Majú cestovné veľtrhy ešte zmysel? Moja skúsenosť z Holiday World v Prahe

Osoba oblečená v obleku stojí na modrom koberci počas veľtrhu. Naokolo sú rozmiestnené rôzne časti vystavjúcich, ako stolička, televízne obrazovky alebo samotné stánky.

Tretiu marcovú sobotu som sa zúčastnil Holiday World v Prahe, jedného z najväčších cestovateľských veľtrhov v strednej Európe. Prechádzal som medzi stánkami, pozoroval zástupcov destinácií, kúpeľov a turistických organizácií – a celú dobu som sa nemohol zbaviť jednej otázky: Majú cestovné veľtrhy ešte zmysel?


Vystavovatelia tu majú krásne dizajnované stánky, usmievajú sa, rozdávajú letáky a snažia sa zaujať okoloidúcich. Ich cieľ? Predať zájazdy, zvýšiť povedomie o destináciách, kúpeľoch či turistických atrakciách. Ale keď sa pozriem okolo seba, vidím najmä staršiu generáciu. Mladých ľudí, ktorí by sa prišli inšpirovať kam vycestovať, je tu len minimum. Prečo?

Cestovné veľtrhy vs. online svet: Kto dnes skutočne potrebuje veľtrhy?

Pred dvadsiatimi rokmi boli veľtrhy hlavným zdrojom informácií o dovolenkách. Cestovné kancelárie tu uzatvárali obchody, ľudia si prišli vyzdvihnúť katalógy a poradiť sa so zástupcami destinácií. Ale dnes?

Chcem ísť na Madeiru? Radšej si pozriem videá influencerov, ktorí tam žijú.
Zaujímajú ma najlepšie kúpele v Čechách? Vygooglim si recenzie a zistím, ktoré majú najlepšie hodnotenia.
Plánujem roadtrip po Balkáne? Pridám sa do Facebook skupiny a spýtam sa ľudí, ktorí tam práve boli.

Mladí ľudia nepotrebujú veľtrhy, pretože majú prístup k lepším a autentickejším informáciám online. Nemusia sa rozprávať s vystavovateľom, ktorý im povie len to, čo chce, aby počuli. Radšej sa spoľahnú na reálne skúsenosti iných cestovateľov.

Vyplatia sa cestovné veľtrhy ešte destináciám a vystavovateľom?

Organizácia veľtrhu je drahá záležitosť – prenájom haly, výroba stánkov, marketing, ubytovanie a cestovné pre delegáciu. A keď si k tomu pripočítame, že veľká časť mladších cestovateľov sa rozhoduje na základe online odporúčaní a nie letákov zo stánku, má takáto investícia pre destinácie ešte zmysel?

🔹 Áno, ak cielia na staršiu generáciu.

  • Ľudia 50+ stále ocenia osobné odporúčania, katalógy a priame rozhovory.
  • Kúpeľné destinácie a wellness pobyty môžu na veľtrhoch stále nájsť svoju cieľovku.

🔹 Nie, ak chcú osloviť mladších cestovateľov.

  • Mladí ľudia si vyhľadávajú destinácie na Instagrame, YouTube a TikToku.
  • Pri plánovaní dovolenky viac dôverujú influencerom a online komunitám než brožúram.

Ak destinácie nezačnú kombinovať účasť na veľtrhoch s výraznou online stratégiou, môžu prísť o veľkú časť potenciálnych návštevníkov.

Na fotografii stoji šesť osôb v stánku Slovenskej republiky počas veľtrhu BTL 2022. Postavy sú oblečené formálne a niektoré majú tričká so slovenským dvojkrížom a napísom Slovakia.
Ako stážista na Veľvyslanectve SR v Lisabone som počas veľtrhu BTL 2022 mal na starosti slovenský stánok. Ten navštívil aj portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa (na fotografii v strede). Vedľa neho stojí jeho excelencia, veľvyslanec SR v Lisabone (v rokoch 2018 – 2022) Oldřich Hlaváček s manželkou.

Ako by mali destinácie premyslieť svoj marketing?

Ak má byť účasť na veľtrhoch rentabilná, musí sa zmeniť prístup. Tu sú tri hlavné kroky, ktoré by mohli pomôcť:

1️⃣ Spojiť veľtrhy s digitálnou stratégiou

  • Počas veľtrhu vytvárať live streamy, zapojiť influencerov na mieste.
  • Umožniť online sledovanie prednášok a panelových diskusií.

2️⃣ Viac interaktívnych prezentácií

  • Miesto rozdávania letákov ponúknuť virtuálnu realitu, kde si návštevníci môžu „vyskúšať“ destináciu.
  • Poskytnúť unikátne zážitky, ktoré neponúkne Google alebo YouTube.

3️⃣ Investovať viac do influencer marketingu a online obsahu

  • Radšej než drahý stánok na veľtrhu zvážiť spoluprácu s cestovateľskými influencermi, ktorí oslovia cieľovú skupinu priamo.
  • Vytvárať hodnotný online obsah, ktorý ľudia nájdu vo chvíli, keď plánujú cestu.

Záver: Veľtrhy sa musia prispôsobiť novej realite

Cestovné veľtrhy, ako Holiday World v Prahe, stále môžu mať svoje miesto, ale ich význam sa mení. Kým v minulosti boli nevyhnutným zdrojom informácií, dnes ich nahradili online platformy, sociálne siete a influencer marketing.

Ak chcú destinácie efektívne využívať svoje marketingové rozpočty, musia sa prispôsobiť novým trendom a premyslieť, či má tradičný model veľtrhov stále rovnakú hodnotu.

A moja osobná skúsenosť z pražského veľtrhu? Holiday World bol zaujímavý, ale videl som tam viac letákov než mladých cestovateľov.


Prihlásiť sa na odber
Prehľad nových článkov, raz za čas.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.