fbpx

Bar Magazine, časopis s dušou

Je piatok. Piatok v párnom týždni. Prečo to tak charakterizujem? Môj život sa nastúpením na Hotelovú akadémiu rozdelil na párne a nepárne týždne. Jeden týždeň viac klasických predmetov, známych z iných škôl a druhý týždeň sa zase tieto predmety striedajú s praxou. A plus jeden deň v týždni vždy teória odborných predmetov (Technológia prípravy pokrmov a Technika Obsluhy). Ako som už spomínal, dnes je piatok v párnom týždni a ja prichádzam z odborných predmetov domov. V mysli si prajem, aby doma čakalo už nové číslo časopisu Bar Magazine. Je mi jasné, že už to bude trocha iný časopis. Jeho doterajší odborný riaditeľ Ľuboš Rácz odchádza z funkcie.

Vždy ma prekvapí titulka nového čísla. Každý raz ju vytvoria iní designéri, iní tvorcovia umenia. A vždy s takou jednoduchosťou a ľahkosťou vedia, ako vyjadriť pointu, ktorá sa skrýva na viac ako osemdesiatich stranách.

Na prekvapenie číslo už čakalo doma na poličke. Milujem tú vôňu nového dvojmesačníka. Otváram prvú stranu a vidím, že odchod jedného z popredných barmanov z pozície manažmentu Bar Magazine je naozaj realitou. Škoda.

Ľuboša poznám, nebude to ani rok. Zoznámili sme sa vďaka jednému z článkov na tomto blogu, kedy mi ponúkol odborne sa priučiť priamo v jeho podniku v Nitre. Za ten čas som však zistil, že aj práve on sa podieľal a stále podieľa na mojom profesijnom raste. Cez jeho články, blogy či samotné zoči-voči rozhovory (ktorých síce nebolo tak veľa ako článkov na webe a v časopise) som sa ocitol akoby v inom svete. Vždy som sa tešil na jeho nové články a každodenne klikám na www.barkultur.sk či sa niečo nové nezverejnilo. Zo začiatku som rozmýšľal, kde hľadá toľkú inšpiráciu na tak poučné posty. Prišiel som však na to, že sú to skúsenosti. Či kladné alebo negatívne, to je jedno. Jedno však nie je to, či sa o svoj podnik staráte. Myslím si, že ak sa oň staráte, máte aj skúsenosti. A to presne Ľuboš robí. Nerobí mu problém, ako iným šéfom obliecť zásteru a ísť za bar pomôcť svojim zamestnancom vo full-ke. Sám som bol toho svedkom aj keď Záhir poctili návštevou veľké slovensko-svetové barmanské essá. A to je presne tá druhá vec. Mohol by v pokoji sedieť doma, pozerať sa na to, ako mu pekne ide podnik, zarábajú sa mu nejaké tie financie a len oddychovať. Ale on chce prispieť do slovenskej barovej scény a ponúka ľuďom pracujúcim za barom, či túžiacim pracovať za barom (študentom) veľa možností. Od workshopov, guestbartendingov, cez iné prednášky či reálne pomenovanie problémov narovinu vo svojich článkoch. V Bar Magazine otvorene publikoval svoj názor. A aj to je plus. Dnešné média totiž veľa veci radi prikrášľujú alebo redaktorom prikazujú (ako a čo majú robiť).

Nástupcom Ľuboša Rácza sa stal Šaban Ristemovič. Ako sám v sekcii editorial píše, ,,…prebrať žezlo po Ľubošovi bude naozaj veľká zodpovednosť.“ Šabana som pár krát stretol na workshopoch odohrávajúcich sa práve v nitrianskom Záhire. Nepoznám ho osobne ale vnímam ho ako usmiateho pozitívne naladeného človeka. Veľa ľudí ho určite bude prirovnávať k Ľubošovi, keďže nastúpil na jeho pozíciu a taktiež bude písať články. Sám som zvedavý, ako to bude zvládať a čo pekného napíše.

Teraz však už nové číslo Bar Magazine zatváram, pretože ho nechcem prečítať hneď v týchto dňoch. Šetrím si ho na celé dva mesiace ;-)).

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

3 komentáre

  1. Spätné upozornenie: POZITÍVNY BLOG | BARkultur.sk
  2. Ešte som nemal príležitosť čítať Šabanov článok. Nechcem celý Bar Magazine prečítať v prvých dňoch :-))
    Čo sa príjemných slov týka, tak tie prichádzajú len pri príjemných ľuďoch 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.