fbpx

Kde jesť-piť-spať v Košiciach / #jestpitspat

Druhé najväčšie mesto republiky, považované za hlavné mesto východného Slovenska. V Košiciach sme strávili tri dni a navštívili pár prevádzok, ktoré vraj stoja za to. Či tomu tak naozaj je, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Keď spať tak… Golden Royal Boutique Hotel & Spa****

www.goldenroyal.sk / facebook

GRBH&SDva týždne pred plánovaným výletom som na najväčšom rezervačnom portáli o hoteloch (booking.com) registroval náš nocľah. Musím podotknúť, že tento portál využívam naozaj pri každej rezervácii, nakoľko ponúka kvalitné ubytovacie zariadenia, ktoré si môžete podľa filtra upraviť a zacieliť na hociktorú oblasť. Naviac, tento portál pri predčasnom vyhľadaní poskytuje aj tzv. Smart ponuky, ktoré sú cenovo výhodné a ponúkajú zľavy aj na drahšie hotelové zariadenia. Golden Royal Boutique Hotel & Spa**** bol v tomto prípade taktiež zaradený do sekcie Smart ponuky a radený bol aj do kategórie ,,najvýhodnejšie v hľadanej lokalite“.

Hotel sa nachádza v dostupnej lokalite, 10 minút od železničnej stanice a 5 minút pešo od úplného centra mesta. Aj keď vstup je viditeľný, pri dverách si vždy musíte zazvoniť a recepčný personál vám otvorí dvere. Check-in prebiehal plynulo. Personál nás k izbe previedol osobne a bol k dispozícii až do prvého otvorenia izby (pravdepodobne kvôli problémom, ktoré sa niekedy stávajú s elektronickými kartami na otváranie by tak bol na mieste a pohotovo by hneď mohol problém riešiť). Izba Yellow bola príznačne ladená do svojho názvu. Disponovala však len jedným oknom, aj to strešným, ktoré neposkytovalo najlepší výhľad. Izba bola čistá, uprataná, poháre boli dokonca hygienicky balené v alobale, čo dodávalo pocit naozajstnej starostlivosti a dôraz na detaily. V kúpeľni bola k dispozícii značková kozmetika (telové mlieko, šampóny, aj tampóny na odličovanie pre ženy). Hosťom je k dispozícii aj bedeker o Košiciach ako aj príručka najlepších miest na stravovanie sa v Košiciach. Podľa mňa však chýbali podniky, ktoré sme sa rozhodli navštíviť a stoja za to.

DSC_0014Sušič vlasov či množstvo uterákov na osobu boli samozrejmosťou. Nechýbal ani lístok s informáciou, že hotel dbá na starostlivosť životného prostredia a je tak priamo na hosťoch, či si želajú dennodenne vymieňať uteráky.

Na recepcii sa počas našej trojdňovej návštevy striedal personál ako na bežiacom páse. Skoro vždy sme tam zastihli niekoho iného ale všetci boli milí a ústretoví.

Súčasťou hotela je aj ajurvédske spa, ktoré sme využili. Masáž samotným indom v trvaní 60 minút stála naozaj za to. A to bola ešte v letnej hotelovej akcii, ktorú si počas dvoch letných mesiacov hotel pripravil pre svojich hostí. Ako pre ubytovaných hostí nám bola poskytnutá aj 20% zľava z využitia služieb v hotelovej reštaurácii.

Keď jesť #1 tak… Republika východu

www.republikavychodu.sk / facebook

DSC_0256Jedinečný názov podniku, ktorý sa hodí iba do Košíc. Navštívili sme ho vo večerných hodinách (prvýkrát), ale bol plný a jediný voľný stôl rezervovaný. Už to prezrádzalo, že ľudia sem chodia radi, že podnik má svoj jedinečný štýl a nepochybne aj kvalitu, ktorou si k sebe pripútal a vytvoril klientelu. Preto nás táto skutočnosť neodradila a rozhodli sme sa ho navštíviť na druhý deň v obedných hodinách. Bol už oveľa prázdnejší. Jednoduché menu písané v lokálnom jazyku – po východoslovensky nás upútal ale aj prinútil nad niektorými výrazmi rozmýšľať. Jedál nebolo veľa no ponuka sa sústredila skôr na lokálnosť (aj čo sa zeleninového obloženia hlavných jedál týkalo) – prevládala mrkva. Jedlá boli pripravené v primeranom čase a chutili výborne. Spomenúť treba aj hrachovú polievku, ktorá nás hneď na úvod omámila. Chutila ako od starej mamy, jednoducho hustá, krémová polievka s vynikajúcim dochutením a (pravdepodobne) tekvicovým olejom navrchu. Najedli sme sa tu za skvelú cenu do 22 eur, čo predstavovalo úžasnú sumu na kvalitu aj kvantitu servírovaného jedla. Prekvapením bola aj pozornosť podniku – žuvačka k účtu, ktorú tu vždy dostanete. Pekné, milé a užitočné 🙂

Keď jesť #2 tak… Zimná záhrada GOLDEN ROYAL

www.goldenroyal.sk/sk/restauracia/o-restauracii/

IMG_20160823_235740Súčasť ubytovacieho zariadenia. Reštaurácia, ktorá bola spomenutá v bedekri poskytnutom pre hostí na izbe. Zameriava sa na medzinárodnú kuchyňu a lístok je jednoduchý. Jeho väzba je síce veľká a neforemná ale ponúka len pár jedál. Čo potešilo je cenová prístupnosť. Väčšina jedál sa pohybovala od 10 do 20 eur. Hostí zaujme hlavne atmosféra. Reštaurácia je totiž postavená v bývalom átriu hotela. Teda skôr je toto átrium zastrešené a tak tu zostala funkčná fontána aj záhradné prvky. Preto ten názov. Na ľudí vplýva luxusne a personál je starostlivý. Okrem nami objednaného predjedla sme dostali aj pozornosť podniku – domácu bryndzovú nátierku s teplým pečivom.

Keď piť tak… SCHALKAZ caffeteria

www.schalkhaz.sk / facebook

DSC_0252Dvakrát po sebe navštívený podnik. Dvakrát po sebe sa nám podarilo sedieť na lukratívnom mieste – pri okne ,,vo výklade“ s úžasným výhľadom na centrum Košíc. Prečo spomínam hlavne túto prevádzku? Popravde nás uchvátila jej atmosféra, dizajn, personál aj ponúkané služby. Pripravujú tu totiž filtrovanú kávu a to hneď troma rôznymi spôsobmi (v60, Chemex aj Syphon). Na výber mali síce len jednu značku a odrodu (Keňu od Five Elephant) ale to vôbec neprekážalo. V jeden deň sme vyskúšali Chemex a v druhý V60ku. Obe kávy boli pripravené s precíznosťou a znalosťou a poskytovali naozaj sústo geniálnych chutí. Jednoducho, po dlhom hľadaní podniku s ponukou filtrovaných káv sme našli len túto a personál vie, čo robí. Na espresso robia značku Bristot, čo ja osobne skôr radím už do komerčných značiek. Za to však nápoje – limonády boli úžasné a pripravené na kvalitných kockách ľadu. Vyzerali, voňali a nakoniec aj chutili neporovnateľne s inými prevádzkami. Ponúkajú zaujímavé spojenia ako Liči & Brusnice, Anglická limonáda (pripravená z čierneho čaju) alebo Rooibos & Aloe vera. Výber koláčov síce je obmedzený a celkovo ma osobne nejako moc neupútali, no kto chce, ten si vyberie. Smotanová torta s ovocím neprekvapila ani nesklamala. Cena filtrovanej kávy sa tu pohybuje od 3,30 eur pre dvoch po 5,50 pre štyroch, limonády okolo štyroch eur. Personál veľmi priateľský a ústretový, v prvý deň nás dokonca obsluhovala usmievavá slečna s exkluzívnym priezviskom Slniečková. 🙂

IMG_20160822_191823

DSC_0086Cestovateľská rada na záver

DSC_0058Košice sú jednoznačne hlavným mestom východu. Žije to tu ako cez deň tak aj vo večerných hodinách. Dve fontány plne fungujúce na námestí + Dóm sv. Alžbety vytvárajú nezabudnuteľný relax, ktorý vás ,,zamestná“ na pár minút oddychu. Napríklad aj sedením na lavičke. Podnikov na pitie je tu mnoho, stačí si vybrať. Tých s ponukou kvalitného jedla o dosť menej. Zo všadiaľ tu kričí pizza, kebab a podobné novodobé fast foody. Zaujal nás aj podnik s ponukou halušiek so sebou, ktorý sme už ale žiaľ nestihli navštíviť. V blízkosti centra je aj nákupný dom Aupark, ktorý sortimentom prevyšuje aj pobočky známych predajní v hlavnom meste. Takže svoje si nájdu naozaj milovníci všetkého – histórie, posedávania, relaxácie, kávičkovania alebo aj nakupovania.#jestpitspat je ďalším z projektov, ktorému by som sa chcel dlhodobo venovať. Zahŕňa v sebe články, ktoré radia začínajúcim cestovateľom, ale aj občasným dovolenkujúcim či za prácou cestujúcim ľuďom, ktorí hľadajú vhodné ubytovanie, stravovanie a pitie v mestách po Slovensku. Prinášam tak informácie o hoteloch, reštauráciách, bistrách, kaviarňach či baroch, ktoré som sám navštívil a vyskúšal.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.