fbpx

Hrušov – dedina, kde sa aj dnes žije ako kedysi

Začíname v Prievidzi. Naša púť bude končiť niekde v okrese Veľký Krtíš. Teda nie tak celkom niekde. Ideme na Hrušov. Dedina, ktorá sa každoročne koncom augusta uzavrie a prináša všetkým návštevníkom tradície, zvyky, obyčaje a veľa veľa skvelého jedla. Žiadne steaky ani kaviár nečakajte. Poďme na to!

Už pár krát som sa sem vydal, ale písať o tom nejako nebol čas. Mnoho úspešných ľudí hovorí, že by ste si mali nájsť miesto, kde sa aspoň raz do roka vyberiete a vypnete z každodenných starostí a nepokoja. Vyhlasujem za takéto miesto obec Hrušov, nachádzajúcu sa v okrese Veľký Krtíš. Lokalita známa vínom, horúcim letným Slnkom a množstvom zvykov, ktoré sa i dnes ešte dodržujú.

Prísť na tradičnú Hontiansku parádu a dostať sa dovnútra dediny autom je prakticky nemožné. Jedine že by ste si tu vybavili s dostatočným predstihom ubytovanie u nejakej babičky alebo pracovali pre zásobovanie. Dedina je uzavretá a dovnútra púšťa iba obmedzený počet automobilov. Pred ňou sa už hromadia autá na parkovisku a stavajú prvé stany. Udalosť tradične trvá dva dni a ukázať má nie len to, ako sa kedysi žilo v autentickom prostredí ale napríklad tiež čo sa jedlo a ako sa tvrdo pracovalo.

KADE SA VYDAŤ?

Cestujete na lazy a máte dve možnosti. Po A pôjdete autobusovými spojmi, ktorých periodicita je od bratislavských električiek na míle vzdialená. Po B je tu možnosť vlastného auta. Sadáme do úplne nového MINI Countryman a na navigácii volíme Hrušov. Približne viem kade ísť a preto sa čudujem, keď nás to z cesty od Žiaru nad Hronom vedie kamsi do vrchov. MINI má v sebe zabudovanú novú technológiu navigácie a máp, ktorá vám umožňuje vybrať si najrýchlejšiu cestu. Najrýchlejšia znamená v tomto ponímaní asi aj najkrajšia, pretože nás zobrala cez Ostrú Lúku, rodiskom Adely Ostrolúckej. Už už som si myslel, že sa navigácia splietla, pretože sme tiahli naozaj dlho cez rozličné dediny a úzke cesty. Napojili sme sa pred Krupinou na hlavný ťah v domnienke, že druhé vozidlo nás dávno predbehlo. Nie, navigácia v MINI Countryman sa nemýli. Bola rýchlejšia.

PARKUJEME A OBJAVUJEME

Na akciách podobného typu máte pár možností, ako sa pohodlne vyspať. Prvou je postaviť si stan. Oukej, ale august a jeho druhá časť, v ktorej sme sa mimochodom nachádzali aj my, je na počasie veľmi nepredvídateľná. Investovať do kvalitného nepremokavého stanu na poslednú chvíľu sa nemusí vyplatiť. Ani spať pod holým nebom nie je investícia do zdravia. Ustlali sme si priamo v aute. Spať v malom MINI aute? Pre nový Countryman žiaden problém. Po sklopení zadných sedadiel sa totiž batožinový priestor zväčší až na 1309 litrov, čo predstavuje dostatok priestoru pre spánok dvoch ľudí. Áno, spať v posteli je jedna vec. Pohodlie si hľadať nemusíte. Ale auto vám ho pri lepšej organizácii priestoru poskytne tiež.

Vstup do dediny je iba pár krokov od nás. Lístky si kupujete práve tam. Inak už nie ste nijako obmedzovaní ani kontrolovaní. Čo dom, to iná tradičná kuchyňa, iné skvelé víno, domáca pálenka a hlavne hudba. Tá sa tiahla z každého domca a vytvárala tak atmosféru bez novodobej technológie. Tri pódia – hlavné, pod vežičkou a lesná scéna, vám pripravia dostatok programu, pokiaľ máte chuť na trocha folklóru. Nemusíte sa pozerať. Nikto vás nenúti. Ľahnite si na trávu, započúvajte sa, ležte a oddychujte.

JEDLÓÓÓ

Občas sa na festivaloch stáva, že neviete čo jesť. Na Hontianskej paráde máte k dispozícii niekoľko dvorov. Dvor (ohradené priestranstvo pri dvore) spĺňa funkciu predvádzania sa v tom, kto a čo lepšie ponúkne. Guláš zo zveriny, halušky, perky či tradičné párance? Mäsové alebo z cesta, nájdu si tu všetci čosi. Platíte symbolické sumy, ktorými podporujete jednak samotný festival a jeho organizáciu do budúcich rokov a jednak suroviny použité na dané jedlo. Občas sa pri tej nízkej cene zamyslíte, či splní úžitok na oba účely.

Okrem jedla a folklórneho programu tu prebieha aj sprievodný program v príprave chleba, ukážky žatvy, roľníckych strojov, práce s drevom a kameňom v blízkom kameňolome či ukážku uhliarov a ich stavby uhliarskej míle.

Do slova a do písmena vás to na dva dni vcucne do doby pred dotykovými telefónmi, tabletmi a počítačmi.

Nie je nič lepšie ako večer zaspávať po takto úžasne strávenom dni. Ak vás to teda budúci rok láka, odporúčam navštíviť tento festival. Stačí sledovať web obce, kde sa pár mesiacov dopredu zverejní informácia s dátumom o konaní najbližšieho ročníka. A samozrejme s programom.


Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber podobných!

Nie, nebudem vás otravovať blbosťami. Iba vždy, keď uznám za vhodné, dám vám vedieť o novom článku na mojom blogu. A ak vás to bude otravovať, jednoducho sa z odberu odhlásite. Nič viac a nič menej. To je fér, nie?

[mc4wp_form id=“1784″]

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.