fbpx

Ako začať blogovať alebo som členom Asociácie blogerov, či prečo robím, to čo robím?

Nie som veľkým blogerom. Touto vetou som si mohol teraz zavariť pred prichádzajúcimi spoluprácami od firiem. Netreba ju však chápať doslovne. V uplynulých dňoch som vstúpil do Asociácie blogerov. Komunita, ktorá bude spájať všetkých tých, ktorí radi píšu.

Fráza nie som veľkým blogerom nie vždy znamená negatívum. A to by som si určite takto verejne nevytváral. Chcem tým len povedať, že blogerov je dnes, akoby moji starí rodičia povedal, ako plievu. Najväčšie skupiny ľudí píšucich svoje autorské články na internete sú tvorené hlavne znalcami z oblasti IT, módy a jedla. Pretože technológia pôjde stále dopredu, nosiť na sebe oblečenie bude stále potrebné a bez jedla jednoducho neprežijeme.

Pred pár dňami, po čerstvom vstupe do Asociácie blogerov som absolvoval prvý workshop vytvorený práve touto komunitou. Jeho témou bolo, ako úspešne blogovať. Príde mi trocha vtipné, že každý, kto sa dnes snaží preraziť v oblasti blogovania skočí primárne do gastronómie, presnejšie do foodbloggerstva. Podľa mňa je to tá najjednoduchšia cesta za slávou, uznaním a časom aj veľkými peniazmi. Teda v prípade, že svoju prácu robíte dobre a nevytvárate konfirmačný bias.

V časoch môjho rozhodovania sa o písaní na internete som mal dilemu, v akej téme sa budem hýbať. Bolo mi jasné, že to bude gastronómia ale to je moc široký pojem. Variť viem, ale že by som bol do toho tak zamilovaný aby som trávil hodiny fotografovaním, vytváraním video záznamu a stylingom jedla, to asi nie. Rozhodol som sa preto prinášať ľuďom články, ktoré prichádzajú z ich každodenného života, no pritom sa tu tomu nevenuje až taký priestor v oblasti podávania svojho názoru mase ľudí. Inak povedané, rozhodol som sa písať o tom, čo nie je až tak ľahké. Čím nevytvorím priestor za dve hodiny. A tým nechcem uraziť foodbloggerov. Samozrejme, ich práca je náročná a v konečnom dôsledku prináša veľký úžitok pre všetkých domácich kuchtíkov. Ale táto práca mi príde asi tak, že ak nemám o čom napísať, vymyslím si koláč, pripravím ho, nafotím, natočím, napíšem článok a hotovo. Úspech sa buď dostaví alebo nie, dôležité však je, že som priniesol/la obsah.

Oveľa ťažšie, aspoň si myslím, je písať o káve, baroch a podnikoch. Ľudia majú pocit, že vy ste ten profesionál a vy viete všetko najlepšie. Ale stane sa, a stávalo sa to hlavne v začiatkoch, že som priniesol informácie, ktoré neboli až tak relevantné. Pretože som bol mladý, nemal som absolútne nič pochodené a pritom všetkom som sa snažil múdrovať. Ale táto cesta nebola tá správna. Ako prvé som na podnet jedného barového profesionála vynechal kritiku. Kritikou na začiatku bloggovania jednoducho nič nedosiahnete. Nemôžte si dnes zaplatiť doménu a od zajtra kritizovať jeden podnik za druhým, pokiaľ nie ste uznávaný barman/kuchár či iný podnikateľ v oblasti témy, ktorej sa venujete.

A tak dnes, všetko o čom píšem, snažím sa pretaviť z praxe. Jednak pracujem na pozícii, ktorej písaniu sa venujem. Dáva mi to priestor prichádzať do kontaktu so všetkým, čo je momentálne trendy, do kontaktu so samotnými ľuďmi i ostatnými časťami gastronómie. Sedieť doma, sem tam ísť na kávu alebo obed a opäť si sadnúť za počítač by bolo pre mňa potápajúce. Ak nemám prehľad, nemám o čom písať.

Budem rád, ak sa začínajúci bloggeri, ešte pred kladením otázok typu ,,…som presvedčený o článkoch, ktoré píšem?“, zamyslia a vyberú si tému bloggovania, ktorá nie je ľahká. Ktorá ich prinúti urobiť si obzor z oblasti, ktorej skúmanie im (doslova) zožerie všetok voľný čas. Áá budem rád, ak sa nebudú utiekať k bloggovaniu v jednoduchých témach len za vidinou peňazí.

Celým týmto článkom som chcel v podstate povedať, že som vstúpil do komunity – Asociácia blogerov, ktorá sa bude snažiť spájať a vytvárať plnohodnotný priestor pre všetkých ľudí venujúcim sa písaniu a vytváraniu názoru vhodného čítania pre ľudí. Som rád, že medzi masou ľudí venujúcich sa móde a foodbloggeringu si môžem povedať že ja som tu tiež. Síce malým bloggerom, ale za to špecializovaným na určitú oblasť. S dosahom na svoju cieľovú skupinu. V ktorej konkurencia nie je ešte až tak rozvinutá.

Teším sa, čo mi tento krok prinesie a držím palce asociácii, ktorá má budúcnosť.

Od Samuel Chlpek

Cestovný ruch, hotelierstvo a gastronómia v podmienkach Slovenskej republiky mi nie je ľahostajná. Vždy som sa snažil hľadať akúkoľvek spojitosť medzi gastronómiou a marketingom. Jeho spojenie vie prinášať reštauráciám a hotelom nových klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.