fbpx

Zoznámim Vás: ,,Dobrý deň, ja som to zlé mojito“ ,,Teší ma…“

Dnes som mal úplnou náhodou možnosť ochutnať jeden základný miešaný drink – miešaný drink skupiny Juleps, mojito, až v dvoch prevádzkach. Kto by v dnešnej dobe nepoznal tento v lete tak veľa krát miešaný a pre hosťa osviežujúci drink? Limety, trstinový cukor, čerstvé lístky mäty, biely kubánsky rum a sóda. Mhhh, ešte len teraz keď si to predstavím, cítim na jazyku tú skvelú chuť. Je radosť piť dobre namiešaný drink. V poslednom čase chytám v sebe tú ,,profesionálnu deformáciu“, kedy nielen pri konzumácii miešaných nápojov ale vôbec vo využívaní gastronomických služieb si v sebe, v duchu, poviem, čo na tej onej službe bolo dobré, čo by som vylepšil alebo to spravil úplne inak. Prvé mojito som v dnešný deň pil asi tak okolo 14. hodiny stredoeurópskeho času v prevádzke blízko gymnázia v Prievidzi. Vraví sa, že oči konzumujú prvé. V tomto prípade mojito vyzeralo naozaj skvele, prevládali lístky mäty, ktoré vyzerali ako čerstvo natrhané zo záhradky (porovnával som v mysli s mätou u mňa doma, bola totiž veľmi podobná). Chuť? Výborná – to striedanie sladko-kyslej chuti po trstinovom cukre a limetkách a v tom prevládajúca chuť jemného bieleho Havana rumu vo mne vyvolávala radosť. Aj keď mi dosť vŕtalo v hlave, prečo je v menu písaná jedna zo zložiek ako limetový džús. Nevadí, možno len preklep 😉
Druhé mojito som pil cca o siedmej hodine večernej v prievidzskej kaviarni známej aj podľa toho, že sa volá ako hotel v jej blízkosti na sídlisku Píly. Tu ma však čakalo prekvapenie od začiatku. Ževraj už nemajú toľko mäty na päť mojít. V duchu si hovorím asi im to tu riadne ide! Prišiel miešaný drink a v ňom toľko mätových lístkov, že by som spravil mojitá aj pre všetkých ľudí, čo v kaviarni/bare sedeli (a to ich nebolo málo!). Pozriem na mojito, na spodku pohára vidím nerozmiešaný trstinový cukor. Pozriem do mojita a medzi tou hŕbou mäty vidím na kúsočky pokrájanú limetu. Takto sa to robí? Veď nás učili pekne na štvrtiny… . Ochutnám mojito. PREKVAPENIE? Nie, čakal som túto chuť. Neviem tak dobre opisovať chute, ale skúste si doma naliať rum s minerálkou. ,,Mňam!“ Tak hroznú chuť som ešte nikdy nemal. Poviem si, veď to premiešam, ale ako? V škole nás učili takú fintu: dve slamky sa do drinku dávajú na to, že zároveň naraz fungujú aj ako miešadlo – sú pevné a keby je len jedna slamka, láme sa. Tu však len jedna bola a neuveríte, ale lámala sa. Tak som to akosi miešal až som si tou hŕbou mäty upchal spodok pohára, takže som sa k nerozmiešanému trstinovému cukru už nedostal. Vypil som to len tak tak a jediné čo som z toho mojita mal bolo, že ma to mierne opilo, pretože som vlastne pil iba minerálku s rumom.

Spravil som chybu, že som sa nesťažoval. Spravil som chybu, že som sa neopýtal čašníčky, či to mojito vôbec degustovala a či jej chutilo. Ako vraví jeden človek ,,Nie sú zlé reštaurácie, sú len zlí hostia“ a bude na tom pravdy viac než len niečo. Nedalo mi to a hneď doma som tejto prevádzke cez ich profil na sociálnej sieti napísal, že som ochotný prísť im spraviť, aj keď ešte nie plne odbornú inštruktáž, ale bude to inštruktáž od človeka, ktorý má za sebou barmanský kurz, dve súťaže a ktorého to veľmi baví. Určite napíšem ďalší článok, ako prebiehala ich odpoveď.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

3 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.