fbpx

Inšpirácia v mladých študentoch

Musím sa s vami podeliť o postreh z internetu. Na facebooku mám za tie roky pôsobenia naozaj mnoho ,,priateľov“, a tak sa stane že v dnešnej zrýchlenej dobe si veľa vecí nevšimnem. Práve vtedy nastupujú oni. Tak tomu bolo aj pri podstate tohto článku. Poďme ale pekne poporiadku, aby ste vedeli, o čo presne sa jedná.

Píše sa september, rok 2015 a ja (a 29 mojich spolužiakov) nastupujeme do posledného ročníka štúdia na hotelovej akadémii. Čaká nás maturita – teoretická aj praktická časť. To je vlastne to, čím sa maturita na odborných školách líši od gymnázií. Na SOŠ obchodu a služieb v Prievidzi sa PČOZMS (praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky, ďalej už len praktická maturita) vykonáva počas dvoch dní nazývaných jednotne – Gastrodni. Jednoducho v tieto dni sa školské priestory zmenia na množstvo gastronomických prevádzok, študenti (maturanti) si vyskúšajú role manažérov (top, gastronomický, finančný, personálny, technický,…) a ľudia tak môžu prísť ochutnať to, čo si študenti pre nich pripravili. Samozrejme, je už na samotnej prevádzke a študentoch ktorí ju majú, do akej miery si ju dotvoria. Aký dizajn a koľko práce tomu venujú. Či to dotiahnu do poriadnej profesionality alebo to spravia v nejakom základnom režime. Okrem iného samozrejme záleží aj na financiách (vlastné vklady a sponzoring), ktoré na to majú vyhradené. Ale tým vás tu zaťažovať nechcem.

My sme našu prevádzku dotiahli, a to teraz píšem na základe recenzií, do poriadne vysokého levelu. Našli sme si sponzorov, vložili do toho naše vlastné nie malé peniaze a povedali si, že toto bude veľká bodka za našim štúdiom. Pretože nás štúdium bavilo a okrem iného sme školu reprezentovali či vo voľnom čase pracovali, kde sa dalo. A tak sme nemohli poľaviť a upustiť z nárokov, ktoré sa na nás tak trochu kládli. Snažili sme sa vybudovať koncept, ktorý tu za niekoľko rokov konania Gastrodní ešte nebol. Nechceli sme byť tuctoví a zakladať napríklad klasické kaviarne, koktejlové bary, palacinkárne či nejaké iné zariadenia typu fast food. Za roky na škole a samozrejme aj práci vo voľnom čase sa nám vytvorili kontakty v rôznych prevádzkach, s podnikateľmi či dokonca médiami. Naše zručnosti v oblasti marketingu tak prevyšovali iné prevádzky a na facebooku sme mali 13 tisícový dosah ľudí na našich príspevkoch. Dopomohlo k tomu veľa ďalších faktorov, napríklad aj plagáty, oslovenie Ľuboša Rácza a Becherovky, spolupráca s RAJOm, či iné. Čo tomu ale dopomohlo najviac bol celkový dizajn a logá, ktoré nás predávali na facebooku trištvrte roka pred konaním akcie. Na tie logá som mal jednoducho šťastie, mať predsa brata dizajnéra a nevyužiť to, by bola chyba 😀 …
Jednoducho, dali sme si záležať, aby sme aspoň na oko mohli konkurovať aj reálnym prevádzkam. Teraz nehovorím o kvalite našej práce či produktoch (aj keď recenzie ľudí hovorili v náš prospech), ktoré sa za dva dni nedali vyšperkovať do úplnej dokonalosti. A to už prichádzame k pointe článku.

Pred dvoma dňami ma kontaktoval kamarát na facebooku, ktorý mi poslal fan page novootvoreného podniku v Prievidzi. Nebudem klamať keď poviem, že po pozretí si ich loga do mňa vbehol hnev. Síce nový názov, no logo okopírované, kvalitou návrhu však značne zaostáva. Zo začiatku ma veľmi mrzelo, že ľudia drzo kopírujú niečo, čo sa tvrdou prácou vytvorilo v spolupráci piatich študentov. O to viac ma to mrzelo, že logo vypracované pre CHILLiN – našu prevádzku na praktickej maturite – vytvoril človek, ktorý vie čo robí, študuje to a dáva do toho svoju energiu.

vľavo CHILLiN - študentský podnik a vpravo novootvorený prievidzský podnik. Komunikácia je v dnešnej dobe veľmi dôležita :)
vľavo CHILLiN – študentský podnik a vpravo novootvorený prievidzský podnik.

Potom som to však začal brať z inej stránky. Je mi cťou, že sme ako nezmaturovaní študenti museli vykonať naozaj kvalitnú prácu od začiatku až do konca, keď sme boli inšpiráciou pre podnikateľov budujúcich biznis v tom istom meste. Ako dvadsať ročný chalan by som si však nedovolil z internetu nič okopírovať bez akéhokoľvek kontaktu a teda aspoň písomného súhlasu.

Milý podnik Grill Bar Prievidza. Nemám proti vám absolútne nič. No pre vaše dobro v budúcnosti, naučte sa riešiť veci dopredu. Pýtať si súhlas na niečo, čo vám nepatrí. Možno by sme sa vedeli dohodnúť, pomôcť, poradiť. Na svoj nízky vek som sa stretol s rôznymi ľuďmi, a hovorím vám, že máte šťastie. Šťastie, že ste sa stretli s človekom, ktorý nemá chuť riešiť váš prístup aj z iného, napríklad právneho hľadiska. Človeka, ktorý je v podstate šťastný, že sa mohol stať inšpiráciou pre niekoho iného.

A v neposlednom rade vás prosím, robte si svoju prácu dôkladne. Pretože my sme sa snažili robiť to najlepšie ako sa dalo a bol by som nerád, keby nás pri porovnávaní a vašej prípadnej nekvalitnej robote hádzali do jedného vreca. Pretože tak by ste okrem seba škodili aj nám. Ľuďom, ktorým na gastronómii záleží a milujú túto prácu.


Photo credit of illustrative image: Fotograf Lukáš Vážan

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: