fbpx

Čakať sa oplatí! Cold Brew.

Niektorí ľudia žijú v zhone a svoju dennú dávku kofeínu jednoducho šupnú do seba. Iní si dúšok dennej kávy vedia vychutnať a strávia pri nej niekoľko hodín. Ak je vám druhý variant bližší, nasledujúce riadky sú venované iba pre vás. Povieme si totiž niečo o príprave kávy, ktorá sa extrahuje za studena približne 12 hodín. V tretej časti seriálu Leto s kávou sa teda pozrime na nápoj s názvom Cold Brew.

Kávu je možné extrahovať aj studenou vodou, pričom rozpúšťajúce vlastnosti horúcej vody sú nahradené predĺženým časom extrakcie. Čo to presne znamená, si vysvetlíme podrobnejšie.

DSC_0076Prvýkrát som sa s nápojom Cold Brew stretol vďaka komárňanskej pražiarni Green Plantation, ktorá kedysi chcela založiť linku na výrobu tohto zázračného nápoja. Z nejakých dôvodov sa im to nepodarilo a tak na ich oficiálnom youtube kanáli zverejnili video, kde odhalili ich (akoby povedal Valerián) mega tajnú receptúru.

Ich recept teda znel jasne a jednoducho: Kávu s vodou v pomere 1:10 nechajte extrahovať 12 hodín. Nie nadarmo sa však vraví, že v jednoduchosti je krása a v tomto prípade to naozaj platí. Len to treba vyskúšať.

Osobne som Cold Brew odvtedy pripravoval niekoľkokrát, a receptúru som mierne upravil.

V prvom rade je dôležité rozhodnúť sa, aké množstvo kávy a teda aj v akom pomere ideme nápoj pripravovať. 1:14 je môj osobný pomer. A čo to množstvo? Poznám podniky, ktoré pripravujú Cold Brew v naozaj veľkom množstve. Jednoducho sa snažia uspokojiť dopyt, no nie vždy je tento nápoj tak žiadaný, aby sa im po príprave hneď vypredal. A tak ho uskladnia v chladničke. Preto, ak ste sa rozhodli vyskúšať a pripraviť si tento nápoj doma, stanovte si také množstvo, ktoré do dvoch-troch dní vypijete a nebude vám zbytočne stáť na mieste. Pri dlhodobom uskladnení (a naviac v chladničke) sa môže stať, že zmizne hlavný duch nápoja – stratí sa aróma a nápoj bude mdlý.

Ak máte doma balíček kávy, ktorý už nejaký ten týždeň stojí na poličke, nebojte sa ho použiť na túto prípravu! V tomto je príprava Cold Brew oproti klasickej príprave dripu výnimočná. Káva nemusí byť najčerstvejšia.

DSC_0084V mojom prípade som sa rozhodol pre 50 gramov kávy. Tú som pomlel na hrubšie ako Aeropress, niečo bližšie k V60. Jednoducho hrubšie mletie. Ak dodržím správny pomer, malo by mi tak vzniknúť 700 g výsledného nápoja, čo je množstvo, ktoré mi pri mojom dennom pití kávy vystačí na dva dni.

Moja prvá príprava Cold Drip spočívala zo 70 g kávy. V tom čase som ešte nemal elektrický mlynček, iba ručný – Hario. Poviem vám, rozcvička to bola riadna! 😀

Po zomletí som kávu vysypal do väčšej nádoby. Najlepšie sa hodí sklenená časť French press, takže v mojom prípade používam jeho litrovú verziu. Kávu následne pomalými a krúživými pohybmi zalievam studenou vodou. U nás v Bojniciach máme šťastie, že voda nie je až taká tvrdá ako v iných mestách. Preto nepotrebujem a vôbec nepoužívam žiadne prístroje na jej úpravu. Len ju nechám odtiecť, čo pri príprave tohto nápoja platí dvojnásobne – voda by mala byť totiž studená.

DSC_0085

DSC_0092Po zaliatí potrebného množstva, ktoré sme dostali po výpočte v našej mierke, kávu dôkladne miešam. Robím to preto, lebo pri nalievaní vody sa niektoré časti nemuseli ponoriť a DSC_0088neboli by tak rovnomerne extrahované. Nádobu následne zvrchu obalím, aby sa k nej zbytočne nedostal vzduch a aróma samotnej kávy nevyprchala. Celú ju potom odložím na tmavé miesto. Tento bod je naozaj dôležitý. Hlavne v letných mesiacoch by sa vplyvom slnka extrakcia mohla prehriať, čo by prinieslo nechcený výsledok. A teraz 12 hodín čakám. 🙂

Samozrejme sa tu medze experimentovaniu nekladú a každý si môže nájsť svoj jedinečný a skvelý recept.

DSC_0096Po dvanástich hodinách prichádzam, a pripravovaný nápoj ešte raz premiešavam. Následne prichádza posledná fáza – oddelenie nápoja od extrahovanej kávy. Priznám sa, preextrahovať Cold Brew som ešte neskúšal. Sľubujem ale, že ak mi raz nebude ľúto tej poctivej práce, ktorú farmári a následne pražiari robia, skúsim ju takýmto spôsobom ,,pokaziť“. Vráťme sa však k oddeleniu nápoja. Túto činnosť vám pomôže vykonať filter spolu s nástrojom v60.

A to sa už dostávame ku koncu. Výsledný nápoj teda máme v nádobe. Posledným bodom je samotné skladovanie. Osobne neodporúčam chladničku, ako som sa zmienil vyššie v texte. Preto Cold Brew skladujem v izbovej teplote na čo najtmavšom mieste. A samozrejme, spotrebujem čo najskôr!

Síce pomalší ale na prípravu jednoduchý recept je hotový. Podstatné však je, čo sme tým dosiahli. Geniálny, nie horúci, nápoj plný úžasných chuťových vlastností. Každý dúšok predstavuje zamyslenie, čo všetko sa odohráva v chuťových bunkách. Mňam! 🙂

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: