fbpx

Zmena prístupu prináša ovocie

Začal som oveľa viac premýšľať nad prístupom svojho života. Netrvalo mi dlho a zistil som, že množstvo vecí robím z gastronomického hľadiska zle a telu to jednoducho neprospieva. Začal som teda pracovať na zmene tak, aby som sa cítil lepšie.

Niéé, nechcem a ani tu nebudem písať múdrosti z pohľadu výživového poradcu. Ním nie som a asi ani nebudem. Všetko sa to však začalo pred pár mesiacmi, kedy mi nie šťastne prišiel do života rozchod s milovanou osobou a ja som začal premýšľať nad mnohými vecami. Dospel som do štádia, že som v podstate veľmi unavený a jediné čo mám z dní je, že sa ženiem za povinnosťami a v čase voľna musím dospávať tieto aktivity.

Nejaký výhražný prst mi hovoril, že už nechcem zažiť „vylihovanie“ na nemocničnom lôžku spred troch rokov s ochrnutou polovicou tváre a to všetko z dôvodu pracovnej záťaže v mladom veku. Lenže kde začať pomyselnú zmenu? Skončiť s prácou a ísť nejakou novou cestou? Nie. Celé to pramenilo z toho, čomu sa venujem asi najviac. V jedle a životnom štýle, ktorý žijem. Zmena bola potrebná.

Začal som cvičiť

Keď poviem túto frázu niekomu, väčšinou sa stretne s údivom že: ,,Hééj? Nevyzerá“. Mne je to jedno. Nepotrebujem vyzerať ako king kong prechádzajúci sa po nočných bratislavských uliciach a kompenzovať si svoju silu bitkou nad mladými ľuďmi. Ak je toto hlavným bodom cvičenia, tak potom tomu nechápem. Išlo mi skôr o zlepšenie kondície a rozhýbanie presne tých častí tela, ktoré pri sedavo-behavom živote moc nezapájam. A pravdepodobne sa to darí. Prináša mi to oveľa viac radosti, lepšieho nočného spánku počas ktorého zrelaxujem tak, že počas dňa nemusím dospávať a driemať niekde na gauči.

Viac ovocia

Druhým faktorom, ktorý som potreboval zmeniť bol príjem väčšieho množstva ovocia do tela. Priznám sa, že čo najviac z duše nenávidím je behanie po supermarketoch s nakupovanie potravín. Som z tejto činnosti tak znechutený, pretože vždy nakúpim oveľa väčšie množstvo takých potravín, ktoré vo väčšine ani nepotrebujem.

Čo som si však pri nákupe nikdy neodpustil boli banány. Veľa veľa bánanov. Niekedy aj 5-6 do dňa. Poviete si: ,,Je to ovocie“, ale aj to vám začne liezť cez vaše chuťové bunky a budete potrebovať zmenu. Začal som premýšľať nad variantou ovocných štiav voľne dostupných v predaji. Našiel som asi tri značky, ktoré som si domov kúpil a začal ich „pozorovať“. Pri tejto aktivite som zistil, aký sme my Slováci nepozorní. Toľko nezmyslov, ktoré sa skrývali na etiketách rôznych značiek ma donútili viac tieto nápoje nekupovať. Až prišla Limeňita – za studená lisované ovocie a z neho vyrábaná šťava, ktorá mi naviac extrémne zachutila. Kúpil som ju v Mojej Samoške a neskôr som ju našiel aj v iných reťazcoch. Nenápadne vystavená v chladiacom boxe.

Mango&Jablko bol prvý druh, ktorý som začal piť vždy po cvičení, keď som sa so svalovicou na stehnách dotackal do obchodu. 100% šťava z ovocia mi dodala množstvo energie a z môjho života sa vytratila ďalšia únavná časť dňa. Naviac ma potešil fakt, že existuje viacero druhov produktu Limeňita a tak som to mohol začať obmieňať po niekoľkých dňoch bez toho, aby mi jedno ovocie po dlhodobom pití prestalo chutiť. Priznám na rovinu, že to nie je slovenský produkt. Ale plne to chápem. Nemôžete vypestovať mango, pomaranče, grep či ananás na Slovensku. Je to, samozrejme nereálne, ale v tomto prípade je jedno či si kúpite Limeňitu vyrobenú v Španielsku z odrody pomarančov Navel, alebo si kúpite kilo španielských pomarančov v celku. Nič viac, nič menej.

A tak sa už tretí mesiac cítim vitálnejšie a viem, že dva zásadné kroky, ktoré som podstúpil v živote ma možno vytrhli od zotročenia tela. Mám však oveľa viac plánov starať sa o svoje zdravie a verím, že nič netreba robiť extrémne návalovo. Že všetko si vyžaduje svoj čas a ja sa na to moc moc teším 🙂

Ak vás aspoň jedna veta z tohto článku inšpirovala, poďte do všetkého, čo mate chuť robiť, no doteraz ste sa neodhodlali. Alebo len jednoducho skočte do obchodu, kúpte si Limeňitu a pite ju na dennej báze. Zistíte, že príjem ovocia vás nakopne a dodá vam potrebné látky do tela. Veď aj naši predkovia jedli neskutočne veľa ovocia a zeleniny, aj vďaka ktorým dokázali dlhšie pracovať na poliach.


Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber podobných!

Nie, nebudem vás otravovať blbosťami. Iba vždy, keď uznám za vhodné, dám vám vedieť o novom článku na mojom blogu. A ak vás to bude otravovať, jednoducho sa z odberu odhlásite. Nič viac a nič menej. To je fér, nie?

[mc4wp_form id=“1784″]

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.