fbpx

Fotenie jedál na sociálne siete

Búrlivú diskusiu rozpútal známy švédsky predajca nábytku IKEA, ktorý nedávno natočil novú reklamu. Tou sa vysmieva všetkým tým, ktorí svoje jedlo fotia z rôznych uhlov a následne fotky zverejňujú na internete. Je naozaj čudné vykonávať túto činnosť? Alebo sú dokonca títo ľudia psychicky narušení?

Celé sa to začalo nástupom nových sociálnych sietí. Medzi ne samozrejme patrí Instagram. Jeho úlohou, ako nám je všetkým jasné, je zhromažďovať údaje o osobe (alebo zo života osoby) vo forme fotografií. Preto sa dnes môžte dopátrať na profily ľudí, ktorí si z tohto média vytvorili akýsi koníček. Ženy si fotia šaty či iné doplnky, muži autá, motorky alebo iné ,,tvrďácke“ zvláštnosti. Samozrejme, že jedlo v tomto prípade nie je výnimkou a ľudia fotografujúci ho, tak v očiach niektorých ostatných vyznievajú zvláštne. Prečo ale nikto nerieši aj fotky z výletov, bytových zariadení, fotografie vlastných selfie portrétov alebo portrétov s ich partnermi?

Fotenie jedál a nápojov alebo služieb ako takých je v podstate lacnou reklamou, ktorú vytvárajú užívatelia a posúvajú ju tak do obehu. Za všetko však môže samotná novodobá gastronómia. V kvalitných reštauráciach dnes pred vás servírujú samé umelecké dielá. A to ľudí láka podeliť sa o tento zážitok s ostatnými.

Jamie Oliver hovorí, že čerstvo pripravené jedlo má na tanieri fotografickú životnosť len niekoľko minút a šanca urobiť najkvalitnejší záber trvá iba 45 sekúnd od naservírovania.

Neviem si živo predstaviť, kto by dnes fotil klasické vepřo, knedlo, zelo zo školskej jedálne, či nejakého treťotriedneho podniku. O fotky sa jednoducho delíme z prestížnych miest, a chceme nimi dať najavo, že stoja za navštívenie. Všetko však dnes má svoje pre aj proti. Slovenskí šéfkuchári a elita kuchýň dáva vo väčšine fotografovaniu jedál zelenú. Vidia v tom propagáciu a zviditeľňovanie ako samých seba, tak aj podniku pod hlavičkou ktorého pracujú. V zahraničí sa však niektorí pracovníci gastronómie začali proti tomuto trendu búriť a rázne zakročili. Reštaurácia s Michelinovskou hviezdou La Grenouillére má vo svojich jedálnych lístkoch okrem ceny a gramáže aj malý symbol upozorňujúci na zákaz fotografovania jedál. Hlavnou príčinou zákazu je podľa šéfkuchára A. Gautiera v prvom rade fakt, že jedlo vychladne a po odfotografovaní tak stratí svoje čaro a 100% stav.

Okrem toho sa v očiach ľudí stráca aj moment prekvapenia. Oči jedia prvé a ak už raz na sociálnej sieti uvidíte majstrovsky naservírované jedlo, pri jeho objednaní vás nebude mať až tak čím prekvapiť.

Myslím, že ľudia, ktorí sa kvôli lepším fotkám stavajú na stoličky, či dokonca donesú do reštauračných zariadení statív, sú už dosť negatívne napadnutí touto zábavkou. Ale proti jednej fotografii dobre naservírovaného jedla v podstate nemám nič. O to viac, že je to mojím hobby. Teraz nemám namysli iba samotné fotenie ale gastronómia ako celok. A tak, ako sa iní venujú zdieľaniu príspevkov na zariadenie bytov, či úpenlivo radia pri skrášľovaní sa, ja sa zas dobrou (a nepobúrujúcou) fotkou pokúšam ukazať kvalitnú gastronómiu. Napríklad aj ľuďom, ktorí ju majú priamo pod nosom a nevedia o nej.

Na záver ešte spomínané video – reklama, ktorá zosmiešňuje ľudí držiacich telefóny nad čerstvo servírovaným jedlom. Pred jej pozretím však upozorňujem, že samotná pobočka švédskej siete IKEA v Saudskej Arábii sa spôsobom, ktorý jej nadriadení vyhodnotili ako nevhodný či ,,na pobavenie“, predáva na sociálnej sieti Instagram (pod hastagom #IKEArestaurant). Nehovoriac o tom, že fotografie zverejnené obyčajnými používateľmi v niektorých prípadoch dosahujú vysoký úspech, z ktorého tak aj samotná IKEA(restaurant) určite ťaží.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.