fbpx

Testovali sme zaujímavé nápoje v sklenených fľaškách

Rozhodli sme sa nájsť a vyskúšať na pohľad zaujímavé nápoje, ktoré môžete dostať v sklenených fľaškách. Stanovili sme si jasné priority: aby nápoj vyzeral dobre – aby nás jednoducho upútal, bol zdravý (bez ,,éčiek“), a aby bol dostupný pre väčšinu Slovákov. Na cenu sme sa pritom nepozerali.

Ako prvý sme navštívili obchod DM drogérie. Aj každému občasnému návštevníkovi je jasné, že táto známa predajňa drogériového tovaru v sebe ukrýva malý kútik s rôznymi zaujímavými potravinami. Trvalo nám síce nejaký ten čas vybrať niečo vhodné, no nakoniec sme vsadili na etiketu s názvom Hipser. Povedali sme si, že keď už toto slovo v poslednom čase vládne okolo nás, prečo by sme nevyskúšali nápoj, ktorý by mal chutiť… po hipsteroch? 😀 No, sami sme čakali tak trochu prekvapenie.

Nápoj sme otvorili a sám o sebe nevoňal najlepšie. Možno už práve tá vôňa nás odradila.


Osobne som vôbec info produkt 1nevedel, že sa za týmto nápojom skrýva. V podstate som na etikete videl nápis smoothie a aj slovo BIO (ktoré dnes pchajú na všetky možné produkty), ale nevedel som že nemecký výrobcovia môžu mať tak odlišnú predstavu o smoothie. Chuť po prvom dúšku predstavovala nesúmerne rozloženie slaných a sladkých ingrediencií. Jednoducho mix čudných chutí v jednej fľaške. Na etikete zo zadu sa písalo: zeleninovo-ovocný nápoj s matcha čajom a čiernym korením. Čo však predstavovalo zeleninovo-ovocný nápoj som si po ochutnaní až tak presne nevedel predstaviť. Preto som čítal ďalej: uhorková šťava, jablková dreň, feniklová šťava, kučeravý kel, špenát, citrónová šťava, soľ, matcha čaj, čierne korenie. Ak sa týmto živia vegáni, majú môj veľký obdiv… .


Keďže sme nutne potrebovali niečím napraviť chuť, na druhý deň sme sa vybrali do overeného obchodu, ktorý nesie označenie bio-racio-vinotéka. Teda obchod ako stvorený na hľadanie podobných nápojov. Po vstupe nás upútala fľaštička s papierovým obalom okolo vrchnáka.

Jednoduchý dizajn etikety, doplnený o papierový obal s gumičkou na prichytenie ma osobne veľmi dostal. Vôňa bola jemná po jahodách (nie umelinách!). Chuť prenikavá, zo začiatku jemne kyselkavá, ku koncu však dlhotrvajúca po samotných čerstvých jahodách (alebo jahodovom pyré).

V tomto prípade sme stavili na známu a overenú chuť, teda nápoj, ktorého hlavnú chuť vytvára jedna dominantná surovina.

Samotné šťavy pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva a sú spracované najšetrnejším spôsobom tak, aby si uchovali čo najviac výživných a životodárnych látok. Sú lisované za studena z čerstvého ovocia. Sám viem, že počas studeného lisovania sa do šťavy nedostane žiaden vzduch, ani nevzniká žiadne teplo, a tak v šťave zostávajú všetky živiny, minerály, enzýmy a dobré antioxidanty.

Naša jahodová šťava v sebe skrývala draslík, minerálne soli a vitamíny C. Vraj pôsobí na tvorenie krvi, močopudne a samotnú krv aj čistí. Priaznivo pôsobí na pružnosť svalov a lepší výkon srdca a pľúc. Nápomocná je aj pri liečení zápalov ústnej dutiny. V aktuálnej ponuke je však až 16 rôznych druhov!

My sme tento výrobok kúpili v spomínanom obchode so zdravou výživou v Prievidzi. Podľa internetu som sa však dočítal, že je možné ho kúpiť až na 22 miestach v Bratislave a na 17-tich miestách po Slovensku. Okrem toho sa vraj dá zohnať aj v BILLE! Takže nie je až tak nedostupný 🙂


dsc_0074Tretím nápojom, ktorý sme našli v bio obchode bol Topinambur Brusnica a Jablko. Bol to čisto náhodne vybraný nápoj pri našej návšteve Košíc. Košice sú druhým najväčším mestom na Slovensku a my sme sa preto rozhodli vybrať do tejto degustácie niečo, čo sa dá zohnať aj na vychodnom Slovensku.

Topinambur – rastlina s obrovskou životnou silou a energiou, ktorá v sebe ukrýva samé poklady.

Osobne ma upútal názov. Najprv som si myslel, že je to len nápoj, ktorého súčasťou je jablko a brusnica (v akomkoľvek stave a množstve). No ujo internet mi prezradil, že topinambur topinambur2je tiež niečo, čo nie je len výmyslom tvorcov.

No a jedným z pokladov topinamburu je inulín, ktorý vylučuje z tela veľké množstvo škodlivých látok. Jednoduchý cukor naviac premieňa na fruktózu a tým dodáva organizmu veľké množstvo energie na dlhší čas.

A chuť nápoja? Naozaj neopísateľná. Na začiatku trpkosť, premieňajúca sa do sladkosti. Ale prírodnej, žiadna chémia! Zloženie je skvelé: 40% bio brusnicová šťava, 31% bio jablková šťava a 29% topinamburová šťava. Samozrejme tiež bio. Skvele sa číta aj dodatok na etikete: ,,Usadenina potvrdzuje vysokú biologickú hodnotu“. Nič viac, nič menej. Čísla nám v súčte dávajú krásnych 100% a preto sa sem už nič viac nevošlo.


dsc_0427Po dlhšom čase som zavítal do známeho obchodného domu IKEA. Ten, ako všetci dobre viete ponúka okrem nábytku a vecí do domácnosti aj potraviny. A to nie len také hociaké! Je známy ponukou dizajnovo prepracovaných obalov potravín, ktoré sú naviac zdravé a väčšina z nich je aj tradične Švédska. Podľa môjho názoru mi však etikety viacerých rovnakých kategórií produktov prídu moc rovnaké. Stačí sa vo výklade pozrieť na nápoje a ich etiketa – ilustračný ikeasipkaobrázok, font písma a jeho rozloženie či ďalšie charakteristiky sú na každom produkte rovnaké. Je to krásny charakteristický znak brandu, no pri toľkom množstve produktov mi to príde nudné.

Vybral som nápoj Dryck Nypon – Šípkový nápoj. Mimochodom, bavia ma tie ikeácke názvy. Je to super vnemotechnická pomôcka pri učení sa švédštiny 😀

250 ml nápoj v sklenenej fľaške bol mierne natlakovaný, o čom svedčal aj môj vyplašený výraz, keď som ho otváral. Už pri kúpe ma síce neohúril množstvom použitých (reálnych) šípok (15,5% šípkového pretlaku), no chcel som ho vyskúšať. Okrem šípok sa tu nachádza pitná voda, cukor a zahusťovadlo (E440). Čoho v akom množstve sa až na spominaný pretlak neuvádza. Jediné ,,éčko“ je v tomto prípade pektín, čiže bežne sa vyskytujúce v ovocí. Tiež je známy na použitie do marmelád a džemov na zahustenie.

Prvý dúšok ma sklamal – chuť bola jasne vodová. Samozrejme aj po prvotnom pretrepaní. No ďalším dúškom sa zmenila. Očakával som, hlavne teda kvôli spomenutému použitiu cukru, dosť presladenú chuť. Bola však jemná, povedal by som že až jasne rozpoznateľná, že použitie šípiek bolo v malom množstve. Cíteľná bola aj textúra nápoja – po použitom pektíne bol nápoj hustý. Okrem tejto varianty sa dá zohnať ešte ako čučoriedkový nápoj.

I keď IKEA nie je rozšíreným obchodným domom na Slovensku, najnovšie správy hovoria o tom, že by mala otvárať pobočku aj na východnom Slovensku. No už teraz patrí medzi tie najmenej rožšírené obchoďáky, ktoré snáď aspoň raz do roka navštívi každý. Asi je to aj preto, že susedí a marketingovo spolupracuje s vedľajším nákupným centrom, ktoré sa tak stáva zastávkou mnohých exkurzií a a výletov školopovinných detí.

Isté však je, že po googlení nie som prvým človekom, ktorý sa rozhodol recenzovať alebo zahrnúť tento nápoj do subjektívnych hodnotení.


Štyry nápoje kúpené na štyroch rozličných miestach. Je potrebné dodať, že žiadna značka z hore vyššie spomínaných nápojov si nezaplatila miesto v tomto článku. Jednoducho sme ich kúpili po subjektívnom uvážení pozeraním do nákupného regálu.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.