fbpx

Prežil som výnimočné Vianoce. Tie barmanské

Záhir – ako hovorí blog barkultur.sk,,…je to slovo, ktoré vystihuje určitý stav mysle, môže sa vzťahovať na určitú osobu, udalosť alebo … miesto.“ Tohtoročné Vianoce boli pekné. Zasnežené, veľkolepé a plné úsmevu, radosti, zábavy a dobrých ľudí. Asi si myslíte, že som neprežil Vianoce na Slovensku. Veď tu predsa žiadny sneh nebol. Opak je však pravdou.

Opäť som zahliadol na sociálnej sieti plagát akcie konajúcej sa v Nitre. Barmanské Vianoce No. 2. Pre mňa novinka, tie prvé som žiaľ pred rokom nestihol. Absolútne som nevedel o čo ide. Asi len jeden z ďalších guestbartendingov, ktorým predchádzalo školenie niekoho známeho. Chyba! Toto bola Vianočná party roka. A ak je pravda, že ako na Nový rok tak po celý rok (rátajúc že január je stále tým najmladším – novým mesiacom daného roku), tak tento rok bude plný vzdelávania, nadobúdania poznatkov v barmanstve a taktiež aj plný zábavy a priateľstva.

Barmanské Vianoce v Záhire

George Neměc - Global Brandambassadora Becherovky Original
George Neměc – Global Brand Ambassadora Becherovky Original

BARMANSKÉ VIANOCE sa začali v už spomínanom Záhire, v Nitre. O to viac sa atmosféra zdvojnásobila, keď nám vonku počas dňa napadol čerstvý sneh. Celé to začal George Neměc spolu s Kateřinou Kluchovou. George o Becherovke, Kateřina o Beefeater & Plymouth gine. Nikto korunovanejší nám o týchto produktoch nemohol povedať viac. Jeden zastávajúci pozíciu Global brandambassadora Becherovky Original a druhá spomínaná vykonávajúca rovnakú prácu ale pre Beefeater gin. Ukázali nám históriu a dokonalé spojenie týchto dvoch spiritov, ktorým bez námietok šéfujú, v pár drinkoch.

Stanislav Vadrna - brand ambassador Nikka whisky
Stanislav Vadrna – Brand Ambassador Nikka whisky

Po nich na scénu nastúpil Stan Vadrna, ktorého opisovať netreba. Rozpútal nehoráznu silu a vášeň na malom nitrianskom pódiu. Povedal nám a následne aj ukázal čo to o charizme za a pred barom, o nás, o hosťoch a o tom, akoby to malo ale žiaľ stále nevyzerá v podnikoch na Slovensku. Počas jeho napínavej, a povedal by som že až dych vyrážajúcej prednášky, niekto klopal na zamknuté dvere tejto nitrianskej mekky. To sa z Londýna práve ,,dovalil“ Erik Lorincz. Človek s veľkým Č, barman s veľkým B. Len pre tých, ktorí náhodou nevedia, Erik pracuje ako head barman v American bare hotela Savoy v Londýne a okrem toho si sem tam namieša drink do Bondovky. 😉

Na scénu následne nastúpil Martin Žufánek (zástupca rodinnej ovocinársko – včelárskej farmy ŽUSY s. r. o.). Síce v rýchlosti ale predsa len sme sa dozvedeli o bylinkách v alkohole. O ich macerácii, o ich pôvode v rôznych spiritoch. Ale taktiež nám prezradil aj čo to o výrobe lahodného Žufánkovho Absinthe.

Erik Lorincz - Head barman American baru Hotela Savoy v Londýne
Erik Lorincz – Head barman American baru Hotela Savoy v Londýne

Posledným bodom programu bola diskusia. Na barových stoličkách pred cca 70 ľuďmi sedeli všetky štyri osobnosti, doplnené o tú slovenskú – hostiteľa Ľuboša Rácza. Ľuboš túto diskusiu otvoril svojimi otázkami, no následne sa začali otázky z publika sypať. Dozvedeli sme sa, či a v čom vidia všetci štyria nejakú spoločnú podobnosť, či mali chvíle kedy to všetko chceli zabaliť a čo ich pri tom inšpirovalo pokračovať v práci, a mnoho iného. Odpovede boli úžasné, Stan si dokonca zo svojich odpovedí spravil malé školenie Analog Bartending Institute-u a tým nás mnohé naučil. A aj veľmi pobavil. 😉

Večer pokračoval menšou prestávkou, po ktorej nastal guestbartending. Za jedným barom sa stretli: George Neměc, Kateřina Kluchová, Erik Lorincz, Stan Vadrna, Ľuboš Rácz a ,,menšia väčšia“ výpomoc – zábavný Zoltan Nagy (z Boutiq’bar, Budapešť). Tá atmosféra večera. Vôňa cocktailov z tých najkvalitnejších surovín, precíznosť za barom, CHARIZMA sršiaca zo všetkých a to obsadenie. Pre barovú verejnosť Slovenska a Česka to bolo dokonalé spojenie dokonalých ľudí na dokonalom mieste a v dokonalý čas… Vianočný čas. Nie nadarmo sa to volalo Barmanské Vianoce. Ľuboš a celý jeho team ľudí (celý Záhir) spravil opäť veľké dielo. A nie nadarmo sa vraví, že Vianoce sú sviatkom blízkych. My, barmanská komunita ako blízki ľudia, sme sa stretli a mnohému naučili. No a do ranných hodín aj riadne zabavili!

Teším sa na ďalšie (barmanské) Vianoce. 🙂

photos by Martin Halmo /www.martinhalmo.com/, all rights reserved by Barkultur s.r.o.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.