fbpx

Toto všetko by ste mali v rámci gastronómie stihnúť v tomto roku! // časť I.

Ja viem. Rok 2017 máme už skoro v polovici svojho pôsobenia a tieto prognózy sa stanovujú väčšinou v prvých mesiacoch nového roka. Ale rozhodol som sa pre vás pripraviť krátky sumár toho, čo by ste z barovo-baristicko-jedálenského, no v jednoduchosti z gastronomického, sveta na Slovensku určite nemali vynechať. V tradícii písania takýchto článkov budem postupne pokračovať. A preto, ak máte chuť prispieť podnetom na podujatie, ktoré by malo odznieť na budúce, môžte tak učiniť v závere článku – v komentároch. Bol by som nerád, ak by sa nejaká top gastronomická udalosť zabudla spropagovať! 🙂

HORECA PRO | 11. máj 2017

Začíname tým, čo nás čaká najbližšie. HORECA PRO je podujatie primárne venované profesionálom zo segmentu HoReCa. Mal som tú česť zúčastniť sa na ňom minulý rok a hodnotím ho veľmi kladne. Prednášky, degustácie a stánky. Všetko s profesionálmi a pre profesionálov. Nie je to čisto podujatie o jedle a nápojoch. Majitelia podnikov majú možnosť dozvedieť sa tu informácie z oblasti manažmentu, marketingu, ale napríklad aj veci z personálnej oblasti (náboru a hľadania nových zamestnancov). Prednášky vedú zaujímaví ľudia, ktorí reálne každý deň pracujú v oblasti, ktorú profesne zastupujú. A práve v tom tkvie úspech panelových diskusí.

Stretnite kolegov z HoReCa segmentu. Podujatie len pre profesionalov.

HORECA PRO ma tento rok oslovila na menšiu spoluprácu a preto súčasťou programu budem v určite forme aj ja. Jednak sa so zúčastnenými uvidíme v programe s názvom ,,Všetko čo potrebujete vedieť o káve a jej príprave.“, kde si čo to povieme o filtrovanej káve. A následne aj v časti ,,Máme Facebook stránku a Instagram profil. A čo teraz…?“, kde sa budem snažiť povedať niečo zaujímavé o sociálnej sieti Instagram, v spojitosti s gastronómiou. Poviem vám, že Instagram je momentálne top sociálna sieť a je to veľmi zaujímavý nástroj na komunikáciu s ľuďmi, ktorí podporujú rovnaké záľuby ako vy. Veď si pozrite ten môj a na vás všetkých sa teším 11. mája 2017 v Grand Hotel Pressburg Bratislava.

Coffeeslava | 26. máj 2017

Coffeeslava je veľmi mladá udalosť. Prvýkrát sa konala iba minulý rok a podľa sociálnych sietí zožala veľmi kladné ohlasy. Nemal som možnosť minulý rok ju navštíviť, no zachytil som jej koncept. Jedná sa o pár podnikov, ktoré nevytvárajú udalosť na jednom mieste, ale vo svojich kamenných prevádzkach. To v praxi znamená, že Coffeeslava je projekt, ktorý pomáha zviditeľniť kávovú kultúru na tých mestach Bratislavy, ktoré sa podľa organizátorov oplatí navštíviť aj v iné dni ako počas jej konania.

Skupina nadšencov z kaviarní a bistier v Bratislave sa rozhodla príbližiť Ti svet tretej vlny kávy, tak ako ju my vnímame – ako umenie. Zvez sa s nami!

Takže stačí si kliknúť na oficiálnu fan page alebo priamo na tohtoročnú udalosť (obe sú na facebooku) a dozviete sa jednak všetky prevádzky, ktoré sú do tohtoročnej Coffeeslavy zapojené a samozrejme aj čo a v ktorej prevádzke vás čaká. Podľa mojich informácií bude tohtoročný program ešte viac nabitý kávou, ako ten predchádzajúci.

STANDART fest | 27. máj 2017

Len jeden deň po novinke sa uskutoční niečo, čo je pre kávových fanúšikov už verejne známe. Toto podujatie, presnejšie hovorím o STANDART fest-e, by som mohol nazvať aj akýmsi kávovým sviatkom na Slovensku. Kedysi Coffeefest, časom premenovaný na aktuálny názov, naberá každým rokom na kvalite a rozširuje svoje povedomie až za hranice Európy! A to aj vďaka hlavným organizátorom, magazínu Standart, ktorý sa za krátke obdobie stal veľmi populárnym a rešpektovaným kávovým médiom na celom svete.

Téma Standart Festivalu je zložená z troch hlavných častí – výberová káva, design a kvalitné cocktaily. Veríme, že spojením týchto troch elementov vytvoríme jedinečnú atmosféru.

Partnermi tohto podujatia sú známe značky baristických pomôcok ako napríklad La Marzocco, BWT, Nuova Simonelli a iní. Čo sa programu týka, ten ešte nie je celkom zverejnený ale niektoré mená sú už predsa len známe. Napríklad Stephen Leighton (Has Bean Coffee & Drop Coffee), Marco Arrigo (Bar Termini) alebo Maťa Očenášová (MAD DROP espresso & brew bar), ktorí budú prednášať pred masou ľudí milujúcich jedno. Poctivú gastronómiu. Zaujímavosťou je napríklad aj mediálne partnerstvo, v ktorom figuruje mnou spomínané predchádzajúce podujatie. Nie je krásne, ako vedia ľudia spolupracovať?

Všetky podstatné informácie, a verím že časom doplnené aj o program, nájdete buď na oficiálnom webe Standart, vo festivalovej časti, na oficiálnej facebook page magazínu Standart, ktorý má ako oficiálnu medzinárodnú stránku, tak aj Česko-slovenskú alebo sa čo to o tohtoročnom STANDART fest-e dozviete aj v oficiálnej facebook udalosti podujatia.

atmosféra STANDART fest-u je vždy veľkolepá

 

Slovak Aeropress Championship | 28. máj 2017

Zdá sa to až neuveriteľné ale aj tak malá krajina, akou je Slovensko, môže mať pár víkendov do roka, ktoré sú od začiatku až po koniec plne nabité. Jedným z tých je aj posledný víkend v mesiaci máj, ktorý začína, pokračuje a aj končí gastronomickou – kávovou atmosférou. A ak sa teda bavíme o konci, 28. mája v nedeľu čaká po dvoch dňoch kávových festivalov akési vyvrcholenie v podobe slovenského kola súťaže v príprave filtrovanej kávy pomocou aeropressu. Slovak Aeropress Championship organizuje celosvetovo známy magazín Standart v spolupráci s Urban House a pražiarňou výberovej kávy Green Plantation.

Ďalší ročník majstrovstiev Slovenska v AeroPresse sa bude konať deň po Standart Festival Bratislava v priestoroch Urban House na Laurinskej.

Zaujímavosťou tohto podujatia je stretnutie kávovej komunity, dá sa povedať že doslova v jednej miestnosti. Výmena poznatkov, odporúčania a výborná atmosféra ničia predsudky o akejkoľvek súťažnej rivalite. Ale vyhlásenie víťaza samozrejme prebehne. Medzi partnermi treba spomenúť aj spoločnosť Mabets, ktorá je distribútorom KeepCup-ov na Slovensku. Osobne ich mám veľmi rád, o čom svedčí aj moja spolupráca s nimi.

Víťaza, ako obvykle, organizátori spolu s partnermi pošlu reprezentovať našú malú-veľkú krajinu na majstrovstvá sveta do Soulu! Tak to je už niečo, čo poviete?

Slovak Food Festival | 1. – 4. jún 2017

Aktuálne vydanie tohto ,,mini kalendára“ udalostí, ktoré podľa mňa v dohľadnej dobe stoja za to, uzavrieme niečim, pri čom sa vám budú zbiehať všetky slinky. Jedlom. Slovak Food Festival je štvordňové podujatie, ktoré sa koná v blízkom okolí Bratislavského hradu, vás prenesie do dimenzie úžasných vôni a chutí. Vystavovateľmi sú v tomto prípade hotely, reštaurácie ale aj samotné produkty. Spomenúť všetkých zúčastnených tu, by bolo trocha na dlhšie. Ja sa však veľmi teším na Buchtáreň, John Lemon alebo reštauráciu Benihana. Všetkých ostatných nájdete na oficiálnych webových stránkach festivalu, kde vás okrem programu čaká aj video z minulého ročníka či mapa celého areálu.

Slovak Food Festival je trojdňovou rodinnou udalosťou roka. Domáca aj svetové kuchyne.

Verím, že všetky podstatné informácie sa záujemcovia dozvedia bližšie k dátumu konania, napríklad aj cez fan page na facebooku, či udalosť na rovnakej sociálnej sieti.

 

Prvých päť udalostí, ktoré podľa mňa v najbližších týždňoch stoja za to už teda poznáte. Začiatkom mesiaca jún sa môžete tešiť na článok s ďalšími. A ak by ste chceli, aby tu bola spomenutá práve tá vaša najobľúbenejšia gastro akcia, napíšte mi do komentáru pod článok alebo na samuelchlpek@samuelchlpek.eu. Veď najdôležitejšie je, aby sa kvalitná gastronómia šírila medzi nami všetkými, rýchlosťou svetla. Alebo nie?

Photo credits: všetky fotografie a logá v článku boli prevzaté z oficiálnych stránok daných udalostí.
UPOZORNENIE: Všetky udalosti v tomto článku ako aj v jeho pokračovaní boli vybraté nahodne a názory na ne sú subjektívnymi myšlienkami autora blogu. Žiadna z uvedených udalosti si v tomto článku nezaplatila propagáciu a takýto krok z oblasti organizátorov podobných podujatí ani nie je možný.

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber podobných!

Nie, nebudem vás otravovať blbosťami. Iba vždy, keď uznám za vhodné, dám vám vedieť o novom článku na mojom blogu. A ak vás to bude otravovať, jednoducho sa z odberu odhlásite. Nič viac a nič menej. To je fér, nie?

[mc4wp_form id=“1784″]

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.