fbpx

Neomylne výnimočný – 5* hotel v kúpeľnom prostredí?

Koľko päťhviezdičkových hotelov sa nachádza na Slovensku? A ktoré z nich sú naozaj tie najlepšie? Dve otázky, ktoré dostávam často. Na Slovensku otvára Royal Palace v Turčianskych Tepliciach novú éru kúpeľných hotelov. Bol som sa pozrieť a vyskúšať ich služby.

Všímať si základné predpoklady pre päťhviezdičkový hotel nie je najjednoduchjšie. Nielen že musí byť všetko na tej najvyššej úrovni, hotel musí spĺňať isté štandardy, ktoré sú typické iba preň a teda sa s nimi nemusíte stretnúť nikde inde. Ak sme ešte k tomu na Slovensku, kde je takýchto vysokohviezdičkovaných hotelov veľmi málo, dôraz na kvalitu ide oveľa vyššie.

PRÍCHOD

Parkovanie, extrémne dôležitá súčasť hotelov je úplne prvá služba, s ktorou sa hostia stretnú po príchode do zariadenia. Nemožno nespomenúť, že Royal Palace v Turčianskych Tepliciach má s parkovaním tak trocha problém. Priestor pred vstupom do hotela je čisto mestské územie, ktoré často kontrolujú mestský policajti. Hotel sa však vysporiadal s týmto problémom a keďže mu patrí aj blízky aquapark, vyhradené parkovacie miesta pre hotelových hostí sú práve pri ňom. A nie je to až tak ďaleko.

Prichádzame do hotela na úžasnom ale trocha dlhom BMW radu 6 Gran Turismo. Luxusné auto do luxusných podmienok. Autíčko, v ktorom môžete sedieť a ono spraví všetko za vás. Či už sa rozprávame o skvelom systéme tempomatu, ktorý vám na diaľnici pribrzdí, ak sa približujete k inému vozidlu, alebo tiež o skvelej funkcii udržiavania vozidla medzi cestnými čiarami. Veľký kufor vám prináša možnosť zbaliť aj svoje deti a zobrať ich so sebou. Veď pre nich je nachystaný program aj v samotných Turčianskych Tepliciach. Ale o tom sa porozprávame neskôr.

UBYTOVANIE A STRAVOVANIE

Ubytovacia časť hotela je veľmi tichá. Tak ako sa na najvyšší štandard na Slovensku patrí. Nesmie tu byť hluk. Máte tu predsa rozličné skupiny ľudí a podľa toho by sa mal zariadiť aj samotný hotel. Biznis klientov ubytovať do inej časti hotela ako klientov s deťmi. Nie je to žiadne delenie ľudí, ide o zdravé predpokladanie a predchádzanie prípadných problémov a nedorozumení.

Celkovo hotel vonia novotou. Je otvorený len pár mesiacov a zatiaľ tu nevidno žiadne nedostatky, ktoré by zanechali či už neporiadny hostia, alebo zub času.

Ubytovaný som v Apartmáne, čo je najvyšší možný výber izby. Samozrejmosťou je čerstvé ovocie a sekt pripravený okamžite po príchode. Rozlohou apartmán spĺňa predpoklad pre päťhviezdičkový hotel. Predsieň, šatník, dve izby (obývacia a lôžková), dve toalety a jedna sprcha. Musím konštatovať, že celkové dozariadenie izieb, aj z ohľadom na tie najmenšie detaily, vyzdvihujú špecifikáciu názvu tohto hotela. Royal Palace – miesto, ktoré kedysi v minulosti navštevovali králi.

V kúpeľni nájdete klasicky všetko, čo v podstate musí spĺňať ako štvorhviezdičkový tak aj ten päťhviezdičkový hotel – základnú kozmetiku, uteráky (dostatok uterákov pre každú osobu na izbe), či ich výmenu a dopĺňanie na dennom poriadku. Dokonca tu boli k dispozícii aj zubné kefky s pastou, čo je pre mňa na Slovensku rarita. S tým mám asi najväčší problém, pretože si ich vždy zabudnem a neraz som už za novú, na hotelovej recepcii, zaplatil nie malé peniaze.

Čo si ako hosť naozaj vážim sú detaily. V minibare na hotelovej izbe nájdete špecifickú značku vody. Tak, ako sa v Royal Palace Turčianske Teplice nachádzate v srdci kúpeľov – teda na mieste, kde by ste mali nie len relaxovať, ale taktiež načerpať silu a zdravotne sa nakopnúť, tak isto k tomu dopomôže aj jedlo či pitný režim. Voda Sulinka, ktorá sa tu nachádza, je veľmi špecifickou vodou, ktorej konzumácia sa odporúča iba pár dní – pre jej vyšší podiel solí. Ale je to krok ďalej v službách pre hosťa, poskytnúť niečo naviac. Nejaký rozšírený produkt.

Poďme ale k jedlu. Royal Palace má reštauráciu umiestnenú v priestoroch, v ktorých sa nachádzala aj predtým. Teda vtedy to bol ešte liečebný dom Malá Fatra. Istý čas som v nej praxoval ako študent hotelovej akadémie. V podstate som sa teraz pohyboval v priestoroch, ktoré mi dosť často pripomínali starý liečebný dom. Áno, majitelia sa rozhodli všetko obnoviť, no zachovali toho naozaj veľa. Napríklad aj takúto zaujímavosť:

Reštauráciu zvládal jeden čašník. Podľa toho som usúdil, že hostí nebolo veľa. Na výber bolo dostatok jedál, je však podstatné, aby sa v päťhviezdičkovom hoteli podávali aj jedlá z a lá carte, teda z ponuky danej reštaurácie. Počas môjho pobytu sa raňajky, obedy aj večer podávali formou bufetových stolov. Nebolo toho na výber málo. Zväčša vždy viacero predjedál, jedna až dve polievky, tri mäsité a jedno bezmäsité jedlo a rôzne prílohy k tomu. Jedla bolo dostatok a nepociťoval som, že by chýbalo ani pár minút pred ukončením obedov a večerí.

Na raňajky ste mali na výber kávu pripravenú na bufetovom stole alebo tiež bez príplatku aj na požiadanie u čašníka, ktorú následne pripravil cez espresso stroj.

Celkový dojem reštaurácie vytváral noblesu, luxus a čistotu. Obrusy boli vymieňané veľmi často a rýchlo pri akéjkoľvek menšej škvrne po hosťoch. Páčil sa mi tiež fakt, že večer bola jedna časť reštaurácie otvorená aj pre nehotelových hostí. Hrala tu živá hudba a ľudia si mohli posedieť pri pohári dobrého vína. Toho je tu teda naozaj veľa.

ŽIADNE WELLNESS, ALE KÚPELE ROYAL BATH

Ak by ste čakali honosné wellness, tak na to rovno zabudnite. Tu zažijete vyšší level, tu zažijete honosné kúpele! Tzv. Royal Bath je miestnom jedinečného oddychu. A keď poviem jedinečného, tak tým myslím naozaj výnimočného. Avšak celkové hodnotenie tejto časti zariadenia sa určuje podľa Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 101/2006. Podľa tejto vyhlášky by na úseku balneoterapie, teda aj kúpelnej časti Royal Bath mali byť k dispozícii dvaja sanitári. Tu sa nachádzali až traja, presnejšie to boli tri ženy. Veľmi milé, nápomocné. Starali sa, možno až naviac, ako mali. V pravidelných intervaloch kontrolovali stav vody vo vašich pohároch počas ležania na lehátkach, po opustení bazéna s termálnou vodou vás okamžite zabalili do plachty a deky, takže som nemusel na mieste bojovať so zakrytím.

Tiež som absolvoval rašelinový kúpeľ, ktorý bol mojim prvým v živote. Najprv som si myslel, že sú to len obklady vo forme uzavretej rašeliny v nejakom obale, ktoré sa prikladajú v termálnej vode priamo na telo. Avšak mýlil som sa. Celý bálik rašeliny totiž po vstupe do špeciálnej vane vysypujú na vás a vy sa tak dostanete do priamého kontaktu s rašelinou. Myslím si, že je to oveľa lepšie, pretože tak môže priamo pôsobiť na vašu pokožku. V tomto kúpeli však nemôžete byť dlho. Ide o znášanlivosť organizmu na horúcu termálnu vodu. Rovnako tiež vás pravidelne musí balneológ kontrolovať, či ste v poriadku a či vám nie je zle. Konotrola prebiehala na pravidelnej báze.

Dôležitou informáciou pre hostí je, že pohyb v celom priestore Royal Bath je obmedzený na 30 minút. Keď som to zistil na mieste, trocha ma to zarazilo. Predsa ja, hosť päťhviezdičkového hotela, nemôžem byť ovplyvnený tým, že si chcem oddýchnuť v relaxačnej časti, akou Royal Bath určite je. Bolo mi však vysvetlené, že toto obmedzenie platí jednak kvôli termálne vode, v ktorej sa neodporúča dlhši pobyt ako okolo 20 minút. Druhým dôvodom bolo to, aby sa Royal Bath nepreplnil. Teda tento interval spôsoboval, že som tam bol skoro sám a nerušila ma vrava ďalších hostí prípadne presuny ľudí. Všetko tu sedelo tak ako malo a pokoj a oddych bol základom celého tohto priestoru.

Absolvoval som aj jednu masáž. Išlo o masérku, ktorá ma pred samotným úkonom diagnostikovala – porozprával som jej o svojich problémoch a tomu prispôsobila samotnú masáž.

Nie som si istý, či je Royal Bath vhodným prostredím pre deti. Skôr nie. Avšak ani tu hotel nezaostáva. Je priamo prepojený s aquaparkom, ktorý patrí majiteľovi hotela a teda suchou nohou sa dostanete ku všetkým vodným atrakciám, ktoré deti tak zbožňujú.

CELKOVÉ ZHRNUTIE

Royal Palace v Turčianskych Tepliciach začína jednoznačne písať novú históriu slovenského kúpeľníctva. Už nepôjde o staré, komunistické a zdevastované priestory „hotelov“, v ktorých sa musíte pozerať na dopukané steny. Tak, ako sa hoteliérstvo rozvíja v každom kúte sveta, prichádza nová vlna aj do kúpeľného prostredia. Odporúčal by som zobrať sem aj rodinných príslušníkov. Či už ide o partnerku alebo deti, na svoje si tu prídu naozaj všetci.

Prispôsobia vám pobyt tak, aby všetci zrelaxovali. Myslím, že jednou z výziev hotela je dobudúcna popracovať na akomsi degustačnom menu pre nehotelových hostí, ktorým sa môže blysnúť prípadnému klientovi. Už dnes však môžete aj vy okúsiť vysoký štandart hotela za priateľné ceny. Jeho ponuku totiž v pravidelných intervaloch nájdete aj na známom zľavovom portáli, ktorý tu ponúka ubytovanie za pár eur na noc. Tak čo, vyskúšali by ste si na víkend, aké je to žiť v bezstarostnom prostredí, ktoré vám naviac dopomôže zlepšiť svoje zdravie?

partnerom projektu Spoznaj nepoznané bolo BMW Slovensko
hotelové recenzie sú vykonávané na základe kvalitatívnych požiadaviek HOTREC

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber podobných!

Nie, nebudem vás otravovať blbosťami. Iba vždy, keď uznám za vhodné, dám vám vedieť o novom článku na mojom blogu. A ak vás to bude otravovať, jednoducho sa z odberu odhlásite. Nič viac a nič menej. To je fér, nie?

[mc4wp_form id=“1784″]

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.