…

Espresso už dávno nie je espresso

Do nahriatej páky vyčistenej štetcom meliem sedem gramov tej najlepšej talianskej kávy… Lebo Taliani sú presne ten národ, ktorý sa spája v prvom rade s kávou a potom so všetkým ostatným. Nehaním. Ale už sme inde. Už nechceme horké, prepálené a silné. Chceme vychutnávať. Ale ako?

Nové kaviarne vážia kávu aj dvakrát. A prečo barista prichádza ráno tak skoro? Je to snáď nejaká veda pripraviť dobré espresso? Dnes už áno. Adrián objavil nové espresso už na škole, keď si so spolužiakmi vytvorili zaujímavý projekt, aby sa o káve dozvedeli čo najviac. Potom si prešiel viacerými prevádzkami, lebo know-how bolo pre neho akousi métou, s ktorou profesne rástol. Pracoval aj v bratislavských Urbanoch, v mekke kvalitnej kávy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Need for Espresso: Underground (@needforespressounderground),

Kniha vás nenaučí. Už to dávno nie je o bifľovaní sa nejakých teoretických poučiek. Kniha vás navedie na správne postupy tak, aby ste zo dňa na deň začali vnímať kávu ako ovocie, z ktorého môžete vyťažiť skvelý chuťový potenciál. Vytvoriť nový produkt, ohúriť hosťa, ukázať mu krásu aj v malej šálke kávy.

Založiť si zošit a komunikovať celý proces nastavenia kávy so svojimi kolegami je nie len postup pre dokonalosť produktu, ale aj pre kolegiálnosť a informovanosť medzi všetkými ľuďmi, nachádzajúcimi sa na prevádzke. Aj medzi baristom a čašníkom. Nestačí že barista vie. Čašník predáva, čašník musí ovládať!

Analýza vody, ľudský jazyk a jeho vnímanie chutí, rozpustné a nerozpustné látky, a iné podkapitoly, ktorými sa dostanete k meritu kávového nápoja. To všetko vás čaká v novej tlačenej podobe kávovej biblie, ktorá by podľa mňa nemala chýbať na stoloch žiakov stredných odborných škôl.

A ďalej? Po prečítaní knihy? ,,Ste na rade“, je Aďov odkaz pre všetkých, ktorí sa dostanú až k záverečným stranám. A je to tak. Tu či tam sme všetci spolu, no za barom ste už každý sám. Sám za seba. Každý je vlastnou značkou a predáva sa cez poskytovaný produkt. Veď dnes už „neletí“ či majú v kaviarni dobrý produkt, ale či barista vedel a urobil všetko preto, aby predaný produkt bol tým najšpičkovejčím, čo v danej chvíli vytvoril a na čom má podstatnú zásluhu.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

2 komentáre

  1. Trefné a výstižné zhodnotenie, absolútny súhlas.Mal som podobné pocity po prečítaní knihy.
    Kniha určuje smer, vysvetľuje, kniha sprevádza a dokonca aj pobaví. Po jej prečítaní som vstal a mal pocit že to vždy môže byť ešte lepšie a tak som vstal a išiel to skúsiť…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.