fbpx

Chateau Appony**** – skvelý wellness a rozsiahly park vám pomôžu zrelaxovať

Dlho chátrajúci renesančný kaštieľ v Oponiciach sa po skvelej investícii terajších majiteľov premenil na luxusný štvorhviezdičkový hotel. Existuje množstvo boutique hotelov, ktoré sú vo väčších mestách opradené akou takou históriou. Je to fájn ubytovanie, no bývať v kaštieli je predsa len o čosi iné. Nie len, že sa môžete zamyslieť nad tým, kto a čo robil v miestnostiach dávno pred tým, ako ste sa po nich prešli vy. Ale tiež máte nablízku aj zaujímavé kúty, ktoré vám vyplnia voľný čas a obohatia vás o kúsok histórie.

Je málo hotelových zariadení, do ktorých keď vchádzate, ste v nemom úžase. Chateau Appony**** takým naozaj je. Súčasťou hotela je park a to ako z prednej tak aj zo zadnej časti. Už tu začína akási pomyselná časť hotelového wellness. Pretože park vás pri sedení v neďalekom altánku prinúti premýšľať a zároveň relaxovať. Premýšľať o tom, koľko nepotrebných vecí sa v živote okolo vás deje a či sú naozaj také dôležité, ako sa zdá. Sedíme v altánku a hoci sa nachádzame len pár metrov od cesty (hlavného ťahu) na Topoľčany, ruch tu vôbec nie je počuť.

Celý kaštieľ sa rozprestiera do písmena U a je tvorený pôvodnou stavbou. Doplnená je len o wellness, na ktoré som si už ako tak zvykol – v historických hoteloch ho zvyknú vždy postaviť v samostatnej budove. Možno práve proti znehodnoteniu historických častí, kto vie. Niekde v letáčikoch sa dočítate, že recepcia sídli na mieste bývalej kaplnky. A to by som nikdy nebol povedal. Je útulne zariadená dreveným pultom a doplnená o čierne gauče pre prípad oddychu počas vybavovania vecí s personálom. Pri našom pobyte sme tu nenašli misu s cukríkmi ale s čerstvými čerešnami, čo vás prinúti reagovať jednoduchým: ,,Vau!“ Sezónnosť na recepcii som ešte nevidel 🙂

Dostali sme izbu na prízemí. Priestranná miestnosť, vysoké stropy – všetko znaky pôvodnej stavby. Nachádzame sa v Junior suite. Naše rozhovory však spôsobovali ozvenu, ktorá ma prinútila vybehnúť pred izbu a skúsiť, či to náhodou nepočuť von. Nebolo. Trocha nudný bol výhľad z našich dvoch okien, nemali sme žiaden balkón a naše zorné pole smerovalo do okien ďalších objektov Chateau Appony****. Počas dňa sme pod oproti nachádzajúcimi sa oknami videli fajčiť personál, ktorý si tak krátil svoju pauzu. Pôsobilo to mierne otravne, keďže nám videli do okien, a tak sme sa pri prezliekaní museli vždy vybaviť zastretím závesov.

 

Veľkým plus by som označil prechod do wellness mimo recepciu. Jednoducho sa tak dostanete do oddychovej zóny bez toho, aby ste museli prechádzať popred hlavný vchod, čo pre ľudí odetých v županoch nevzbudzuje vždy príjemné pocity. Vo wellness vás obslúži ochotná dievčina, dá vám uteráky, plachty do sáun a môžete ísť. Celý bázen s vírivkou a oddychovými ležadlami je obklopený presklennou stenou s úžasným výhľadom do anglického parku. Počas nášho pobytu bolo skvelé počasie a tak sme si užívali naozajstný relax spojený s prírodou.

Sauny sú tu tri: fínska, parná a bylinková. Každá ma pri vchode popis s odporúčaným pobytom v nej. Nachádza sa tu tiež atrakcia – sprcha s vedroma astudenou vodou na ovlaženie, ale aj fontánka pre dodržiavanie pitného režimu. Bazén je plavecký s nižšou teplotou, ktorá mňa osobne prekvapila. Vo väčšine hotelových wellness je vždy až priliš teplá voda, ale tu mi to celkom prišlo vhod. Ak sa chcete vyhrievať, stačí vstúpiť do vírivky.

Gastronómia – aj zlá aj dobrá.

Gastronómia zarátaná v cene ubytovania vás neohúri. Sú to klasické jedlá. Dostanete predjelo, v našom prípade to bol losos, ku ktorému mi však chýbalo pečivo. Pri hlavnom jedle to bolo bravčové mäso so šťuchanými zemiakmi naservírovanými do kruhu. Zdobením sa veľmi nevyhrali ale bolo to chutné. No na štvorhviezdičkový hotel sa mi to zdalo málo. Čašníčka, ktorá nás obsluhovala nám nevedela k jedlu odporučiť víno. Neviem či za tým bol jej krátky pracovný pomer v tomto zariadení alebo niečo iné, no pri informácii, že hotel disponuje vlastným someliérom ma to prekvapilo.

Na druhý deň sme vyskúšali obed formou a lá carte, teda aktuálne vybratého jedla z jedálneho lístka. Prišiel nás obslúžiť čašník Emil. Vkusne upravený, s celotelovou zásterou a jednoduchým logom Chateau Appony**** nás prekvapil svojou komunikáciou. Naozaj nič mu nerobilo problém. Mojim zvykom v poslednom roku je k obedu dať si pohár Prossecca a po vypýtaní si rozlievaného Prossecca mi bolo povedané, že hoci ho vo vínnej karte nemajú, problém to vôbec nebude. Otvoril ho pred nami s profesionalitou, akú by som doprial polovici slovenských ,,načačkaných“ barmanov. Nebol vôbec dotieravý, vedel pohotovo reagovať a odporučiť jedlo aj dezert.

Náš obed sme začali polievkou – Capučíno z bielej špargle s petržlenovým olejom. Bola skvelo dochutená, špargľa famózne pripravená a doplnená o veľmi tenky toast bagety. Servis prebehol v časovej norme a teplota jedla zodpovedala štandardom.

Na hlavné jedlo sme siahli po Grilovanom hovädzom steaku so špargľou obalenou v prosciutte a s domácimi hranolkami Plneným supréme z kukuričného kuriatka so špargľovou penou, hubové rizoto s parmezánom. Práve plnené supréme z kukuričného kuriatka bol odporučený hlavný chod našim dnešným čašníkom. Steak bol pripravený skvelo, podľa mojich požiadavok – medium. Hubové rizoto by som však očakával pripravené al dente, no stretávam  sa s tým, že na slovensku sa tento typ úpravy moc neujal a ľudia si myslia, že je jedlo nedovarené.

Emil sa o nás staral naozaj dôkladne a hoci sme už nemali chuť na dezert, pretože hlavné jedlo bolo sýte, dostal nás s vetou: ,,veď si môžte dať Čoko fondant s bielou čokoládou, rebarborovým kompótom a s vanilkovou zmrzlinou, ktorého príprava bude trvať dlhšie a zatiaľ si oddýchnete“.

Ó, a obedovali sme vonku. V takýchto letných dňoch je výhodou, že si môžete vybrať buď letný vánok alebo klimatzovanú miestnosť. My sme počas troch dní vyskúšali aj aj a poviem vám, obed v anglickom parku má svoje čaro!

Voľný čas sa dá vyžiť už v samotnom hoteli

Áno, je to naozaj tak. Súčasťou hotela je Apponyiovská knižnica. Vzácna baroková knižnica založená v roku 1774 vás úplne omámi. Po vstupe pocítie chlad, pretože sa tu nachádzajú tak vzácne diela, ktorým by teplota týchto dní určite uškodila. A tak sa tu vzduch cirkuluje. V knižnici sa v súčasnosti nachádza 9000 titulov a 12 000 zväzkov písaných v desiatich jazykoch. Prehliadky sa konajú každú hodinu s človekom, ktorý vás sprevádza a odpovie naozaj na všetky otázky. A to nie je všetko! Povolené je tu fotiť či dokonca so skorším upovedomením aj čítať a hľadať informácie z ktorýchkoľvek kníh v tejto knižnici! Tento priestor je tak dokonalo otvorený ľuďom, že to snáď vyzerá, akoby sa chcel teraz revanšovať za tie roky, čo bol pre ľudí neprístupným… . Ale to už nebudem prezrádzať, dozviete sa to priamo na mieste 😉

V okolí sa nachádzajú aj vinice či dokonca Oponický hrad. Cesta pešo vám zaberie do trištvrte hodinky. My sme si požičali bicykle. Službu zabezpečuje samotný hotel a je to vynikajúca vec, ktorá vás popri wellness a masážach aj rozhýbe. Požičať sa dajú na celý deň a zavítať s nimi môžete aj do srdca Oponíc, kde nájdete napríklad Kryptu. Krypta pod kostolom sv. Petra a Pavla je miestom posledného odpočinku členov šľachtického rodu Apponyiovcov a historkou začnete žiť už v knižnici, kde o nej dostanete zmienku.

Ako sa dostanete a koľko to stojí

Do Chateau Appony**** sa dostanete veľmi ľahko snáď z každej strany. Z Bratislavy je to cca 1 hodina a 15 minút cesty autom (okolo 100 km). Stačí ísť na Nitru a potom sa držať smer Topoľčany, ale cestou popod horu (cesta cez Dolné Lefantovce). Zhora, napríklad z Martina či Žiliny treba ísť smer Prievidza, Partizánske a cez Brodzany vás už cesta neprekvapí nikde a dostanete sa do cieľa.

Či už pôjdete jednou alebo druhou cestou, v Oponiciach sa tiež nestratíte. Chateau Appony**** je v dedine značené super a my sme to s našim MINI Countryman zvládli tiež. Inak vedeli ste, že práve tento typ MINI vás má zaviesť z ruchu veľkomesta do ticha prírody a prinútiť vás k oddychu? My sme tomu nechceli veriť, veď predsa sa tento kaštieľ nachádza pri rušnej hlavnej ceste. No keď sme s našim autíčkom vstúpili cez bránu, akoby sme vchádzali na koči poháňanom koňmi a ruch nechávali za sebou 🙂 🙂

Cena za noc tu vychádza od 149,00€ bez polpenzie, ktorú si však môžte objednať. V cene izby máte wellness a jedinečný zážitok, aký vám mestský hotel len tak nedá. Ďakujeme rodu Apponyiovcov za pohostenie.

Pozrite si video:

www.chateauappony.sk | Chateau Appony**** na facebooku


Fotogaléria:


Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber podobných!

Nie, nebudem vás otravovať blbosťami. Iba vždy, keď uznám za vhodné, dám vám vedieť o novom článku na mojom blogu. A ak vás to bude otravovať, jednoducho sa z odberu odhlásite. Nič viac a nič menej. To je fér, nie?

[mc4wp_form id=“1784″]


Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.