Na túto udalosť som čakal veľmi dlho, no vždy ma zastavila neplnoletosť. Tento rok sa mi však sen splnil a vycestoval som na tri dni do Prahy, kde sa konala udalosť Prague Bar Show – akcia plná vystavovateľov kvalitných a značkových spiritov, likérov, sirupov, iných pomôcok pre gastro prevádzky a zariadenia (bary, kaviarne, reštaurácie) no a samozrejme udalosť bohatá na semináre, ktoré viedli tí najlepší z najlepších čo sa barmanov, baristov, someliérov a iných #zabaromrealnepracujucich ľudí týka.
Už to budú dva týždne, čo som sa z Prahy vrátil. Určite Vám v tomto článku neopíšem všetko, čo by som chcel. Nedá sa to a ani by vás to nebavilo čítať. Posnažím sa sem vložiť všetko to, čo mne dalo najviac. A ak Vám to bude málo, prečítajte si aj článok o jednom z top podnikov (subjektívny názor) v Prahe – o Tretter’s New York bare, ktorý bol natoľko úžasný, že sme ho navštívili až dva večery za sebou.
PBŠ 2014 (alebo v dlhej verzii tiež Prague Bar Show) sa konala 21. a 22. októbra v Novoměstskej radnici na Karlovom náměstí. Štvrtý ročník a človek by si bol pomyslel, že tam už nikto nebude, že už za tie štyri roky to ľudí prestalo baviť. Omyl! Ľudí prišlo a to veľmi veľa. Síce sa akcia dennodenne začínala o dvanástej hodine na poludnie, my sme brány areálu tejto historickej budovy prešli vždy až hodinu po oficiálnom otvorení. Na ,,mini námestíčku“, ktoré sa nachádzalo za veľkou bránou ale ešte stále pod holým nebom sa rozprestierali asi štyri stanoviská. Dve z toho nejaké zariadenia ponúkajúce jedlá a tie dve ďalšie boli už môjmu srdcu bližšie. Tá menšia z nich promovala známy Beefeater.
Keby chýbala Becherovka, rozplakal by som sa…
Druhou a o to neprehliadnutejšou našou zastávkou bolo stanovište, ktoré malo názov ,,U tří skřivanů“. Atypický to názov s atypickým designom prevažne v drevenom štýle. Ponúkajúci však veľmi lahodný a ľuďmi naozaj známy nápoj Becherovka. Za barom mladé slečny a samozrejme George Nemec (International brand ambassador for Becherovka Original; pozn. bloggera). Úsmevy lietali na všetky strany, dobrá nálada, hudba a drinky taktiež. Z nich som mal možnosť ochutnať dva. Tým prvým bol Hot Buttered B., teda teplý nápoj pozostávajúci z becherovky, hustého jablkového džúsu, čerstvej limetovej šťavy, medovej vody, neslaného masla a škorice, klinčekov a hviezdic badyánu. Skvelý drink, ktorý padol vhod. Nebolo najteplejšie a tak sa dal piť stále :). Keď som za barom zahliadol aj top barmana Slovenska, Ľuboša Rácza, bežal som rýchlo k nemu. Jeho uvítanie bolo viac než vrúcne. ,,Nalej ešte jednu Becherovku“, zaznelo na jedno z dievčat Becher personálu a už sa štrngalo. Tu nešlo o to opiť sa. Tu išlo o to privítať a Becherovka splnila účel. Prehodili sme pár slov a išiel som opäť ďalej.
Spoznal som najstarší rum na svete. Aspoň tak mi bolo povedané.
Už cestou do Prahy som mal jeden cieľ a to zistiť čo najviac o rume Mount Gay z Barbadosu. Okrem stánku ktorý tu mal sa tu však predstavil aj Miguel Smith, medzinárodný ambassador tejto značky, v seminári s názvom Mount Gay aneb rum, který dal světu rum. Keďže tento rum sa vyrába a predáva v troch verziách (XO, Black Barrel a 1703), seminár bol venovaný výrobe a ochutnávke všetkých verzií. Poďme však pekne poporiadku. Stánok, kde sa dvaja páni snažili predvádzať túto značku rumu v čo najlepšom svetle sa snažil do povedomia ľudí natlačiť skôr Mount Gay Black Barrel. A tak sme ho aj ochutnali. S korenistou chuťou to nie je mojich chutí šampión ale dal sa. Zaujímavá situácia, ktorá sa tu stála bol anglicky hovoriaci návštevník, ktorý prišiel s dosť veľkou butilkou (napísal by som skôr butilou), do ktorej si dal ,,načapovať“ veľa, veľa a veľa tohto zlatistého moku. Nejaký problém? Vôbec žiadny, s predvádzačom mi ešte aj zapózovali na fotku ;))
Keď sa chystal seminár Miguela Smitha, sála bola poloprázdna. Po začatí som sa však pozrel za seba a všetky miesta boli obsadené. Seminár? Pre mňa 100 bodový! Bol hovorený v anglickom jazyku no pre tých menej znalých žiaden problém. Organizátori zabezpečili slúchadlá, kde išiel preklad v reálnom čase. A myslím, že kvôli odborným názvom boli tieto prístroje na istý čas úplne vypožičané. Hlavnou témou semináru, ako som hore vyššie spomenul, bolo predstavenie a oboznámenie širokej lajckej a odbornej verejnosti troch druhov kvalitného rumu Mount Gay pochádzajúceho a vyrábaného na Barbadose. ,,Rum, ktorý dal svetu rum“, tak znie slogan tejto značky a vraj to tak aj naozaj je. Práve druh s označením 1703 je ten najstarší na svete. Verme či nie, upútalo. Ako prvý sme ochutnávali Extra Old (skr. XO). Najlepší rum, 7-15 rokov starený. Veľmi dobrá náhrada za bourbon v bourbon cocktailoch. Cítiť vanilku a v chuti je to zase karamelizovaný banán či pražené mandle. Ale vraj čím je starší, tým sa chuť mení. Veď logicky ;)) Zaujímavosťou bolo, že pri prvom dúšku dochuť moc cítiť nebolo. Pri druhom už bola výraznejšia. Vraj ten prvý krát sa ,,ešte len pripravovala“. Posledná veta pri ochutnávke: ,,Pijete vynikajúci destilát!“ Druhým testovaným rumom bol Black Barrel, práve rum, ktorý sme pred seminárom mali možnosť ochutnať v stánku. Okrem iného sme sa dozvedeli, že výroba trvá 4 dni a že korenistú dochuť, ktorú slabo cítiť na jazyku spôsobuje 6-18 mesačné zrenie v sudoch silno vypálených. Treťou a poslednou vzorkou semináru bola vzorka s názvom 1703. Práve tento druh charakterizovali Miquelové slová: ,,História ostrova Barbados je v tomto rume úplne skrytá vo fľaši“ A čo ešte? Pri ochutnávke tohto rumu vám vymaže všetko to, čo si myslíte že rum naozaj je. Cítiť v ňom citrusy, teplé pečivo, kardamón, tabak, korenie, zemitosť,…. . Dochuť je dlhá a hodvábna.
Okrem toho, ktorý rum ako vonia či chutí sme sa dozvedeli, že na starenie rumu sa používajú americké dubové sudy a voda použitá pri výrobe je iba tá, ktorá reálne spadne počas daždivých dní na ostrov. A keďže je na ostrove 31 stupňov Celzia, sklady so sudmi sú postavené na malom kopci, kde fúka vietor. No zaujímavé, čo vám poviem.
Stanislav Vadrna a seminár v maxi mega zaplnenej sále
Predstavovať ho? To vôbec. Netreba. Už som tu o ňom básnil niekoľko krát a pozná ho mnoho lajkov. A odborníci už nehovoriac. Viedol prvý seminár druhého dňa, teda so začiatkom o 13:00 hod. Skoro by sme to neboli stihli, keďže noc predtým sme trávili v Tretter’s Bare. Prišli sme asi 15 minút po začiatku ale podstatu sme stihli. Ichi-go Ich-e. Písať tu o hocičom nemá význam. Z písmen by ste to nepochopili. To by ste museli zažiť! Tá atmosféra, všetci boli ticho. Nikto si nedovolil prehovoriť čo i len slovko naviac a všetci sa uprene pozerali na javisko. Tam sedel Stan a rozprával. Rozprával a rozprával. Jednoducho hovoril to, čim sa reálne vo svojom živote riadi. A potom? Potom začal pár psychologických vecí vo forme Ichi-go Ich-e praktizovať aj na nás. Poviem Vám, že tak, ako som zapísal niekoľko strán poznámkového bloku pri Mount Gay rume, pri tomto seminári som nenapísal ani čiarku. To by ste jednoducho museli zažiť…
Bentianna, Marian Beke a ostatné semináre a vystavovatelia
Veľmi som sa potešil, keď som uvidel stánok Bentianny. Vedel som, že tam bude a zahralo to dosť na city. Že niečo slovenské sa tu predsa len nachádza. Samozrejme, pripravovali skvelé drinky ale taktiež aj čistú Bentiannu. Pohyboval sa tu sám ambassador – Robo Šajtlava a taktiež aj tvorca dnešnej Bentianny, Joseph Bejni Benian.
Marian Beke, ktorý sa dal na spoluprácu s firmou TATRATEA sa zase predviedol v seminári s názvom ,,O rozmanitosti Tatratea“. Bolo úžasne sa pozerať na tohto profi barmana, ktorý čaruje neskutočné diela, ktorých súčasťou boli práve produkty spomínanej spoločnosti. Áno, žiadne drinky, to boli hotové umelecké diela. Veď posúďte podľa fotiek, stoja za to.
Okrem alkoholických nápojov sa svojimi produktami prišli ,,pochváliť“ aj firmy, ktorých hlavnou činnosťou je vyrobiť nealkoholické zložky. Ako minerálne vody (tých značiek tu bolo naozaj veľa: Perrier, Vittel, Rajec, Mattoni), ochutené vody, rôzne značky sirupov a iné. Čo ma ešte veľmi zaujalo, bola firma COCO FACE, ktorá sa zaoberá dovozom a predajom mladých kokosov. V priamom prenose sme mali možnosť vidieť, ako sa kokosové mlieko dostane za pomoci veľkej mačety priamo do pohára. A tá chuť? Radšej by som ju vyskúšal v nejakom cocktails, pretože pri čistej ochutnávke výsledného produktu chutilo kokosové mlieko akosi sladko-slano.
Mal som možnosť vidieť konečne profesionálnu udalosť zameranú predovšetkým pre barmanov, baristov, someliérov – jednoducho ľudí reálne pracujúcich za barom. A ak niekto PBŠ porovnáva so slovenským Danubius Gastro, tak to Prague Bar Show ešte v živote nikdy nenavštívil a nezažil. :))
Fotogaléria: