fbpx

Oplatí sa kupovať kávu vo fľaške? Testoval som 5 produktov.

Trend cold brew, teda za studena extrahovanej kávy, je dnes veľmi populárny. Tento typ kávy vás v lete príjemne schladí, no môže sa stať aj kvalitnou surovinou v miešanom nápoji. Či už si z cold brew pripravíte Káva&Tonik drink alebo sa ho rozhodnete piť úplne čistý na ľade, je to na vás. A tiež máte na výber či si svoje cold brew pripravíte sami (napríklad aj podľa môjho návodu) alebo si ho kúpite už vo fľaške.

Pred týmto letom som sa rozhodol trocha si zaGoogliť. Spojil som príjemne s užitočným. Občas sa totiž stane, že som počas dňa tak zaneprázdnený, že si nestihnem pripraviť dobrú kávu. Ale ako to vyriešiť? No áno, jedným zo spôsobov si je pripraviť vlastné cold brew. A tým druhým, pre ešte viac zaneprázdnených ľudí, je si ho kúpiť. Kúpiť nafľašovaný. Ale kde? A ako?

Hoci by vám stačila chvíľa hľadania po internete, nenašli by ste všetko dostupné. Rozhodol som sa teda venovať hľadaniu dlhší čas a osloviť tých producentov fľaškového cold brew, ktorý tvoria na Slovensku hlavný odber, kúpiteľný aj cez e-shop. Tento test som doplnil o dva české produkty kvôli porovnaniu cezhraničnej kvality.

UPOZORNENIE: Tento test nie je PR článkom. Názory na produkty v tomto článku neboli zaplatené a všetky slová, tak ako ostatná časť blogu, sú mojim subjektívnym názorom.

No. 1: Stagbeetle (SK)

Vyvážená ovocná chuť, s jemne končiacou aciditou. Krásna farba, priehľadné telo s nádychom jantáru.

Ak sa pýtate, prečo je v logu cold brew značky Stagbeetle zvieratko menom roháč, odpoveď nájdete v samotnom majiteľovi a výrobcovi. Je ním Juraj Roháč. Kávu, ktorú používajú na výrobu pravidelne obmieňajú, aby tak zákazníkom zabezpečili príval nových a zaujímavých chutí. A hoci sú osobne dostupní v Bratislave, ich výroba sa nachádza blízko mesta Partizánske, odkiaľ Juraj spolu s partnerkou pochádzajú.

Ich fľaštičky si môžete zakúpiť v predajni Juice shop v bratislavskom Fachu. Ale dostupní sú aj cez ich vlastný e-shop. Už samotný produkt na kúpu cez internet vám ponúkne príval cold brew na dlhšie obdobie. Nedá sa tu totiž kúpiť jedna fľaška ale iba akýsi set. Je na výber štvor alebo desať fľaškový. Cena jednej fľašky sa teda pohybuje okolo 2,5 €.

,,Tento produkt sa v teste umiestnil na prvom mieste, pretože si myslím, že chuťovo je najkomplexnejší a najvyváženejší. Jeho chuť som testoval viackrát a nikdy sa mi nestalo, že by sa moje hodnotenie rapídne menilo. Dostanete tak vždy kvalitou rovnaký produkt. Hranatá fľaška sa vám zmestí aj do zadného vrecka a jeho trvanlivosť je mesias od fľaškovania.“

Stagbeetle

No. 2: Cold Lab (SK)

Jemná acidita na začiatku prechádzajúca do ovocnosti (čiernych ríbzlí). V niektorých testovaných vzorkách trpkejší koniec.

Cold Lab je pomerne novinkou v oblasti fľaškového cold brew na Slovensku. Pri jeho tvorbe sa spojili Juraj Beráts, Marek Čapkovič a Lukáš Gál z Gallé. Minimálne prvého spomenutého musíte poznať z e-shopu Mabets. Keďže tento e-shop predáva istý čas pomôcky na filtrovanú kávu (a aj samotnú praženú kávu), výrobcovia si plne uvedomujú dôležitosť celkovej prípravy cold brew. Vidieť ste ich mohli na kávovom festivale v Bory Mall, na Urban Markete ale predávali tiež aj na posledných Majstrovstvách prípravy kávy v aeropresse.

Cold Lab dostanete kúpiť napríklad v Mad Drop v Bratislave. Pokiaľ sa vypredá, určite treba dať vedieť a budú sa snažiť vám ho dodať čo najskôr. Samozrejme, že sa dá zabezpečiť aj cez ich vlastný e-shop. Cena tohto produktu je 5 € (200 ml).

,,Víťaz preda len musel byť jeden. A keďže sa mi pri Cold Lab stalo, že sa mi dve rozličné vzorky od seba kvalitovo (ale veľmi jemne) líšili, rozhodol som sa ich umiestniť na druhé miesto. Pritom sú však veľmi krásnym projektom. Ich fľašky sú v okrúhlom tvare, etiketa je veľmi prepracovaná a pripomína mi laboratórne vzorce. V podstate celý ich vizuál sa mi akosi spája s chemickým prostredím – na fotografiách sú použité rôzne odmerné valce a iné predmety, ktoré s chémiou čo-to spoločné majú. Spotreba produktov je max. dva týždne od dátumu plnenia a to rozhodne poukazuje na to, že sú to čerstvé záležitosti bez pridania konzervantov a iných nežiadúcich látok. Za zmienku určite stojí aj ľadová cascara, ktorú tiež vyrábajú.“

Cold Lab

No. 3: Colt Brew (CZ)

Silný ,,náboj“ kávy, s vôňou horkej čokolády a chuťou rumových praliniek v horkej čokoláde. Mútne telo zanechávajúce minerálny povlak (asi kvôli skladovaniu v plechovke spolu s dusíkom).

Colt Brew si pamätám ešte z čias začiatkov môjho kávového života. Už vtedy ma upútali šikovnosťou, ktorú vedeli pretaviť do názvu svojho výrobku. Samorejme, že logom je kolt. Ako inak. Produkt predávajú v plechovkách. Pri tomto produkte nie je potrebné, aby sa skladoval v chlade. No odporúčajú ho chladný servírovať. Jakub a Martin, ktorí sa starajú o výrobu, nemajú problém s kávou, ale bez nej. Chcú si ju dať úplne všade – v aute, na horách ale i v meste. A tak sa rozhodli priniesť na svet cold brew v plechovke. Objednávku si môžete spraviť cez ich e-shop. Stojí tam uvedená cena 50 Kč za ks (250 ml), čo je cca 2 €.

V Čechách ich nájdete v predajniach Sklizeno a časom by sa mali objaviť aj v Bille. No či aj v tých slovenských prevádzkach, to neviem. Ich cieľom je však dostať nápoj na čerpacie stanice. Že by sa tak skončila, aj na Slovensku, éra zlých automatových káv počas dlhých ciest? 😉

,,Veľmi zvláštny nápoj. Najprv som si myslel, že je plný chémie, pretože záruka na plechovke je jeden rok. Potom som však zistil, že nápoj je vyrábaný z čistej kávy (cold brew), šetrne pasterizovaný a v plechovkách uzavretý v ochrannej atmosfére dusíka. Veľkou zaujímavosťou je teda aj to skladovanie, ktoré je povolené mimo chladničky. Chuťovo to bol zaujímavý nápoj, no po jeho dopití som si povedal, že druhý by som si už nedal. Možno zajtra. Obsah kofeínu je vraj ekvivalentom dvojitého espressa. Je to cítiť, toto col(t)d brew bolo zo všetkých najsilnejšie.“

Colt Brew

No. 4: Cold Brew Coffee Malý Rím (SK)

Veľmi nešpecifikovaná chuť, nepriehľadné telo, výrazná horkosť, s jemnou aciditou a minimálnou ovocnosťou na konci.

Káva Malý Rím pochádza, ako inak, z Trnavy. Toto cold brew je pripravené v 16 hodinovom časovom limite macerovania z ich vlastnej kávy, s názvom Malý Rím. Tvoria ju štyri odrody: Ethiopia Yirgascheffe, Mexico Altura, Brasil Mica, Brasil Silver a za všetkým stojí Mário Adamčík. Mladý chalan, ktorý ešte len nedávno skončil strednú školu. Prevádzkuje dokonca aj vlastnú kaviareň black. v Trnave a podľa aktuálnych informácií bude expandovať aj do Bratislavy. Jeho cold brew je po zverejnení statusov na sociálnych sieťach (áno, vždy po novej várke dá von info) do druhého dňa fuč. Trnavčania si ho vraj teda obľúbili. V e-shope ho nevidieť, zakúpite si ho priamo v trnavskej kaviarni. Cena za 340 ml je 4,5 €.

,,Uf, pravdupovediac som očakával čosi viac. Toto cold brew je vyrábané z vlastnej kávy. Podľa obalu zrnkovej kávy súdim, že Brasil Silver tu má najväčšie zastúpenie a naopak Ethiopia Yirgascheffee najmenšie. A to ma etiópia z tohto regiónu ešte nikdy nesklamala. Že by aj jej menšia časť v balíčku doplnená o (možno) menej výrazné druhy spôsobovala chuťový kolotoč? Neviem. Je tu však čo zlepšiť.

Cold Brew Coffee Malý Rím

No. 5: Café Zapatista (CZ)

Prevládajúca horkosť.

Keď som dlhodobo hľadal vhodné české cold brew produkty, Café Zapatista mi padlo do oka kvôli jednej veci. Pochádza z firmy F.H.Prager, teda výrobcu jedného zo známych jabĺčnych ciderov v Čechách. Svoj jablkový produkt a limonády vyrábajú z lokálnych produktov, bez konzervantov a farbív. A tak, keď som uvidel v ponuke studenú kávu vo fľaškách, musel som to vyskúšať. Obsahuje 100% cold brew z arabiky najvyššej kvality produkovanej v ekologickom poľnohospodárstve. Je vraj čierna a bez pridaného cukru, tak sa píše na webe. Vyrobená je z Yacil Xojoval, Chiapas, Mexico. Či ho zoženiete v nejakej predajni, to neviem. Na ich e-shope je však k dispozícii za cenu 30 Kč (200 ml), čo je okolo 1,20 €.

Jednoznačne posledné miesto v tomto teste. Káva, tak ako sa píše na webe, bola čierna. A mohla byť pripravená aj z nejakého druhu z Mexica. Ale ak sa píše, že je to 100% arabika, to rozoznať absolútne neviem. Horkosť pripomína skôr robustu, ktorej extrakcia bola včas zastavená. Pri tomto by si možno našli svoje milovníci tradičného turka do skla ale ak by som toto dostal v kaviarni na ľad, jednoznačne by som to nedopil.

Café Zapatista

 

Tak a to je už z testovaných cold brew nápojov všetko. Chcel by som však zdôrazniť, že sa v tomto teste nemuseli vyskytnúť tie produkty, ktoré na Slovensku existujú a pre niekoho predstavujú to najlepšie z cold brew, čo kedy pili. Jednoducho som ich nenašiel. Alebo som ich kontaktoval a buď ešte len plánovali začatie predaja fľaškovaných Kold Brju (Pán Králiček – SK) alebo o recenziu nemali záujem (Black Corral Coffee – CZ).

No odporúčam navštíviť aj kaviarne podávajúce výberovú kávu. Väčšina z nich si vyrába vlastné cold brew, ktoré servírujú zákazníkom. Napríklad Five Points. Ich cold brew je veľmi príjemné. Aj keď ľad ho po čase dosť zavodní. Alebo bratislavské Urban prevádzky (Bistro, House, Space) – tie majú kávu pripravenú väčšinou vždy z iného druhu, no je to veľmi dobré. Treba však prísť vyskúšať.

Ak však máte svojho favorita, ktorého som tu nespomenul, dajte mi vedieť. V prípade nazbierania minimálne piatich produktov môžeme uskutočniť druhú časť článku :).


Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber podobných!

Nie, nebudem vás otravovať blbosťami. Iba vždy, keď uznám za vhodné, dám vám vedieť o novom článku na mojom blogu. A ak vás to bude otravovať, jednoducho sa z odberu odhlásite. Nič viac a nič menej. To je fér, nie?

[mc4wp_form id=“1784″]

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.