fbpx

Blind Pig – kúsok prohibície v Bratislave

Blind Pig | Drink & Cafe | Bar, Mikulášska 1, Bratislava
Blind Pig | Drink & Cafe | Bar, Mikulášska 1, Bratislava

Je utorok večer a po výdatnej večeri v Savage Garden na Námestí Slobody v našom hlavnom meste sa vyberám smerom ku dominante Bratislavy – Bratislavský hrad. Pod ním sa totiž nachádza novootvorená prevádzka barového typu. Vraj je skvelá! Hovorí tak aspoň môj bratranec… .

 

Tichá Mikulášska ulica ma večer svoje čaro. Lampové osvetlenie vytvára doslova umelecký zážitok s tmavou nocou. Škoda len stretnutia bardejovčanov, ktorí už čo-to majú za sebou a rozhodne niečo aj pod čapicou.

Z malej uličky vstupujeme ešte do menšej a tam sa už nachádza vchod. Pred ním je jeden stôl s dvoma stoličkami. Ak by si niekto predsa len chcel sadnúť vonku a pokochať sa tým umeleckým zážitkom, má možnosť. Vchádzame. Pred nami malá miestnosť – pár stolov so stoličkami, nič tu však nie je rovnaké. Rôzne stoličky, rôzne stoly, jeden gauč. Naozaj štýlovo zariadené. Na parapetných doskách okien pár kníh a časopisov. Veď tie poznám! Staršie čísla Bar Magazine-u a taktiež ,,barová biblia“ Bar od Alexandra Mikšovica. Na druhej strane miestnosti bar. Nie veľký, taký akurát pre jedného pracovníka. Ten je štýlový ako samotný priestor a celý podnik. Slušne oblečený s elegantnou vestou a baretkou na hlave. ,,Sme predsa v prohibičnom bare!“, zaznie mi v hlave akýsi dotaz na štýl podniku, v ktorom sa nachádzame.

Štvorcové menu je jednoduché. Obsahuje pár káv – tie základné ale aj Viedenskú – veď sme predsa bližšie k tomuto mestu. A dokonca mi bolo povedané, že sa tu robí Green Plantation. No ochutnám inokedy. Ponuka destilátov je bohatá a akoby aj nie, nachádzame sa v bare a tu predsa musí byť z čoho miešať. Drinky v menu prehľadne rozdelené podľa použitého destilátu. Miešajú sa tie klasické – prohibičné, takže nealkoholických tu veľa nenájdete. Dva tu však sú kdyby něco. Pred tým, ako si nejaký vyberiem sa však začítam do krátkeho príbehu na prvej strane. Je tu vysvetlené že čo to ten Blind Pig vlastne je. Vtedy začínam chápať že počas prohibíce sa tak volali bary, v ktorých sa predával alkohol na čierno. Veľa krát bol pridaný destilát do drinku účtovaný ako nejaká úplne iná položka. No samozrejme túto vymoženosť piť niekoľko percentné moky nemali všetci návštevníci.

PIMMS NO. 19 je modernou variáciou na legendárny Pimms no. 1 Cup
PIMMS NO. 19 je modernou variáciou na legendárny Pimms no. 1 Cup

Opäť som začal prechádzať očami po ponuke a vidím drink s názvom PIMMS NO. 19. Zaujímavé. Poznám, pil som a pripravoval som doteraz len Pimms Cup (alebo tiež Pimms no. 1 Cup). Bol pripravený skvele, ozdobený jednoducho, no jednu výhradu by som mal. Neviem, čo za destilát obsahoval, keďže samotný drink sa nachádzal v sekcii vodka cocktails a kto dobre pozná drink Pimms Cup vie, že základom je Pimms No. 1 – 25% likér na báze ginu s prídavkom macerovaných bylín a chinínu.

Jeden z bratrancov pil celý večer EL PRESIDENTE. Keby ten vedel, že tento drink bol drinkom vyššej vrstvy v štyridsiatych rokoch 20. storočia možno by aj trochu spyšnel (:-P). Ale ako povedal, chutil mu a veľmi, takže na iný nepresedlal.

Brandy Alexander - posledný drink večera
Brandy Alexander – posledný drink večera

Ja, spolu s druhým rodinným členom, sme toho však chceli vyskúšať viacej. Predsa len ma zaujímalo, ako budú vyzerať, chutiť a voňať aj iné drinky. Tak sme sa rozhodli pre Mai Tai. Miešam ho v podniku, kde pracujem ale tento bol iný. Silnejší! Taký, vysvetlil by som to skôr, ako keby barman v časoch prohibície chcel danému zákazníkovi dopriať to, čo bolo zakázané. A to v čo najväčšom množstve.

Do tretice všetko dobré, no vybrať som si teda nevedel. Moju nerozhodnosť však videl barman, ktorý pohotovo zareagoval a ponúkol drink týždňa. BRANDY ALEXANDER – ako začínajúci barman, ktorý už pracuje za barom poznám a niekoľko krát som ho aj pripravoval. Brandy, kakaový likér a smotana. No dobre teda, na záver môže byť. Použil do neho Karpatské Brandy Špeciál VSOP. Bol chutný a pre mňa trocha v nezvyčajne vysokom pohári na short drinky. Ale na druhej strane to bolo zaujímavé.

Tým sme však naše popíjanie ukončili. Bola už hlboká noc, začínalo pršať a tak sme sa vybrali domov.

 

Blind Pig | Drink & Cafe | Bar, Mikulášska 1, Bratislava
Blind Pig | Drink & Cafe | Bar, Mikulášska 1, Bratislava

 

Blind Pig | Drink & Cafe | Bar na Mikulášskej ulici č. 1 v Bratislave je štýlový podnik. A to do posledného detailu. Čo by som ja ako hosť a začínajúci barman však vylepšil je príprava drinkov. Začal by som ich pripravovať na bare – očami, rukami a hlavou smerom k hosťovi. Barman nám totiž každý jeden nápoj pripravil síce tak, že sme ho stále videli, no bol otočený chrbtom k nám. Na jednej strane mi to vadilo, takto som nemal prehľad, čo sa s mojim drinkom deje, čo sa do neho dáva, či do neho ide všetko to čo má, no potom som začal premýšľať a toto gesto mohlo znamenať aj akýsi príbeh – ,,skrývanie“ pridaného destilátu – keď už sme sa nachádzali v tom prohibičnom bare. Ale aj takýto zaujímavý príbeh, ktorý mi napadol na prípravu drinku by sa dal vylepšiť. Každopádne v Blind Pig sa mi páčilo a keď budem mať možnosť a cestu, rád sa vrátim. Možno aj cez deň – na kávu.

 

  www.blindpig.skwww.facebook.com/blindpigbratislava

foto: facebook fan page a web stránka Blind Pig | Drink & Cafe | Bar, Mikulášska 1, Bratislava.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.