fbpx

Vraj inšpirované baristami. Nemrhajme zbytočne týmto slovom.

Za tento článok dostanem cenu mesiaca. V ankete Hejter roka či Kávový fašista alebo v takej nejakej podobnej. A potom tu budú ľudia, ktorí si myslia, že toto je platený príspevok. Ste na omyle. Všetci! Len sa už na to nemôžem pozerať.

Gigant vo výrobe instantnej kávy na Slovensku (neprekypujem informáciami o množstve predaja v iných krajinách) prišiel na trh s vylepšeným druhom svojej extra super prémiovej ,,kávoviny*“. A hlavným ťahom na ovplyvnenie myslí ľudí navôkol je veta: Inšpirované baristami. Nejakou geniálnou náhodou sa mi podarilo túto novinku síce zachytiť, no vyhýbať sa jej v kilometrových rozmeroch. Tým mám na mysli, že som ju jednak nevidel v predajniach s potravinami, nestretol nikoho, kto by ju ponúkal na ochutnávku či nečítal o nej žiaden propagačný pútač.

Až dodnes.

Prosím verte mi, že som sa naozaj nikdy nechcel venovať tejto značke a ich problematike. Ale dnes mi bola táto káva ponúknutá pred nákupným centrom v Bratislave. Pri veľkom stánku zariadenom v urban štýle (všade drevo, bedničky, fotoaparáty starších dôb – a veď to poznáte), ktorý naviac svietil oranžovou farbou, stáli ľudia ponúkajúci Nescemcafé (čítaj ako ,,ňescemkafé“). Budeme tomu vravieť presne takto, pretože jednak nemám v záujem túto firmu propagovať cez jej originálne názvy a v druhom prípade tak v podstate na nikoho a na nič nereagujem, aj keď všetci vieme o koho a o čo sa jedná. 😉

Slečna sa ma spýtala, či si prosím mlieko aj cukor, zdvorilo som jej teda odpovedal že si neprosím mlieko ani cukor. A že vôbec neviem, či si prosím aj samotnú kávu. No v tom prišiel akýsi blik do hlavy, že ak mám niekedy toto piť, musí to byť práve tu a teraz. Lebo inak sa k tejto kávovine od tak ,,profesionálnych rúk“ už nedostanem. Musel som sa spýtať, v čom sa pri vytvorení tohto nápoja inšpirovali baristami. Odpoveď bola, vraj v jej chuti. Na túto menšiu konverzáciu medzi nami sa popod fúzy začal usmievať jej kolega. Nebolo mi presne jasné prečo to robí, no neskôr som zistil, že ma prekukol. Neviem vôbec ako, no zistil že s kávou pracujem. Čo to snáď mám napísané na čele?

Áno, dobre ste pochopili Nescemcafé proste neuznávam. Ja a ďalších (ležatáosmička) ľudí. A v zásade ich ani neriešim. No ak sa tento článok dostane k niekomu kompetentnému chcem ho len poprosiť, aby prestali niekde tam na marketingovom oddelení kydať bludy typu Inšpirované baristami. Naučme sa prosím, že tak ako slovo lekár je povolaním, ktoré nemôže vykonávať len tak hocikto, slovo barista je mu v tomto veľmi podobné. Barista je človek, ktorý sa káve venuje. Nie ten, čo stláča gombíky a už vonkoncom nie ten, ktorý zaleje dve lyžičky prášku horúcou vodou. Je to človek profesionál. A človek profesionál, povedzme si to na rovinu, by sa instantnej káve nevenoval.

Proti Nescemcafé nemám vôbec nič. Robia si svoju prácu z ktorej žijú, aj oni majú svoje rodiny s deťmi. Prílišná vsadenosť profesionality do svojho produktu však môže napáchať viac škody ako osohu. Tým chcem povedať, že znehodnocujú povolanie baristu a vytvárajú tak u ľudí konfirmačný bias. A naše povolanie, naše krásne povolanie, sa tak stáva menej vážnym. A to sa to tu s baristami, na Slovensku, všetko ešte len začína.

Ďakujem za pozornosť.

*kávovina – tekutina alebo nápoj, ktorého farba sa podobá káve, chuťou je však od kvalitnej kávy veľmi odlišná; chuť prevažne o ničom, vechťova; môže to však byť aj: tekutina alebo nápoj, ktorá sa dostala do priameho kontaktu s kávou (kvalitatívne menej kvalitnou) no jej proces extrakcie bol umelo predĺžený alebo neskoro prerušený

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.