fbpx

Hosťuje Adrián: Najlepšie espresso neexistuje

V tomto článku vám niečo o espresse porozpráva Adrián Krišák. Tvorca úspešných projektov ako Drip Coffee Festival alebo nová kávová biblia v slovenčine, Need For Espresso: Underground.

Rovnako ako neexistuje najlepší spôsob ako prežiť vlastný život. Čím viac vecí ale dokážeme ovplyvniť, tým lepšie sa s ním vieme vysporiadať.

Myslím, že mi dáte za pravdu, a ak nie aspoň sa pokúsim presvedčiť samého seba, že najväčšia búrka kaviarenských mudrlantov prehrmela. Nie že by sme pred niekoľkými rokmi nerobili všetci tú istú chybu. Nie že by sa niekedy dala nadobro odstrániť. Po poslednom roku hľadania informácií v univerzitných zahraničných online archívoch, spolupráci so skutočným vedcom a desiatkach pokusoch som dospel k nasledovnému názoru:

Každá nadobudnutá odpoveď položí automaticky 5 nových otázok. Zhromaždili sme našu prvú zbierku informácií, snažili sme sa nájsť riešenia. Pristúpili sme na kompromisy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Práca pod tlakom.

Príspevok, ktorý zdieľa Need for Espresso: Underground (@needforespressounderground),

 

Tvrdiť, že zadanie má jedno riešenie?

Spomínam si na jeden svoj večerný rozhovor počas kapelného turné. Sedeli sme v bare niekde v západnom Berlíne.
Oproti mne sedel študent matematiky. Po štvrtom pive sa spoločensky prejavil a začal rozprávať o teoretickej matematike. Poviete si, čo to je za trápne nerdovské turné a pózu, preberať vo večernom Berlíne matematiku.
Pri jeho slovách som sa zamyslel nad kávovým biznisom.

 

Hlavný parameter nášho produktu je chuť.

Vnímanie a interpretácia jednotlivých vnemov sa môže líšiť od človeka k človeku. Predstavy o dokonalom chuťovom zážitku nech každý nosí vo svojej peňaženke vedľa dôležitých fotiek a starých autobusových lístkov.
Káva sa vyvíja každý deň od upraženia. Je krásne živá. Pracuje ako remeselné pivo. Má svoj príbeh, každá iný.

Barista aplikuje každé ráno mierne odlišné postupy. ,,Adam prečo si použil taký recept? Ja tú kávu robím inak.”
ozvalo sa v správe pípnutím messengera z druhej strany republiky.
,,A chutila ti?”
,,Jasné, je skvelá”

 

 

Tento príbeh sa každopádne zrejme nikdy neodohral.

Na dosiahnutie konkrétnych chuťových výsledkov dokážeme aplikovať rôzne postupy. Na rovnakú kávu dostaneme niekoľko rôznych názorov. To čo niekedy nechutí nám, baví človeka pri stole oproti.
Hoc vieme potvrdiť, že napríklad zo zdravotného hľadiska tá, či oná surovina môže mať taký a onaký vplyv. Vieme ju diagnostikovať. Je to však skutočne potrebné? Je to potrebné pre hosťa, ktorý si prišiel užiť večer?

Buďme odborníkmi, keď nás niekto požiada o radu.
Buďme s tvrdeniami opatrní.
Pretože čím viac informácii spravujeme, tým ťažšie sa nám jednoducho a jednoznačne odpovedá.

Adrián

Nepremeškajte rovnomennú prednášku v Spell Coffee 9. 1. 2019 v Prahe o 17:00

Need for Espresso: Underground 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.