Už z historického hľadiska sa kedysi pri kvalitných destilátoch uzatvárali dohody o kúpe majetku alebo iné pracovné vzťahy. Človek sa s alkoholom zoznámil už niekoľko rokov pred naším letopočtom. V Egypte bolo vtedy pitie destilátu spojené s opatrením proti opilstvu.
V Biblii je pitie destilátov spomenuté okolo 150 krát, veď aj pri poslednej večeri sa pilo víno.
Slovensko je naviac krajina s veľkým množstvom ovocných sadov, ktoré ročne produkujú množstvo ovocia na vytváranie najlepších svetových destilátov.
Hoci každý národ má svoje zastúpenie v destilátoch, už dávno neplatí, že tieto nápoje sú len metlou ľudstva. Napríklad také pitie whisky sa dnes považuje za výsostne spoločenskú záležitosť. Čím kvalitnejší produkt, tým viac chce predávajúci partnerovi dokázať, že si váži jeho pracovnú ponuku a dáva jej istú dôležitosť.
Už 12. októbra 2017 sa v priestoroch Spoločenského pavilónu v Košiciach predstavia výrobcovia i dovozcovia tých najkvalitnejších destilátov, na ktoré môžete vo veľkej miere natrafiť v našej krajine. Sú to tí najpovolanejší, ktorí vám povedia ako presne kvalitu v destilátoch nájsť a podľa čoho si vybrať tie, z ktorých vám po príjemnom večeri s priateľmi nebude na druhý deň zle.
Senzorické hodnotenie (zmyslovými vnemami) je najbežnejší a najdôležitejší spôsob kontroly kvality destilátu. Hodnotí sa čírosť, farba, vôňa a chuť. Hodnotenie musí spĺňať radu podmienok, ako napríklad miestnosť bez cudzích pachov, nefajčiarsky priestor, obmedzenie určitých jedál či dokonca samotná konzumácia niektorých jedál pred degustáciou). Najdôležitejšou vlastnosťou je tiež stanovisko spotrebiteľa, aký destilát alebo priamo chuť v ňom hľadá.
PREČO DEGUSTOVAŤ A NEOPÍJAŤ SA?
Ak dodržíte isté pravidlá pri degustácii destilátov, vyhnete sa tak žalúdočným problémom alebo nepríjemným stavom na druhý deň. Hlavným pôsobením alkoholu je útlm centrálneho nervového systému. Tiež spôsobuje zmierňovanie napätia a odstraňuje zábrany. So zvyšovaním samotnej dávky klesá sústredenosť a spomaľuje sa reakcia organizmu.
Pri degustácii destilátov, kedy dostávate v poháriku iba obmedzené malé množstvo jedného druhu alkoholu, vám daný produkt takúto situáciu určite nespôsobí. Ak k tomu pridáte ešte kvalitné zasýtenie žalúdka cca jednu hodinu pred samotnou degustáciou či pravidelný príjem nealkoholických tekutín (najlepšie vody) počas senzorického hodnotenia, ste na správnej ceste, ako si destilát vychutnať a neopiť sa z neho.
AKO NA DEGUSTÁCIU WHISKY?
V posledných rokoch sa po svete rozmohol trend kvalitných whisky. Neraz sa stáva, že tento druh destilátu vyrábaný destiláciou obilnín je v podnikoch uprednostnený pred miešanými nápojmi.
Ak sa rozhodnete navštíviť košický festival, odborníci vás naučia, že s pohárom kvalitnej whisky sa v prvom rade jemne zakrúži. Uvoľnia sa tým arómy a následne sa k tomuto nápoju zľahka privonia. Neodporúča sa však dlho zotrvať s nosom pri hladine destilátu, pretože sa môžu čuchové receptory uspať a následne už nič neucítite.
Whisky následne ochutnajte a povoľte jej, aby sa rozliala po celom jazyku. Pozor, destilát, a to je jedno či hovoríme o whisky, vodke, rumoch alebo slivovici, sa nepije vo veľkom množstve. Aj preto často nepresahuje degustačná vzorka obsah 2 cl.
Práve akt, kedy sa nápoj dotkne jazyka je jedným z najhlavnejších. Zatiaľ čo na špičke jazyka cítite horkosť a pri koreni sladkosť, slanosť a trpkosť ucítite na okrajoch a zadnej časti jazyka. Väčšina whisky má tzv. dojazd, to je pokračujúca chuť aj po prehltnutí. Veľmi často sa výrazne líši od vlastnej chute whisky. Medzi jednotlivými vzorkami si občas privoňajte aj k čistej vode. Voda pôsobí neutrálne nie len na chuťové receptory ale aj na čuch, čo vám tak pomôže nájsť vášho favorita.
Z takejto akcie si môžete odniesť destilát, ktorý sa vám senzoricky zapáčil najviac. Pri návšteve vašich priateľov tak budete v budúcnosti pôsobiť ako skúsený degustátor, ktorý sa z destilátov neopíja, ale im svojim hodnotením dodáva vážnosť a eleganciu. A to sa v skupine ľudí berie ako plusový bod.
Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber podobných!
Nie, nebudem vás otravovať blbosťami. Iba vždy, keď uznám za vhodné, dám vám vedieť o novom článku na mojom blogu. A ak vás to bude otravovať, jednoducho sa z odberu odhlásite. Nič viac a nič menej. To je fér, nie?
[mc4wp_form id=“1784″]