fbpx

Príbeh spoza baru #1

Moja prax za barovým pultom nie je dlhá. Je to len niekoľko mesiacov, ale každým ďalším pracovným dňom zažijem niečo, čo sa do mojej pamäti zapíše ako príbeh. Či už sa jedná o hostí, nejakú situáciu za barom či pred barom, jednoducho sa o to rád podelím so širokou laickou verejnosťou. Tá odborná, stále pracujúca za barom, predsa vie, že barman je človek, ktorý v sebe ukrýva niekoľko príbehov… .

spoza baru

 

Βol neskorý piatkový večer. V cocktailovej časti nebolo plno, ako po iné dni ale predsa sa tu stále držala atmosféra. Ľudia sedeli, rozprávali sa a pili drinky. Tí viacej odvážni čistý alkohol, ktorý si poprípade riedili ľadom. V tom sa však barmanovi pred jeho očami objavil pár – žena a muž – v stredne starých rokoch. Sadli si a zapálili si cigaretu.

,,Nech sa páči, tu je naše menu, môžem Vám niečo ponúknuť?“ spýtal sa pohotovo barman.

,,Ďakujeme, vyberieme si“ odpovedali usadení hostia na bare.

Čas ubiehal a barman videl, že hostia sú nerozhodní. Že im treba pomôcť. Keď sa ich spýtal, či im poradí, muž si nakoniec vybral whisky. ,,.. a s ľadom“, dodal. Žena si dala minerálku. Bolo vidieť že sú v nepokoji. Sem tam medzi sebou prehodili pol slova, no žena otočená smerom k baru a chlap zase otočený opačným smerom – od baru (stále však sediac na barových stoličkách) dávali jednoznačne najavo, že nie sú spokojní.

Keď po dlhšom čase okolo nich prebehla čašníčka, hostia jej povedali: ,,Prosím Vás, nájdite nám nejaké miesto v nefajčiarskej miestnosti“. Čašníčka vstúpila do nefajčiarskej miestnosti a vidiac každé miesto zaplnené sa vrátila so slovami, že nateraz žiadne miesto nenašla. Keď však barman aj po 10 minútach videl stále nespokojný pár, ktorý sedí na bare, naplno sa vrhol vyriešiť ich nespokojnosť.

,,Je všetko v poriadku?“, spýtal sa spoza baru.

,,Ani nie, chceli by sme nejaké miesto v nefajčiarskej miestnosti. Ale nízke sedenie, napríklad nejaký gauč“, odpovedala žena sem-tam si odpíjajúc z minerálky.

,,Nech sa páči, budem sa snažiť Vám vyhovieť, počkajte chvíľu, hneď preverím či pre Vás nájdem vhodné miesto“, odpovedal barman a pomaly sa už vzdialil do druhej miestnosti preveriť situáciu. Keď vstúpil do nefajčiarskej miestnosti, videl niekoľko stolov voľných. Tých vysokých, nižších, väčších, menších i tých, ktoré boli gaučového štýlu. ,,Kde sa tá čašníčka pozerala“, pomyslel si. Ešte raz preveril všetko čo videl a vrátil sa pri bar k zákazníkom.

,,Nech sa páči, nasledujte ma a ja Vám ukážem miesta, ktoré máme voľné na sedenie. Vy si potom vyberiete to, ktoré Vám najviac bude vyhovovať.“ a po týchto slovách nasledoval pár barmana do druhej miestnosti.
Keď už všetci traja stáli v nefajčiari, barman ukázal na niekoľko miest, ktoré boli voľné. Nespomenul však jeden gauč, na ktorom bolo napísané reserved.

,,Ale ja chcem toto miesto“, povedala žena a sadla si na rezervovaný gauč.

,,Veľmi sa Vám ospravedlňujem, je tu rezervácia, takže pre niekoho bude určite obsadené, no pokúsim sa Vám zistiť či sa náhodou nezrušila“, odpovedal s úsmevom barman.

Po pár minútach sa barman vrátil so slovami, že to miesto bolo rezervované, no rezervácia sa zrušila a momentálne je voľné iba pre nich dvoch. Vtedy akoby sa v očiach ženy zapálila iskrička. Rozžiarila sa a bolo vidieť že je šťastná. Barman presunul whisky a minerálku z baru k ich novému miestu a spýtal sa, či im môže ešte niečo ponúknuť.

,,Dala by som si nejaký nealkoholický miešaný drink“, odpovedala žena a čakala, čo jej barman ponúkne. Barman sa na chvíľu zamyslel, prišiel bližšie ku zákazníčke, aby tak dal najavo, že je tu len pre ňu. ,,Pripravím Vám skvelý nealkoholický drink z litchi. Môže byť?“

,,Nechám to na Vás“, odpovedala mu zákazníčka.

O malú chvíľu už barman pripravený drink servíroval pred zákazníčku na cocktailovom servítku. Pred pána predložil ďalšiu whisky, ktorú si tiež pred tým objednal. Obrátil sa naspäť k žene a povedal jej: ,,Pripravil som Vám lahodný nealkoholický drink, ktorý pozostáva z ovocia litchi, domáceho vanilkového cukru, čerstvo vytlačenej limetovej šťavy a z botanickej limonády Rose Lemonade, takže drink vonia prekrásne po ružiach.“ Žena sa usmiala a čašník sa vrátil za bar.

O pár minút neskôr, keď čašník opäť pracoval na iných drinkoch pre ďalších hostí sa mu na bar posadili ľudia. Bola to tá istá žena s tým istým mužom. ,,Všetko v poriadku?“, spýtal sa barman smerom k žene. ,,Ale samozrejme, len sme si prišli sadnúť a zapáliť si. Viete, toto mesto sme navštívili len ako malú zastávku, odparkovali sme niekde auto a zavolali si taxík. Taxikárovi sme povedali, že chceme ísť do dobrého podniku. Povozil nás po dvoch či troch podnikoch v ktorých sme sa však necítili dobre. Potom však povedal, že nás zavezie do podniku, ktorý ak sa nám nebude páčiť tak už aj on sám o ňom stratí dobrú mienku.“
,,A neklamal Vás taxikár?“, spýtal sa barman.

Žena sa usmiala a s úsmevom, ktorý barman ani zďaleka nečakal, keď ju videl pri jej príchode do podniku, odpovedala: ,,Absolútne nie :-)“

Barman sa pozrel na ženu pohľadom, ktorým jej poďakoval a pripravil jej kávu, ktorú si žiadala. Vraj majú ešte pred sebou dlhú cestu domov. ,,Nech sa páči, Vaše espresso.“

,,Ďakujem“, odpovedala žena.

Po tom ako žena dopila kávu a muž svoju poslednú whisky sa obaja postavili. Zaželali barmanovi všetko dobré do života, poďakovali mu za úžasný večer, tak isto barman im poprial šťastnú cestu domov a rozlúčili sa.

Každý si išiel svojou cestou. Pár sa vydal na cestu domov a barman pokračoval ešte pár hodín do záverečnej. Avšak plný radosti, že niekoľkými gestami v servise nápojov vyčaril žene úsmev a ona sa počas večera uvoľnila.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.